Lesvoorbereiding

advertisement
Lesvoorbereidingen les 1 en les 2 van het Hindoeïsme
Zakelijke gegevens
naam student: Anouk Bluemink
stageschool: CBS de Meene, Zelhem
Iselinge klas: VR3 B
mentrix: Hanneke Giesen
datum: 30-09-2014
aantal leerlingen: 31
tijd:13:00-14:00
groep: 7
Inhoudelijke gegevens
vak of vormingsgebied: Geloof, Hindoeïsme. Methode Alles in één
activiteit: De leerlingen krijgen twee lessen over het hindoeïsme. Het is groepsdoorbrekend
met groep 7 en 8.
Componenten van de les
Beginsituatie:
- De leerlingen hebben lessen gehad over de vijf godsdiensten(christendom,
jodendom, islam, hindoeïsme en boeddhisme) in het algemeen.
- De leerlingen hebben in hun eigen klas lessen gehad over het jodendom.
- Tijdens de woordenschatlessen zijn een aantal woorden van het hindoeïsme en die
horen bij de godsdiensten/geloven behandeld.
- Sommige leerlingen hebben al opdrachten gemaakt die horen bij het hindoeïsme,
omdat ze de kieskaarten van het thema geloof hebben gemaakt.
- De leerlingen zitten in vijf groepen (minimaal 4 maximaal 8).
- De leerlingen hebben allemaal een eigen pennenbak mee.
Doelen
Lesdoelen
Procesdoelen/ kennisdoel:
- Tijdens de lessen leren de leerlingen meer over het hindoeïsme door het krijgen van
informatie en het maken van verschillende opdrachten.
Productdoel/kennisdoelen:
- Aan het einde van de twee lessen weten de leerlingen dat de Veda’s het heilige boek
van de Hindoes is, dat hindoes naar een tempel gaan en dat de Pandit de
voorganger/priester is door de informatie en de opdrachten die ze tijdens de lessen
hebben gemaakt.
-
Aan het einde van de twee lessen weten de leerlingen dat de Hindoes Divali
(lichtjesfeest) en het Holi (nieuwjaarsfeest) vieren door het kijken naar filmpjes en
het maken van de opdrachten.
-
Aan het einde van de lessen weten de leerlingen dat Hindoes geloven in reïncarnatie
en kunnen de leerlingen vertellen wat reïncarnatie is.
Lesfase
Les 1
inleiding
12’
tijd
2’
7’
3’
kern
10’
2’
10’
didactische route (wat doen de kinderen?)
interventies van de leerkracht
leerstof
leerling
leefwereld
X
Vertellen dat de les over het Hindoeïsme gaat.
De leerlingen luisteren naar de leerkracht.
Vertellen dat de leerlingen de eerste les vooral
informatie krijgen en de tweede les vooral in
groepjes opdrachten gaan doen.
X
De leerlingen gaan een mindmap maken.
De lkr geeft de leerlingen de opdracht om met hun
groepje een mindmap te maken over wat ze al van
het Hindoeïsme weten.
X
De leerlingen vertellen wat ze hebben
opgeschreven.
X
De leerlingen gaan naar een uitzending van
heilige huisjes kijken.
X
De leerlingen bespreken de vragen en de
antwoorden.
X
De leerlingen kijken en luisteren naar de lkr.
Bespreken van de mindmaps. Een groepje begint.
De andere groepjes mogen het aanvullen.
De leerkracht laat de leerlingen de uitzending van
Heilige huisjes zien. De lkr geeft de leerlingen een
aantal vragen die ze na de uitzending moeten
beantwoorden.
De lkr bespreekt de vragen en antwoorden van de
leerlingen.
De lkr vertelt informatie over het Hindoeïsme met
gebruik van de PowerPoint. Tussendoor laat ze ook
filmpjes zien.
organisatie en
hulpmiddelen
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes
Hulpmiddelen lkr:
PowerPoint
Digibord
Hulpmiddelen lln:
- Blaadje voor
mindmap.
- pennenbak
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes.
Hulpmiddelen lkr:
- PowerPoint
- Digibord
Hulpmiddelen lln:
- Pennenbak
- Blaadje voor de
quiz.
5’
X
De lln geven antwoorden op de vragen
overleggen en schrijven het antwoord op.
2’
X
De lln bespreken met de lkr de antwoorden van De lkr bespreekt de antwoorden van de quiz met
de quiz.
de lln.
Afsluiting
5’
2’
De lkr doet met de lln een quiz. Elk groepje moet
overleggen over het antwoord en dat opschrijven.
X
De lln kijken naar het filmpje over Divali.
X
De groepjes vullen hun mindmap aan.
De lkr laat een filmpje zien over Divali
De lkr laat alle groepjes hun mindmap aanvullen
met wat ze nu weten over het Hindoeïsme.
X
De lln bespreken wat ze op hun mindmap
hebben staan met de lkr.
De lkr bespreekt met de lln wat ze erbij hebben
geschreven en hebben geleerd.
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes
Hulpmiddelen lkr:
Hulpmiddelen lln:
- Mindmap
- pennenbak
Hoe evalueer je om na te gaan hoe de kinderen het gedaan hebben?
- Door met de leerlingen de mindmap (voorkennis) te bespreken.
- Door de quiz te bespreken.
- Door de mindmap aan het einde van de les te bespreken.
Lesfase
Les 2
Tijd
didactische route (wat doen de kinderen?)
2’
leerstof
leerling
leefwereld
X
De leerlingen luisteren naar de lkr.
Inleiding
9’
3’
X
De leerlingen vertellen wat zij nog weten van
het Hindoeïsme.
4’
X
De leerlingen gaan kijken naar een filmpje
over Holi en Divali
3’
X
De leerlingen luisteren naar de uitleg van de
6 opdrachten.
45’
X
De leerlingen maken de verschillende
opdrachten die op de kaarten staan.
Kern
48’
interventies van de leerkracht
organisatie en
hulpmiddelen
De leerkracht vertelt de leerlingen dat ze
tijdens deze les vooral zelf aan de slag
gaan met opdrachten.
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes
De leerkracht vraagt wat de lln nog weten
en schrijft dit op het bord.
Hulpmiddelen lkr:
- bord
De leerkracht laat de leerlingen een
filmpje zien over Divali en Holi en vertelt
dat de leerlingen deze filmpjes kunnen
gebruiken bij de opdrachten.
De lkr vertelt dat de lln zes opdrachten
gaan doen. Elke groep krijgt een kaart. De
lkr geeft aan wanneer er doorgedraaid
wordt.
De leerkracht deelt de materialen uit en
laat de groepjes beginnen. Om de 7
minuten laat de lkr de groepjes door
wisselen van opdracht.
Hulpmiddelen lln:
-
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes
Hulpmiddelen lkr:
- zes
opdrachtkaarten
met materiaal
Afsluiting
2’
2’
X
De leerlingen vertellen wat ze hebben
geleerd over het Hindoeïsme.
De leerkracht vraagt wat de leerlingen
hebben geleerd over het Hindoeïsme.
Hoe evalueer je om na te gaan hoe de kinderen het gedaan hebben?
- Door rond te lopen tijdens de activiteiten.
- Door aan het einde van de les te vragen wat de leerlingen hebben geleerd.
Hulpmiddelen lln:
-pennenbak
- opdrachtkaarten.
Organisatie:
De leerlingen zitten in
groepjes
Download