de les

advertisement
Opleiding Leraar Lager Onderwijs
LESVOORBEREIDING
Copyright KHB – Marcobello 2000 – versie 2000
EUROPESE HOGESCHOOL BRUSSEL
Campus Nieuwland
ZAVO Zaventem
Naam student:
Kristien Mathues
School:
Jaar & klas:
1 LLO B
Leerjaar :
2 de
Datum les:
20 januari 2004
Naam mentor:
Meester Ward
Lesuur:
11.25 u – 11.50 u
Algemene Luik:
(gegevens intypen telkens onmiddellijk ONDER het titeltje. Alle tekst schuift automatisch op)
Leergebied (binnen welk leergebied ga je werken? En welk aspect daarvan?):
Muzische vorming : muziek
Onderwerp (waarover gaan de kinderen leren?):
“En mijn één oog ziet “ zingen + gebaren + aanleren goede lichaamshouding
Geraadpleegde werken (welke bronnen heb je geraadpleegd?:
Sangejo 1
Cursus didactiek muziek 1 LLO
Docent muziek EHSAL , Dirk Bogaert .
Situering leerplan (waar situeer je je onderwerp in het leerplan?):
Zie bijlage
Beginsituatie op onderwijsniveau (wat ging voor dit onderwerp aan inhouden vooraf?):
Lln kennen het liedje nog niet .Er wordt wekelijks in de klas gezongen .
Beginsituatie op ervaringsniveau (welke ervaringen, belevingen en gevoelens hebben kinderen rond dit onderwerp?):
Ze kennen alle zintuigen al , want het maandthema op school is “zintuigen “ .
Einddoel(en) (wat moeten je kinderen meer/beter kennen/kunnen doorheen en op het einde van de les?)
(aan welke attitudes wil je bij de kinderen werken?):
Het liedje correct en expressief kunnen zingen .Zich kunnen uitleven bij het zingen van een liedje
.Plezier beleven aan het doen van verschillende dingen , die samen toch een eenheid vormen . De lln
kunnen een correcte lichaamshouding aannemen tijdens het zingen .
Zingeving (waarom moeten de kinderen dit leren? Is dit zinnig? hoe plaats je de einddoelen van deze les in het leergebied
dat je bovenaan noteerde? Past deze les in de visie die jij hebt op het vak?):
Je kan ook op een vrolijke wijze kinderen iets bijleren over de zintuigen .
(Attentie! Vanaf hieronder niet meer typen, zodat de overgang van opstaand en liggend blad bewaard blijft!)
(Wanneer deze regels de onderkant van het blad raken, niet panikeren, er wordt dan automatisch een nieuwe bladzijde gecreëerd.)
Lesverloop:
Wanneer je meer stappen zet dan er vakken zijn, moet je in je tekstverwerker onder ‘tabel’ één of enkele nieuwe rijen (vakken) invoegen).
Leerdoelen
tijd
Wat wil je dat de kinderen meer/beter
kennen en kunnen na elke stap?
Leerinhouden
Wat en waarover wil je de kinderen iets leren?
3
min
1 ) Inleiding
Durven uiten/openheid:
Eigen ervaringen van de kinderen met de
zintuigen
10
min
Onderwijsleeractiviteiten / Media
Hoe leer je de kinderen dit?
Welke handelingen verwacht je v.d. lln.?
Gesprek over de zintuigen .
Lln kunnen vrij vertellen wat ze al weten over de
zintuigen .
Lkr zingt liedje verschillende keren voor
Muziek beluisteren veronderstelt :
:
- stilte
- aandacht
gerichtheid : melodie en
ritme
Muziek maken : Klank : Ritme
-op tijden klappen
Aanleren correcte lichaamshouding:
-ontspannen schouders en spieren rond de
nek
-stevig op beide voeten staan met ongeveer
20 cm tussen beide voeten
-armen naast het lichaam
Oefeningen:
Armen ontspannen laten hangen , laten
slingeren , schouders draaien voor-en
achterwaarts , nekrol , romp voor – en
achteruit buigen .
Sfeerschepping
Lkr leidt het gesprek .
2 ) Liedje aanbieden
-
Reflectie
Waarom doe je dit?
Lln krijgen telkens een andere opdracht:
1) 1) gewoon luisteren
2) 2) luisteren en kijken naar de
gebaren
3) 3) als er een zintuig of
lichaamsdeel genoemd werd , in de
handen klappen op dat moment
Lkr laat de lln rechtstaan achter hun
bank , zodat ze meer plaats hebben om
te bewegen .
De lkr doet elke oef voor , lln doen de
oef na .
De lln moeten het lied
verschillende malen
gehoord hebben alvorens ze
het kunnen zingen .
8
min
4
min
3)Lied zingen
Gebaren :
1) 1)
oog aanwijzen , ander oog
gesloten
2) 2) oor aanwijzen , hand op ander
oor leggen
3) 3) met hand stapjes maken , ander
hand laten hangen en nadien met
hand krabben
4) 4) op knie zitten , op ander been
blijven staan en nadien knie buigen
5) 5) 1 been blijft staan , het ander
been marcheert
4 ) Reflectie
Lkr deelt het blad met de tekst uit .
1)Lkr zingt steeds een zin voor en lln zingen na , tot
steeds grotere liedonderdelen . Zo wordt het lied
aangeleerd .
Het lied wordt zin voor zin
aangeleerd , om zo te
komen tot het ganse lied .
Het lied wordt eerst alleen gezongen .
2)Nu gaan de lln ook klappen als ze een zintuig of
lichaamsdeel zingen .
3) Lkr zingt samen met de lln het lied en ze doen
samen de gebaren .
Lkr : Vonden jullie het een leuk liedje ? Waarom wel ?
Waarom niet ?
Evaluatie om te kijken of de
lln het leuk vonden .
(Attentie! Vanaf hieronder niet meer typen. Wanneer deze regels de onderkant van het blad raken, niet panikeren, er wordt dan automatisch een nieuwe bladzijde gecreëerd.)
Bordschema
Download