Leerkrachtenpagina Kennismaken met de Oude Romeinen Een Internetproject voor de zesde klas Ontworpen door Wouter Boute [email protected] Inleiding | Klas | Leerdoelen | Proces | Bronnen | Evaluatie | Conclusie | Referenties | Leerlingenpagina Inleiding De bedoeling van de taak is, zoals de titel het al voor een stukje verraadt, jullie –althans voor een heel klein deeltje- te laten kennismaken met de wereld van de Oude Romeinen. Als jullie de handleiding goed volgen, dan zullen jullie echter nog veel meer doen dan enkel iets over de Romeinen leren. Jullie zullen kennismaken met het internet. Er komt ook een beetje aardrijkskunde bij kijken, een snuifje creativiteit, jullie zullen moeten bewijzen dat jullie kunnen opzoeken in een woordenboek, een encyclopedie, een atlas,… en nog veel meer. Klas Dit internetproject is ontworpen voor jongens en meisjes van het zesde leerjaar. Het sluit niet aan bij één of ander boek maar staat op zichzelf en is bedoeld als een eerste kennismaking met de wereld van de Oude Romeinen. We maken gebruik van de computer en van internet. Het ligt dus voor de hand dat jullie, voor jullie aan dit project beginnen,al een beetje vertrouwd moeten zijn met beiden. Maar moeilijk is het allemaal niet, kop op dus ! Leerdoelen De leerdoelen worden geformuleerd aan de hand van de taxonomie van de leerdoelen van Bloom. 1. KENNEN : -kennis over de situering van het Romeinse Rijk op kaart. -kennis over de situering van het Romeinse Rijk in de tijd. -kennis over het Romeinse leger en de legionnair. -kennis over het dagelijkse leven in Rome en de taken hierin van man en vrouw. -kennis over de overblijfselen van de Romeinse cultuur in Europa. 2. VERSTAAN : -Alle woorden uit de teksten begrijpen of opzoeken. -Afleiden uit de omvang van het Romeinse grondgebied dat Romeinen een volk van veroveraars waren, dat teerde op de goede organisatie van een fantastisch leger. -Afleiden uit de taakomschrijving van man en vrouw dat de Romeinse maatschappij een mannenmaatschappij was, waarin mannen buitenshuis gingen werken en vrouwen thuis het huishouden deden. 3. TOEPASSEN : -Het opzoeken van moeilijke woorden in een woordenboek. -Het opzoeken van namen in een encyclopedie. -Het raadplegen van plaatsen in een atlas. -Het voorbereiden van een spreekoefening over een Romeins monument. -Het tekenen van een kaart van Europa met daarop de Romeinse gebieden aangeduid. -het natekenen van een Romeins bouwwerk. -Het schematiseren en structuren van een leestekst. -Het oplossen van de vraagjes bij elke tekst op internet (de interactieve toetsen). 4. ANALYSEREN : -Analyseren wat we in ‘Asterix en Obelix’ leren over de organisatie van het Romeinse leger. -Analyseren wat het verschil is in taakverdeling tussen man en vrouw in het Oude Rome. -Twee verschillende kaarten analyseren om zo tot een uitspraak te komen. 5. SYNTHESE : -Tot een uitspraak komen omtrent verschillen en gelijkenissen tussen wat twee verschillende bronnen zeggen over het Romeinse leger en de legionair. -Tot een volwaardige spreekbeurt komen via het raadplegen van verschillende boeken over hetzelfde onderwerp. -Het samenbrengen van twee kaarten om tot een nieuw geheel te komen. 6. EVALUATIE : -Zeggen of ze de bouwwerken van de Romeinen mooi vinden en waarom. -Hun oordeel geven over de kunst van de Romeinen. Proces Het is de bedoeling dat je met twee werkt aan deze opdracht. Je zoekt je dus best iemand waarmee je denkt vlot te kunnen samenwerken. Twee totaal verschillende personen met talenten op heel andere gebieden kunnen trouwens dikwijls tot een prachtig resultaat komen. Zorg er ook voor dat die mensen die al vaak met een computer gewerkt hebben, en dus redelijk goed overweg kunnen met het beestje, een beetje verspreid zitten over de verschillende groepjes. Je krijgt voor de taak een volledige schooldag de tijd. Als je goed doorwerkt, moet dat zeker volstaan. Wie niet klaar is werkt er thuis aan verder. 1. Kies iemand waarmee je gedurende de taak zal samenwerken. Het kan natuurlijk ook zo zijn dat de leerkracht denkt de groepjes zelf beter evenredig te kunnen verdelen (een sterkere met een zwakkere leerling,…). Geen enkel probleem. 2. Tijdens het vervolg van de taak zal je af en toe wel eens een moeilijk woord tegenkomen waarvan je de betekenis niet echt met zekerheid weet. Op het einde van de opdrachtenreeks is het de bedoeling dat elk groepje zijn lijst heeft aangelegd van ongeveer 15 moeilijke woorden. Die woorden hoeven niet noodzakelijk iets met ‘de Romeinen’ te maken te hebben. Het mag uiteraard wel. Vervolgens zoek je de verklaring van die woorden op (je maakt een lijst met twee kolommen : links de woorden, rechts de verklaringen). Hiervoor raadpleeg je best een gewoon woordenboek. Omschrijf de opgezochte woorden in je eigen woorden !!! Na afloop maakt je leerkracht aan de hand van jullie lijsten één groot blad met de woordjes én de bijpassende verklaringen ervan. 3. Als je klikt op het onderstaand adres, krijg je een kaart te zien. Bestudeer ze aandachtig. Ze illustreert niet enkel Rome of Italië, maar het gehele vroegere Romeinse Rijk. Als je op de kaart klikt dan vergroot ze. http://www.geocities.com/EnchantedForest/Fountain/5832/imperium.htm -De kaart geeft de omvang weer van het Romeinse Rijk in een bepaalde periode. Van wanneer ? -Met behulp van een atlas kan je nagaan welke huidige landen het Romeinse Rijk toen bevatte. Kan je ze opnoemen ? In welke continenten strekte het Romeinse Rijk zich uit ? Wat leid je hier uit af ? -Door met potlood op een kalkpapier de contouren van de Europese landen over te tekenen uit een atlas en daarna met rood die landen in te kleuren die de Romeinen veroverd hebben, krijg je een prachtig beeld van veroveringsdrift van de Romeinen. Aan de slag !!! -Probeer in de boeken die je leerkracht (het is gemakkelijk als de leerkracht probeert zelf al zoveel mogelijk boeken naar de klas mee te brengen) heeft meegebracht te achterhalen van wanneer tot wanneer dit grote Romeinse Rijk bestaan heeft. 4. We konden daarstraks zien hoe uitgestrekt het Romeinse Rijk wel was. De reden daarvan lag uiteraard in de goede oranisatie van een prima uitgerust leger. Alles over ‘het Romeinse leger’ en de ‘legionair’, kom je te weten als je teruggaat naar de vorige internetpagina. Daar kies je ‘ga naar de interactieve pagina’. Tenslotte klik je op ‘Het Romeinse leger’. Nadat je die tekst grondig doorgenomen hebt, ga je naar ‘de legionair. -Lees de tekst aandachtig. Neem er rustig de tijd voor. Vergeet ook de vraagjes niet te beantwoorden. -Maak nu een schema van de teksten. Je gebruikt hiervoor de methode van de kernwoorden (=sleutelwoorden). Deze kernwoorden zijn de belangrijkste woorden van een tekst omdat de tekst er rond opgebouwd is. Je zoekt minstens 10 van deze kernwoorden waarna je ze ook verklaart in je eigen woorden. Je maakt hiervoor weer een lijst met twee kolommen zoals bij opdracht twee. 5. Vervolgens neem je een strip uit de reeks ‘Asterix en Obelix’ ter hand . ‘Asterix en de Belgen’ leent zich prima voor deze opdracht, maar het kan ook met een andere. -Wat kom je in deze strip te weten over de organisatie van een Romeins Leger ? -over de opstelling van een leger op het slagveld, -over hun taktiek (dit is de manier waarop ze de tegenstander proberen te verrassen en te overwinnen), -over de kledij van soldaten en officieren, -over de wapens die de Romeinen gebruikten, -… -Vergelijk de informatie die je in de strip waargenomen hebt met de informatie die je eerder op de internetpagina kon lezen. Noteer alle gelijkenissen en verschillen zorgvuldig. -Later kan de leerkracht hierover een interessante klasdiscussie organiseren. 6. Vanzelfsprekend hield niet iedereen zich bezig met veroveren. Klik op onderstaand adres en je komt vanalles te weten over het dagelijkse leven van de Romein. http://www.geocities.com.EnchantedForest/Fountain/5832/leven1.htm -Lees de tekst aandachtig. Los daarna de vraagjes op. -Maak een beknopt overzicht van waar enerzijds de man en anderzijds de vrouw zoal hun dag mee vulden. Wat leid je hier uit af ? Klopt hetgeen je hierover las met het beeld dat je er op voorhand over had ? Waarom wel ? Waarom niet ? 7. Klik op onderstaand adres maak een rondleiding mee in het vroegere Romeinse Rijk. Geef je ogen de kost !!! Vind je de bouwwerken mooi ? Wat valt je op ? http://www.geocities.com/EnchantedForest/Fountain/5832/album.htm -Kies er één bouwwerk uit en probeer het zorgvuldig na te schetsen. Achterhaal wat de functie van het bouwwerk zou kunnen geweest zijn. -Probeer, met behulp van een atlas, vijf van de plaatsen die je te zien krijgt te situeren op de kaart die je eerder al maakte. -Pik er één bezienswaardigheid uit die je wel aanspreekt. Hierover ga je samen met je vriend vanalles opzoeken in de plaatselijke bibliotheek. Spreek met je leerkracht tenslotte een datum af waarop je het monument gedurende maximum twee minuten samen met je vriend mondeling aan de klas zal voorstellen. Veel succes ermee !!! Bronnen Om de activiteiten uit te voeren,heb je volgend materiaal nodig : -een atlas per groepje -een woordenboek per groepje -enkele boeken over Rome en de Romeinen -één kalkpapier + potlood per groepje -één tekenblad -papier en schrijfgerief -een bibliotheek (dit mag ook na-schools gebeuren) -‘Asterix en de Belgen’ uit ‘Asterix en Obelix’ Evaluatie Het is zeer belangrijk dat de vooropgestelde leerdoelen bereikt worden . Namelijk: werd de nodige kennis opgedaan, Verstaat de leerling wat hij schrijft of zegt, kan de leerling de kennis ook toepassen, is de leerling in staat te analyzeren en te synthetiseren, kan hij een waarde-oordeel uitspreken. Toch is het ook belangrijk die leerlingen die, onafhankelijk van hun uiteindelijke prestatie, echt hun uiterste best gedaan hebben, hiervoor te belonen. Je leerkracht zal je uiteindelijk beoordelen. Hij/zij zal dit doen aan de hand van de papieren die je afgeeft, je deelname aan het klasgesprek en je spreekbeurt. Iedereen krijgt een individueel cijfer voor zijn deelname aan het klasgesprek en een gemeenschappelijk cijfer (per twee) voor de oplossing van de vragen en de spreekbeurt. Wees bij het invullen van de oplossingen duidelijk, overzichtelijk, volledig, kritisch en creatief. Wees niet bang om conclusies te trekken. Beter foute conclusies dan geen conclusies. Ook inzet en toewijding tijdens het maken van de taak tellen mee. Bij de spreekbeurt komt het er vooral op aan dat je je medeleerlingen twee minuten lang iets kan bijleren, dat je overtuigend overkomt en dat je duidelijk en verzorgd spreekt. Bij de klasdiscussie wordt er gekeken naar ‘ben je in staat om op een beleefde, overtuigende manier je ideeën uiteen te zetten ? Wacht je tot je het woord krijgt ? Conclusie Het Internetproject laat de leerlingen niet enkel toe vertrouwd te geraken met internet en de wereld van de Oude Romeinen, het is bovendien ook een geïntegreerde taak die de leerlingen op vele vakgebieden iets probeert bij te brengen en ze poogt te leren samenwerken. Referenties http://www.geocities.com/EnchantedForest/5832/imperium.htm http://www.geocities.com.EnchantedForest/Fountain/5832/leven1.htm http://www.geocities.com/EnchantedForest/Fountain/5832/album.htm T.Groffi-J.Engels Rome, centrum van de macht, Simon James, Rome, Standaard Uitgeverij Antwerpen Laatst bewerkt op 9-2-00. Gebaseerd op de template van The WebQuest Page Leerlingenpagina Kennismaking met de Oude Romeinen Een Internetproject voor de zesde klas Ontworpen door Wouter Boute [email protected] Inleiding | Taak | Proces | Evaluatie | Conclusie | Referenties | Inleiding ’Rome’ en ‘Romeinen’ zijn woorden die geregeld vallen als men het over de Oudheid heeft. Stonden de Grieken voor creativiteit en fijnzinnig cultuur, dan kan je organisatie, bouwkunst, verovering,… en nog veel meer zeker aan de Romeinen toeschrijven. Over alleen al hun leger kan je een hele bibliotheek volschrijven. Beste leerlingen van de zesde klas, Dat laatste gaan we (voorlopig) zeker niet doen. We beperken ons tot een kennismaking met en een situering van de Romeinen en het Oude Rome in de Oudheid. Veel plezier ermee !! Taak De taak is opgebouwd uit verschillende deeltaken. Als je je gewoon laat meedrijven met de opdrachten, je kritisch en geconcentreerd probeert na te denken, en je die zaken waarvan je denkt dat ze belangrijk zijn, probeert te onthouden, loopt alles wel los. We zullen ons niet enkel richten op de geschiedenis van Rome op zich. Creativiteit, expressie, aardrijkskundig-en ander talent komen zeker ook voldoende aan bod. Proces Het is de bedoeling dat je met twee werkt aan deze opdracht. Je zoekt je dus best iemand waarmee je denkt vlot te kunnen samenwerken. Twee totaal verschillende personen met talenten op heel andere gebieden kunnen trouwens dikwijls tot een prachtig resultaat komen. Zorg er ook voor dat die mensen die al vaak met een computer gewerkt hebben, en dus redelijk goed overweg kunnen met het beestje, een beetje verspreid zitten over de verschillende groepjes. Je krijgt voor de taak een volledige schooldag de tijd. Als je goed doorwerkt, moet dat zeker volstaan. Ben je niet klaar, dan werk je er thuis aan verder. 1. Kies iemand waarmee je gedurende de taak zal samenwerken. 2. Tijdens het vervolg van de taak zal je af en toe wel eens een moeilijk woord tegenkomen waarvan je de betekenis niet echt met zekerheid weet. Op het einde van de opdrachtenreeks is het de bedoeling dat elk groepje zijn lijst heeft aangelegd van ongeveer 15 moeilijke woorden. Die woorden hoeven niet noodzakelijk iets met ‘de Romeinen’ te maken te hebben. Het mag uiteraard wel. Vervolgens zoek je de verklaring van die woorden op. Hiervoor raadpleeg je best een gewoon woordenboek. Omschrijf de opgezochte woorden in je eigen woorden !!! Na afloop maakt je leerkracht aan de hand van jullie lijsten één groot blad met de woordjes én de bijpassende verklaringen ervan. 3. Als je klikt op het onderstaand adres, krijg je een kaart te zien. Bestudeer ze aandachtig. Ze illustreert niet enkel Rome of Italië, maar het gehele vroegere Romeinse Rijk. Http://www.geocities.com/EnchantedForest/5832/imperium.htm -De kaart geeft de omvang weer van het Romeinse Rijk in een bepaalde periode. Van wanneer ? -Met behulp van een atlas kan je nagaan welke huidige landen het Romeinse Rijk toen bevatte. Kan je ze opnoemen ? In welke continenten strekte het Romeinse Rijk zich uit ? Wat leid je hier uit af ? -Door met potlood op een kalkpapier de contouren van de Europese landen over te tekenen uit een atlas en daarna met rood die landen in te kleuren die de Romeinen veroverd hebben, krijg je een prachtig beeld van veroveringsdrift van de Romeinen. Aan de slag !!! -Probeer in de boeken die je leerkracht heeft meegebracht te achterhalen van wanneer tot wanneer dit grote Romeinse Rijk bestaan heeft. 4. We konden daarstraks zien hoe uitgestrekt het Romeinse Rijk wel was. De reden daarvan lag uiteraard in de goede oranisatie van een prima uitgerust leger. Alles over het Romeinse leger en de ‘legionair’, kom je te weten als naar het vorige adres gaat en vervolgens klikt op ‘Ga naar de interactieve pagina’. Klik tenslotte op ‘Het Romeinse leger’ . Als je deze pagina doorgenomen hebt, klik je op ‘de legionair. -Lees de tekst aandachtig. Neem er rustig de tijd voor. Vergeet ook de vraagjes niet te beantwoorden. -Maak nu een schema van de teksten. Je gebruikt hiervoor de methode van de kernwoorden (=sleutelwoorden). Deze kernwoorden zijn de belangrijkste woorden van een tekst omdat de tekst er rond opgebouwd is. Je zoekt minstens 10 van deze kernwoorden waarna je ze ook verklaart in je eigen woorden. Je maakt hiervoor weer een lijst met twee kolommen zoals bij opdracht 2. 5. Vervolgens neem je een strip uit de reeks ‘Asterix en Obelix’ ter hand . ‘Asterix en de Belgen’ leent zich prima voor deze opdracht, maar het kan ook met een andere. -Wat kom je in deze strip te weten over de organisatie van een Romeins Leger ? -over de opstelling van een leger op het slagveld, -over hun taktiek (dit is de manier waarop ze de tegenstander proberen te verrassen en te overwinnen), -over de kledij van soldaten en officieren, -over de wapens die de Romeinen gebruikten, -… -Vergelijk de informatie die je in de strip waargenomen hebt met de informatie die je eerder op de internetpagina kon lezen. Noteer alle gelijkenissen en verschillen zorgvuldig. -Later kan de leerkracht hierover een interessante klasdiscussie organiseren. 6. Vanzelfsprekend hield niet iedereen zich bezig met veroveren. Klik op onderstaand adres en je komt via de kunst vanalles te weten over het dagelijkse leven van de Romein. Http://www.geocities.com.EnchantedForest/Fountain/5832/leven1.htm -Bestudeer de pagina aandachtig. Los daarna de vraagjes op. -Maak een beknopt overzicht van waar enerzijds de man en anderzijds de vrouw zoal hun dag mee vulden. Wat leid je hier uit af ? Klopt hetgeen je hierover zag met het beeld dat je er op voorhand over had ? Waarom wel ? Waarom niet ? Vind je de kunstwerken mooi ? Waarom wel ? Waarom niet ? 7. Klik op onderstaand adres maak een rondleiding mee in het vroegere Romeinse Rijk. Geef je ogen de kost !!! Vind je de bouwwerken mooi ? Wat valt je op ? Http://www.geocities.com/EnchantedForest/Fountain/5832/album.htm -Kies er 1 bouwwerk uit en probeer het zorgvuldig na te schetsen. Achterhaal wat de functie van het bouwwerk zou kunnen geweest zijn. -Probeer, met behulp van een atlas, vijf van de plaatsen die je te zien krijgt te situeren op de kaart die je eerder al maakte. -Pik er één bezienswaardigheid uit die je wel aanspreekt. Hierover ga je samen met je vriend vanalles opzoeken in de plaatselijke bibliotheek. Spreek met je leerkracht tenslotte een datum af waarop je het monument gedurende maximum twee minuten samen met je vriend mondeling aan de klas zal voorstellen. Veel succes ermee !!! Evaluatie Je leerkracht zal je uiteindelijk beoordelen. Hij/zij zal dit doen aan de hand van de papieren die je afgeeft, je deelname aan het klasgesprek en je spreekbeurt. Iedereen krijgt een individueel cijfer voor zijn deelname aan het klasgesprek en een gemeenschappelijk cijfer (per twee) voor de oplossing van de vragen en de spreekbeurt. Wees bij het invullen van de oplossingen duidelijk, overzichtelijk, volledig, kritisch en creatief. Wees niet bang om conclusies te trekken. Beter foute conclusies dan geen conclusies. Ook inzet en toewijding tijdens het maken van de taak tellen mee. Bij de spreekbeurt komt het er vooral op aan dat je je medeleerlingen twee minuten lang iets kan bijleren, dat je overtuigend overkomt en dat je duidelijk en verzorgd spreekt. Bij de klasdiscussie wordt er gekeken naar ‘ben je in staat om op een beleefde, overtuigende manier je ideeën uiteen te zetten ? Wacht je tot je het woord krijgt ? Conclusie Zo, ik hoop dat ik jullie op een aangename manier kennis heb laten maken met de Oude Romeinen en het internet. Hiermee zal je later zeker nog iets kunnen doen. Beloofd ! Referenties http://www.geocities.com/EnchantedForest/5832/imperium.htm http://www.geocities.com.EnchantedForest/Fountain/5832/leven1.htm http://www.geocities.com/EnchantedForest/Fountain/5832/album.htm T.Groffi-J.Engels Rome, centrum van de macht, Simon James, Rome, Standaard Uitgeverij Antwerpen Laatst bewerkt op 9-2-00. Gebaseerd op de template van The WebQuest Page