Lifestyle talenten in deze les

advertisement
Theater/Bioscoop De
Nieuwe Kolk
Reclame maken,
doe je zo!
Groep 6
Les 1 De wereld van reclames
Les 1 De wereld van reclames
Theater/Bioscoop De Nieuwe
Kolk
Groep 6
55 minuten
Samenvatting van de les
In deze eerste les gaat het om het herkennen van reclamebeelden en
logo’s en de functies ervan. De leerlingen ontdekken dat reclames en
logo’s niet zijn weg te denken uit de samenleving. In deze les ervaren
de leerlingen welke invloed reclames op henzelf hebben.
Doelen
De leerlingen:



krijgen inzicht in hoe een reclame werkt, zodanig dat de
leerlingen ook ervaren hoe ze zich zelf laten overhalen door
reclames.
krijgen inzicht in welke logo’s zij kennen en ervaren dat zij veel
logo’s kennen zonder hier ooit over na te denken.
Ontdekken hoe zij beïnvloed worden door beelden en
reclame.
Achtergrondinformatie
Beeldcultuur is een cultuur waarin beeldende middelen een
belangrijke rol spelen, met name bij de informatieoverdracht. Beelden
worden steeds belangrijker, ten koste van het woord. Soms lijkt het
zelfs of de beeldcultuur de woordcultuur verdringt en grotendeels al
verdrongen heeft. Dit proces is de laatste jaren goed waarneembaar.
Vanaf de 21e eeuw komt de focus meer en meer te liggen op beelden.
Het beeld krijgt een dermate dominante plaats dat het woord op de
achtergrond komt of overbodig raakt. De filmindustrie en de
reclamewereld zijn hierin belangrijke aanjagers; de bedoeling is dat
het beeld blijft hangen en een positieve impuls geeft aan het
koopgedrag. Steeds dominanter verschijnen snelle foto’s en knallende
reclames, afgewisseld door korte aansprekende teksten, die vooral
niet te moeilijk moeten zijn.
Tip: bekijk voor meer informatie over de werking van reclame de
website over reclame en de werking ervan van het NIBUD.
http://scholieren.nibud.nl/uitgaven/verleidingen/reclame.html.
Lesvoorbereiding les 1 – De wereld van reclames
Materiaal

Filmpje schooltv

PowerPoint logospel, les 1

Pen en papier

Portfolio
Voorbereiding
Bekijk vooraf het filmpje en de
PowerPointpresentatie van het
logospel. Neem de les door.
Tijd: 20 minuten
Werkvormen
De les start met een klassikale
verkenning van ‘functies van
beelden’. waarbij de kinderen
in groepjes een woordspin
maken. Daarna bekijken ze
klassikaal een filmpje en spelen
ze het logospel. De les wordt
afgesloten met een
reflectieopdracht die de
leerlingen in tweetallen doen.
Lifestyle talenten in deze les
Communicatief talent + sociaal
talent + cognitief talent.
In deze eerste les worden de
leerlingen gevraagd om samen te
werken en samen op onderzoek uit
te gaan. Het doel is om de
leerlingen te prikkelen en
nieuwsgierig te maken. Eén weet
altijd meer dan twee, de leerlingen
moeten leren om hun krachten te
bundelen en samen meer te weten
te komen over het onderwerp.
2
Lesinhoud
Introductie
15 minuten
De les start met uitleg over het project.
Zeg: We gaan in vier lessen aan de slag met functies van
beelden. Maar wat is dat eigenlijk ‘functies van
beelden’?
- Wat is een beeld?
- En waar vind je beelden?
Doe een groepsgesprek om de leerlingen hierover aan
het denken te krijgen.
Vraag de kinderen om zoveel mogelijk beelden te
noemen en schrijf de woorden op het bord. Hierbij is
niets fout en alles goed.
Cluster daarna de woorden in verschillende genres.
Bijvoorbeeld: schilderijen, pictogrammen,
verkeersborden, reclames etc.
Formuleer daarna de volgende twee vragen:
- Welke functies kunnen die beelden hebben?
- Waarom gebruiken of maken mensen deze
beelden?
Verdeel de klas in groepjes en laat elk groepje een
woordspin maken bij deze vragen. Geef ieder groepje
daarbij een eigen onderwerp. Één groep met het woord
‘verkeersborden’ in het midden, één met ‘reclames’,
één met ‘kunst’ en één met ‘logo’s’. Er kunnen ook
meerdere woordspinnen met hetzelfde thema worden
gemaakt. De leerlingen gaan in groepjes bij de
woordspin zoveel mogelijk functies opschrijven.
Laat ieder groepje hun woordspin kort presenteren aan
de klas.
Zeg: Nu gaan we wat dieper inzoomen op één van de
onderwerpen, namelijk reclames.
Inleiding
10 minuten
Kijk met de leerlingen naar het filmpje. Hierin vertelt Mr.
Right hoe reclames je koopgedrag beïnvloeden.
Bespreek daarna het filmpje. Vraag:
- Waarom worden reclames gemaakt?
- Welke trucs passen de reclamemakers toe, zodat
jullie het product willen kopen?
- Wanneer is een reclame geslaagd?
- Hebben jullie dat ook wel eens dat je iets ziet in
http://www.schooltv.nl/video/mrLesvoorbereiding les 1 – De wereld van reclames
3
right-hoe-werktreclame/#q=reclame
een reclame en het dan wilt hebben?
- Waarom wil je het dan hebben?
- Welke logo’s zag je voorbij komen in het filmpje?
Wat is een logo eigenlijk?
Waarvoor wordt een logo gebruikt?
Lesvoorbereiding les 1 – De wereld van reclames
4
Kern
20 minuten
Logospel
Zeg: Jullie weten nu iets meer over hoe een reclame werkt en
wat de functie van een logo is. We gaan nu het logospel spelen
om te ontdekken hoeveel logo’s jullie eigenlijk kennen.
Leg uit: Het spel gaat als volgt.
Op het digibord krijgen jullie allemaal verschillende logo’s te
zien, steeds 1 logo of een deel ervan. Jullie hebben 10 seconden
de tijd om het merk op te schrijven waarvan je denkt dat het
logo is. Je mag niet overleggen.
Na het spel gaan de leerlingen elkaars werk nakijken. Laat ze
hun antwoorden wisselen met die van de buurman of
buurvrouw.
Lees de goede antwoorden voor:
1. Mc Donalds
2. Heineken
3. Albert Heijn
4. Dr. Oetker
5. Coca-cola
6. Youtube
7. Lays
8. Facebook
9. Pickwick
10. NS
11. Glorix
12. Fanta
13. Burger King
14. Volkswagen
15. Whiskas
16. Pringles
17. Twitter
18. Citroën
19. Barbie
20. Nike
21. Lego
22. Colgate
23. Aldi
24. Playstation
25. Adidas
De leerling met de meeste goede antwoorden heeft gewonnen.
Afsluiting
10 minuten
Reflectie door middel van
denken-delen-uitwisselen
Schrijf de onderstaande vragen op het bord.
- Wist je dat je zoveel logo’s kenden?
- Wat is het doel van die logo’s?
- Wat zijn de kenmerken/ingrediënten van een reclame?
Zeg: Schrijf voor jezelf het antwoord op deze vragen op een
blaadje. Zoek daarna een maatje op en wissel jullie antwoorden
uit. Luister naar elkaar. Let op de overeenkomsten en de
verschillen in jullie antwoorden.
Lesvoorbereiding les 1 – De wereld van reclames
5
Als de ander je op nieuwe ideeën brengt en je wilt je eigen
antwoord veranderen, dan mag dat.
Schrijf daarna je eigen antwoorden in je portfolio.
Deel daarna de portfolio’s uit.
Extra opdracht: Teken je favoriete logo. Welke jij het mooist,
leukste of grappigste vindt!
Lesvoorbereiding les 1 – De wereld van reclames
6
Download