lesvoorbereiding MO eerste uur 3 februari 2015 - KU Leuven-blog

advertisement
Specifieke LerarenOpleiding, Lemmensberg 3, 3000 Leuven
LESVOORBEREIDING
NAAM STAGIAIR:Thijs Vanmarcke
.
JAAR/ KLAS: 2015
Stageplaats: O.-L.-V.-Hemelvaartinstituut
Naam vakmentor: Roel Demeulemeester
Vak: Muzikale Opvoeding
Jaar/graad/klas: 1e gr/ 2e lj/ Griekse B
Onderwijsvorm:DKO
Klas/groep/aantal:
voorna(a)m(en) (indien individueel/groepsgericht): Klassikaal
Lesonderwerp/activiteit: Aanleren Happy + de Saxofoon
Datum en uur: 3 februari 10u
Beginsituatie
Dit is een vrije les voor de krokusvakantie. Binnen de klas is er een grote heterogeniteit door de verscheidenheid
in muzikale en culturele achtergrond.
Situering van de les
Deze les dient om de klas voor te bereiden op de onthaaldag van de school. Hierbij zingt de klas Happy van Pharrell Williams. Deze les dient om
dit lied aan te leren. De resterende tijd mag ik vrij invullen.
Algemeen lesdoel
In groep een lied instrumentaal kunnen reproduceren.
Leerlingen kennen de achtergrond van de saxofoon. Ze hebben notie van de bouw, de manier van blazen en hoe een toon wordt geproduceerd..
De leerlingen kunnen in luisteroefeningen de saxofoon van andere instrumenten onderscheiden.
Leerdoelen
Instrumentaal musiceren en experimenteren met aandacht voor ritmische, melodische en begeleidingsinstrumenten 1
Klankkleur onderscheiden binnen verschillende muziekstijlen. 2
Herhaling, variatie en contrast herkennen. 3
Een eenvoudige notatie bij het musiceren gebruiken. 4
Verloop van een melodie onderscheiden 5
Schoolagenda van de leerling
Lied: Happy + de Saxofoon
Gebruikte bronnen / achtergrond bij het voorbereiden
Leerplan secundair onderwijs Muzikale Opvoeding Eerste graad eerste leerjaar. Hfst 3 doelstellingen p 10-15
Gebruikte onderwijsmedia in deze les
Piano, Orff-instrumenten, Saxofoon, youtube
Gebruikte leermedia in deze les
LUCA Campus Lemmensinstituut – SLO
1/4
Normaal gezien is een lesfase gekoppeld aan een bepaald leerdoel (zie bladzijde 1) en aan minstens één werkvorm. Geef elke lesfase een duidelijke titel (= wat erin hoofdzakelijk gebeurt).
Het lesverloop begint met bv. een motivatiefase en/of aansluiting bij de vorige les (= instapfase). Een belangrijke lesfase kan onderverdeeld worden in kleine methodische tussenstappen (met concrete kernvragen of
opdrachten enz.). Ook tussentijdse evaluatie of een lesovergang rekenen we als een (deel van een) lesfase. In de kolom van het lesverloop vermelden we kernachtig de concrete leerstof/inhoud die zich in de loop van
de lesfasen ontrolt / aan de orde is. We vergeten niet om de gebruikte onderwijs- en leermedia op het juiste moment te noteren (= overeenkomstig het tijdspad). Toetsing (eventueel voorzien voor het begin van de
volgende les) behoort ook als aparte fase tot het lesverloop. Alle onderwijs- en leeractiviteiten in het lesverloop dragen allemaal samen bij tot het realiseren van het algemeen lesdoel. Voorzie een realistische timing
per lesfase. Alle concrete werkbladen enz. die in DEZE les aan bod komen voeg je toe aan de lesvoorbereiding. Daarop kan je ook de lesfase of het lesmoment vermelden zodat je in je lesverloop daarnaar kan
verwijzen.
Lesfasen + timing
LESVERLOOP
Onderwijs- en leeractiviteiten, media, inhoud
cfr. leerdoel
(nummer)
Instap: Kennismaking 1 min
Ik stel mezelf kort voor.
Lesfase 1:Aanleren Happy 20 min
Ik begin met de eerste vier maten van het stukje. De eerste 16 maten zijn telkens herhaling. Daarna ga ik verder met de volgende vier maten die quasi
dezelfde noten bevatten al het begin. Eerst leer ik het syncopisch ritme aan zonder de koppeling zodat de leerling goed voelen waar de noot komt.
Daarna, als dit goed gaat, voeren we het ritme uit met koppeling.
Lesfase 3:Uitvoeren met filmpje 10 min
Als alles aangeleerd is toon ik het filmpje op youtube waarbij de klas het aangeleerde nummer moet meespelen. Het draait vooral rond vraag en
antwoord.
Lesfase 4: Inleiding saxofoon 20 min.
Totaal iets anders nu: inleiding van de saxofoon.
Korte samenvatting van de geschiedenis en het ontstaan van de saxofoon.
Uitleg over het materiaal van het mondstuk, riet, sax.
Hoe wordt het instrument tot klinken gebracht?
Wat zijn de speciale technieken?
LUCA Campus Lemmensinstituut – SLO
1
3
4
5
1
3
4
5
2
2/4
Lesfase 5; luistervoorbeelden
Ik bespreek de verschillende saxofoons en laat ze beluisteren.
Indien er nog tijd zou overblijven speel ik enkele dingen voor in verschillende genres.
LUCA Campus Lemmensinstituut – SLO
2
3/4
LUCA Campus Lemmensinstituut – SLO
4/4
Download