Lesvoorbereidingsformulier Leerjaar 5 (VWO)

advertisement
Lesvoorbereidingsformulier Leerjaar 5 (VWO)
Onderwerp van de les: Censuur in binnen en buitenland
Totaaltijd: 1½ uur (2 lesuren)
Lesdoelen
 De leerling leert dat persvrijheid niet vanzelfsprekend is.
 De leerling weet dat er naast de overheid ook andere pressiegroepen zijn die macht
kunnen uitoefenen op de pers.
 De leerling weet wat het verschil is tussen censuur en propaganda.
 De leerling begrijpt dat er uit idealistisch oogpunt propaganda kan ontstaan.
 De leerling kent de organisaties die zich inzetten voor bescherming van persvrijheid.
Beginsituatie
De leerling is bekend met het begrip verzuiling. Daarnaast kan de leerling een aantal landen
opnoemen waar de persvrijheid zeer beperkt is.
Organisatie/Hulpmiddelen
 Computers
 Digiboard
Lesopbouw
Inleiding
Één van de vereisten van een democratische samenleving is persvrijheid.
Echter is dat minder vanzelfsprekend dan men denkt. Via de websites rsf.org
kun je per land zien hoe het met de persvrijheid gaat.
Instructie
Op de website staat een lijst van 2008 waarin de mate van persvrijheid wordt
gemeten. Kun jij bij de volgende landen de reden bedenken waarom zij
minder goed scoren op deze lijst?
Kern
Zelfs Westerse landen kennen onder bepaalde omstandigheden beperkte
persvrijheid. Klassikaal bespreken van pressiegroepen. Koppeling leggen naar
idealisme,  stukje Outfoxxed laten zien. Vraag of men een Nederlandse
Omroep kent die redelijk sterk een idealistisch beeld volgen. Discussie: Vorm
van progaganda?
Afsluiting
"The Internet treats censorship as a defect and routes around it."
~John Gilmore~
Tijd
10 min.
35 min.
40 min.
5 min.
Download