Zet de Limes weer op de kaart!

advertisement
Zet de Limes weer op de kaart!
De noordgrens van het Romeinse Rijk
Lesbrief groep 6,7 & 8
1
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Colofon
Deze lesbrief is onderdeel van een educatief project van de
Romeinenweek en RomeinenNU
Ontwikkeling: Firien Dubben, Martine van Empel, Suzanne Klüver, Thijs Olive,
Kelly Hokke en Lotte Drouen.
Afbeeldingen:
Voorpagina: eigen materiaal en deel van de Tabula Peutingeriana, bron: wikipedia
Blz 5: Mijlpaal Wateringese Veld, bron: Wikimedia Commons, fotobewerking: Lotte Drouen
Blz 8: Bataafse ruiter - fotografie: Paul vd Heijden, fotobewerking: Stijl10
Blz 9: Bullyland-figuren - fotografie en bewerking: Stijl10
Blz 10: Foto’s schloss Neuswanstein, Hoge Veluwe, Piramides in Gizeh, Soester Duinen, molens Kinderdijk, bron: Wikimedia Commons
Blz 11: Foto’s Schokland en omgeving, De Stelling van Amsterdam, Het Molencomplex
Kinderdijk-Elshout, Het Woudagemaal, Willemstad Curaçao, De Droogmakerij De Beemster, Het
Rietveld Schröderhuis, De Waddenzee, De Grachtengordel van Amsterdam, bron: Wikipedia
Blz 12: Kaart van Nederland, bron: Wikipedia
Blz 13: Schilderspalet bron: google, Neus, bron: www.knups.nl, Oor, bron: Wikimedia Commons,
bewerking: Lotte Drouen
Vormgeving & illustraties: Lotte Drouen en Martine van Empel
Filmmateriaal: De Archeoloog (Archeos)
www.romeinenweek.nl
www.romeinen.nu
©RomeinenNU
2
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Inleiding
Deze lesbrief bevat 2 lessen van ongeveer 50 minuten als voorbereiding op de
Romeinenchallenge. De lessen gaan over een deel van de Romeinse geschiedenis langs de limes.
Doelgroep: groep 6, 7 & 8 basisonderwijs
De lesbrief sluit aan bij:
Canonvenster: De Romeinse limes
Tijdvak 2: Grieken en Romeinen (3000 voor Chr. – 500 na Chr.)
Leerdoelen bij deze lesbrief:

De leerling weet wat de Romeinse limes is,

De leerling kan de limes aanwijzen op een kaart van Nederland,

De leerling weet wat Werelderfgoed is,

De leerling weet waarom de limes als Werelderfgoed kan gelden.
Benodigde kennis:
Algemene kennis over de Romeinse tijd en de aanwezigheid van Romeinen in Nederland.
Deze lesbrief bevat:
Instructies, leerlingenwerkblad en antwoordblad.
Meer lessuggesties:
Voor een uitgebreidere les over de limes of gewoontes en gebruiken van Romeinen: http://
entoen.nu/romeinselimes/lessen/po-docent
Meer informatie over limes:
http://entoen.nu/romeinselimes
http://spannendegeschiedenis.nl/de-romeinen
http://www.surfspin.nl/limes.html
Meer informatie over Unesco Werelderfgoed:
http://werelderfgoed.nl/educatie
http://unesco.wikiwijs.nl/
3
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Hoe zien de lessen eruit?
Duur:



Les 1 De limes: 50 minuten (opdrachten en werkblad)
Les 2 Werelderfgoed: 50 minuten (opdrachten en werkblad)
De Romeinenchallenge
Benodigdheden/ voorbereiding:

Digibord of computer met beamer

Print de werkbladen (pag. 6-14 van deze lesbrief) voor leerlingen

Leg eventueel atlassen klaar
Lesopbouw:
Eerst een kort klassikaal deel over de limes en het Werelderfgoed, vervolgens opdrachten maken
in groepjes van 2 à 3 leerlingen en een centrale afsluiting.
Les 1 De limes
Klassikale inleiding (15 minuten)
Bekijk een van de volgende filmpjes:

Schooltv Beeldbankclip ‘Romeinen in ons land’ op www.entoen.nu/romeinselimes,

Schooltv Beeldbankclip ‘De Romeinen’ op www.entoen.nu/romeinselimes,

Schooltv Beeldbankclip ‘Alle wegen leiden naar Rome’ op: www.entoen.nu/romeinselimes.
Leerlingen in groepjes (25 a 35 minuten)
Leerlingen lezen de bronteksten en maken de opdrachten op de leerlingenwerkbladen (blz. 6-9
van deze lesbrief).
Afsluiting Centraal (10 minuten)
Bespreek de opdrachten klassikaal.
Les 2 Werelderfgoed
Klassikale inleiding (15 minuten)
Bekijk op het digibord in de klas de interactieve kaart van Werelderfgoed: http://www.unesco.nl/
erfgoed-kaart/.
Zoom in op Nederland: Laat een of meer Werelderfgoedplaatsen van Nederland zien:
Schokland / De Stelling van Amsterdam / De Molens van Kinderdijk / Willemstad Curaçao
4
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
/ Het Woudagemaal / De Beemster / Het Rietveld Schröderhuis / De Waddenzee / De Grachtengordel van Amsterdam.
Vraag aan de kinderen of ze deze plaatsen kennen. Zo ja welke? Vinden ze deze plekken mooi?
Zoom uit op de wereld: Laat een of meer Werelderfgoedplaatsen van de wereld zien:
bijvoorbeeld Chinese muur in China, De Grand Canyon in de Verenigde Staten van Amerika, de
toren van Pisa. Internationaal erkend door Unesco. Vertel dat er meer dan 900
Werelderfgoederen zijn over de hele wereld en dat er ieder jaar weer meer bij komen: De
Werelderfgoedlijst van Unesco.
Bespreek met de kinderen wat er gemeenschappelijk is aan deze plaatsen: het zijn bijzondere
gebieden en gebouwen uniek in de wereld die we voor de volgende generaties willen bewaren.
Ze zijn onvervangbaar en uitzonderlijk. Het zijn natuurgebieden en culturele plekken. Vraag aan
de kinderen of ze het verschil weten. (wel of niet door mensenhanden gemaakt).
Leerlingen in groepjes (25 a 35 minuten)
Leerlingen lezen de bronteksten en maken de opdrachten op de leerlingenwerkbladen
(pag. 10-13 van deze lesbrief).
Afsluiting Centraal (10 minuten)
Bespreek de opdrachten klassikaal. Laat eventueel een paar kinderen over hun
plek in geuren en kleuren vertellen. (opdracht 2 c).
De Romeinenchallenge
Klassikaal: Bespreek De Romeinenchallenge op pagina 14. Leg de regels en de
aanpak uit. Voorbeelden zijn te vinden op www.romeineweek.nl/romeinenchallenge

De challenge is voor kinderen van groep 6, 7 en 8.

Je kan met je hele klas meedoen, met een groep vrienden of in je eentje.

Er zijn drie winnaars. Die worden door de jury uitgekozen.

Als je wint, komen er Romeinen lesgeven op je school. Vraag aan je meester of
juf of dit mag!

Je kan meedoen tot en met vrijdag 23 mei 2014.

Je doet mee door een foto of filmpje van je creatie op de website te zetten.

De winnaar wordt bekend gemaakt op woensdag 26 mei 2014.

Maak je foto of filmpje maximaal 50 mb groot.
5
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Werkblad les 1 De limes
Lees de bronteksten en maak bij elke tekst de opdrachten.
Brontekst 1 De limes
De Romeinen kwamen oorspronkelijk uit Rome. De keizers waren er de baas en die wilden heel
veel land in hun bezit hebben. Hiervoor stuurden ze soldaten vanuit Rome alle kanten op om land
te veroveren. Grote delen van Zuid-Europa en Noord-Afrika, maar ook de noordelijke delen van
Europa. Zo kwamen de Romeinen ook terecht in het gebied waar tegenwoordig Nederland ligt.
Nederland is niet helemaal veroverd, omdat het Romeinse rijk hier stuitte op de Germanen, en
die bleken te sterk. Zo bleven de Romeinen steken bij een rivier in het midden van ons land, de
Rijn. Deze rivier werd de grens van het Romeinse rijk in het noorden. Deze grens noemen we de
limes.
Opdracht 1
A. Op de kaart hieronder zie je de Romeinse limes aangegeven met daarop plaatsen waar Romeinse verdedigingstorens, legerplaatsen voor hulptroepen (castella) en legioenbases (castra)
hebben gestaan: Maurik, Elst, Katwijk, Utrecht, Woerden, Arnhem, Leiden en Nijmegen. Zet de
juiste plaatsnamen achter de nummers. Als je het niet zeker weet mag je het opzoeken.
1…………………………………………………………………………
2…………………………………………………………………………
3…………………………………………………………………………
4…………………………………………………………………………
5…………………………………………………………………………
6…………………………………………………………………………
7…………………………………………………………………………
8…………………………………………………………………………
6
Zet de limes op de kaart
Leerlingenwerkblad
Ga op pad met de Romeinen
B. Sommige van deze plaatsen hadden in de Romeinse tijd andere namen, namelijk: Ulpia Noviomagus, Matilo, Trajectum, Albaniana en Lugdunum Batavorum.
Verbind de Romeinse plaatsnaam met de huidige naam. Het is lastig, maar sommige plaatsnamen
lijken nog wel een beetje op de oude naam.
C. De Rijn was de grens van het Romeinse rijk. Waarom was een rivier een goede grens voor de
Romeinen denk je?
………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………………………………………….
7
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Brontekst 2 Bescherming van het Romeinse Rijk
De limes werd door de Romeinen goed bewaakt tegen hun vijand in het noorden: de Germanen.
Daarom werden er langs deze grens wachttorens en forten gebouwd.
In het begin bij de verovering van de Noordelijke gebieden (rond 19 V Chr) bouwden de Romeinen een heel groot kamp op de Hunerberg. Dit is een hoger gelegen gebied aan de rand van het
huidige Nijmegen. Het bleek al snel dat zo’n groot kamp hier niet nodig was, want de lokale bevolking gedroeg zich rustig. Daarom bouwden ze wat later, rond 12 voor Chr. een klein kamp als
commandopost met enkele honderden soldaten.
In het jaar 69 bleek opeens toch dat het gevaar niet alleen vanaf de andere kant van de limes
kwam, maar ook vanaf hun eigen grondgebied. In dat jaar kwamen de Bataven namelijk in opstand. Tot die tijd woonden de Bataven in alle vrede tussen de Romeinen en
vochten ze zelfs mee in het Romeinse leger. Maar tijdens de opstand hebben
ze bijna alle forten aan de limes verwoest.
Na 69 na Chr. werd het grote legerkamp bij Nijmegen weer
opgebouwd door de Romeinen. Hier werd een legioen dat
bestond uit 5000 soldaten gelegerd. Zij moesten hier een oogje in het zeil houden
voor het geval er weer stammen in opstand zouden komen. In geval van nood
konden ze ook andere soldaten bij de limes helpen met het bewaken van
de grens.
Opdracht 2
Je ziet op de volgende pagina twee figuren met verschillende rangen uit het Romeinse leger, een
centurio en een legionair. Zet de woorden op de juiste plek in de tekst naast de figuur waar het
volgens jou hoort te staan:
plu
zwaard
rio
centu
ns
ereteke
im
solda
wapenstok
at
legioen
ata
t
n
e
m
g
e
lorica s
schild
8
Zet de limes op de kaart
Leerlingenwerkblad
Ga op pad met de Romeinen
.
..................……..
..
…
…
en
e
is
erder
it
D
. Hij is de aanvo
n
e
at
ld
so
e
d
n
Hij is de baas va
legionairs.
pleiding van de
o
e
d
r
o
vo
t
rg
en hij zo
arnas
er, een soort h
ld
ko
n
ië
al
m
n
ee
Hij draagt hier
Hij is te
eren ringetjes.
ijz
l
e
ve
l
ee
h
n
gemaakt va
borst,
edailles op zijn
m
e
d
n
ro
e
d
n
herkennen aa
d, en een
………… genoem
.…
..
..
..
..
..
..
..
…
…
ook wel
op zijn
…..........…………..
…
…
se
ar
w
d
n
e
helm met e
hoofd.
nu
……… slaat hij zo
…
…
..
..
..
..
..
..
..
..
..
Met zijn ……..
legionair
e soldaten. Als
am
rz
o
o
h
ge
n
o
en dan
.
r hem oppassen
moet je dus voo
Dit is een ……
…..........………
….. Bij de Ro
nen heette d
meiat een legion
a
ir
.
S
amen met
5999 andere
n vormt hij e
e
n
………..........
…………..
In zijn hand
heeft hij een
gladius. Dit is
………..........…
een
……….. Hier v
echt hij mee
.
Om zich te b
eschermen h
eeft hij in zij
andere hand
n
een ………....
..
..
..
…
…
……... Dit
heet een scu
tum.
Ook draagt h
ij een harna
s van versch
stalen platen
illende
. Deze stukk
en worden o
segmenten g
ok wel
enoemd. Dit
harnas heet
een
………........
9
..…………..
…..........……
……..
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Werkblad les 2 Werelderfgoed
Opdracht 1 Wat is Werelderfgoed?
a. Bijzondere en unieke plek
Wat vind jij een bijzondere en unieke plek in Nederland of in de wereld?
Ik vind …………………………….. een bijzondere en unieke plek in de wereld omdat
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
b. Kruis aan wat voor soort plek het is
Het is:

een culturele plek (gebouw of bouwwerk gemaakt door mensen)

een natuurgebied (op natuurlijke wijze ontstaan en niet door mensenhanden gemaakt)
c. Wat doe je met iets dat je heel bijzonder en uniek vindt?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………...
Werelderfgoederen zijn kostbare wereldschatten uit ons verleden. Het zijn bijzondere en unieke
gebieden en gebouwen in de wereld die we voor de volgende generaties willen bewaren. Deze
plaatsen en monumenten worden beschermd tegen vernieling en verval. De organisatie die dit
doet heet Unesco.
d. Staat jouw plek op de Unesco Werelderfgoedlijst? (http://www.unesco.nl/erfgoed-kaart/)
Waarom wel of niet?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………...
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
10
Zet de limes op de kaart
Leerlingenwerkblad
Ga op pad met de Romeinen
Opdracht 2 Werelderfgoed in Nederland
Het Koninkrijk der Nederlanden heeft 9 door Unesco erkende werelderfgoederen: 8 in Nederland
en 1 op Curaçao.
a. Zet de nummers van het werelderfgoed in het juiste plaatje
1. Schokland en omgeving
2. De Stelling van Amsterdam
3. Het Molencomplex KinderdijkElshout
4. Het Woudagemaal
5. Willemstad Curaçao
6. De Droogmakerij De Beemster
7. Het Rietveld Schröderhuis
8. De Waddenzee
9. De Grachtengordel van Amsterdam.
11
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
b. Zet de cijfers van de 8 Werelderfgoedplaatsen in de vakjes op de kaart van Nederland.
Gebruik eventueel deze link: http://goo.gl/maps/ncWWP
c. Kies jouw favoriete Werelderfgoed uit het Koninkrijk der Nederlanden en schrijf op in geuren
en kleuren wat je ervan vindt. Gebruik minstens drie kleuren, drie geuren en drie geluiden die er
volgens jou het beste bij passen.
Als je wilt, kun je de website van het Werelderfgoed gebruiken
om ideeën op te doen.
12
Zet de limes op de kaart
Leerlingenwerkblad
Ga op pad met de Romeinen
Kies uit:
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
Schokland: www.schokland.nl
De Stelling van Amsterdam: www.stellingvanamsterdam.nl
De molens van Kinderdijk: www.kinderdijk.nl
Willemstad Curaçao: www.Werelderfgoed.nl/pages/nl/willemstad.php
Het Woudagemaal: www.woudagemaal.nl
De Beemster: www.landvanleeghwater.nl
Het Rietveld Schröderhuis: www.rietveldschroderhuis.nl
De Waddenzee: www.waddenzee.nl
De Grachtengordel van Amsterdam: www.Werelderfgoed.amsterdam.nl
Ik kies:
……………………………………………………………………………….
Deze kleuren passen bij deze plek:
IK
…………………………………………………………………………………………………...
………………………………………………………………………………………………….
………………………………………………………………………………………………...
Deze geuren passen bij deze plek:
…………………………………………………………………………………………………………………..
………………………………………………………………………………………………………………...
…………………………………………………………………………………………..
Deze geluiden passen bij deze plek:
……………………………………………………………………………………………………………………………….
……………………………………………………………………………………………………………………………..
13
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
De Romeinenchallenge
Je ontvangt deze brief van Octavius.
Lees de brief en help Octavius en zijn familie om naar het Romeinenfestival te gaan.
Kun jij een manier bedenken waarop die grens van het Romeinse Rijk weer zichtbaar wordt? Alleen, met vriendjes en vriendinnetjes of met je hele klas: alles helpt! Maak er een foto, plaatje of
filmpje van en zet het op de website: www.romeinenweek.nl/romeinenchallenge.
25 april, Londinium
Ave!
zit zo:
rd nodig hebben! Het
ha
lp
hu
e
lli
ju
we
t
ze brief omda
hele belangrijke
Ik, Octavius, schrijf de
en. Dat is een soort
rd
wo
ge
en
eg
jm
Ni
n
m groot
ctus va
Julius gaat een enor
m
Oo
oom Julius is praefe
!
m
he
op
ts
tro
igd.
n hartstikke
le familie is uitgenod
he
ze
On
.
burgemeester. We zij
ni
ju
1
en
egen, op 31 mei
t Engeland. Zoals
feest houden in Nijm
uit Duitsland en ik ui
l
aa
se Rijk.
lem
he
t
m
ko
s
cu
grens van het Romein
de
is
Mijn broer Mar
t
Da
.
es
lim
de
allemaal via
e weg. Net als
gebruikelijk reizen we
t is ook een belangrijk
He
s!
en
gr
le
pe
sim
borden
n
aar ee
te komen. Door op de
ns
Maar het is niet zom
ge
er
om
g
we
de
kt
een gebrui
de weg!
de snelweg nu, ieder
toe moet. Ze wijzen je
ar
na
je
ar
wa
je
et
we
langs de weg te kijken
reizen. In
ze familie via de limes
on
en
ik
s,
cu
ar
M
n
ar staat overal
Net als vroeger wille
makkelijk vinden. Da
g
we
de
we
en
nn
en waar de
ku
d
en, bordjes of gebouw
ur
Duitsland en Engelan
m
,
en
rp
we
or
vo
se
Romein
netjes aangegeven met
t.
es
Romeinen zijn gewe
al gezocht,
ilie en ik hebben over
m
fa
ijn
M
!
jee
oh
…
en
aal niet
nd kom
nen. We weten helem
we
rd
Maar als we in Nederla
ve
os
rlo
oo
sp
n
Romeinen lijke
jullie ons
maar de limes en de
moeten lopen! Willen
we
e
ho
en
en
lop
n
en kunge
se we
meinenfestival komen
Ro
t
meer waar de Romein
he
op
j
wi
t
da
Zo
van de weg?
helpen bij het vinden
et jullie.
nen feesten samen m
selen,
se voorwerpen te knut
ein
m
Ro
or
do
en
do
je
ijzer
? Dat kun
een heel mooie wegw
;
eld
be
or
Hoe kun je ons helpen
jvo
Bi
.
rs
de
d in
vriendjes of je ou
n karton of nagebouw
met je klasgenootjes,
va
),
m
llu
ste
(ca
l
ee
st
meins ka
een echte
of mijlpaal. Of een Ro
van papiermaché. Of
kt
aa
m
ge
t,
un
m
se
en mijn familie
Minecraft. Een Romein
in de buurt weten ik
en
rp
we
or
vo
se
ein
m
? Kijk dan
die Ro
ker wat je moet doen
ze
soldatenhelm. Met al
et
ni
je
t
ee
W
.
en
eg
acht
naar Nijm
je onder de knop ‘opdr
d
vin
ar
de weg weer te vinden
Da
.
ge
en
all
.nl/romeinench
op www.romeinenweek
meer informatie!
van Octavius’ nog veel
en zet die op onze
een foto of filmpje van
n
da
er
hi
k
aa
M
?
kt
‘doe mee’. En
aa
Heb je iets moois gem
enchallenge en klik op
ein
m
ro
l/
.n
ek
we
en
romein
website. Ga naar www.
!
e Romeinen in de klas
ht
wie weet win jij wel ec
Salute, Octavius
14
Zet de limes op de kaart
Antwoordenblad les 1
Ga op pad met de Romeinen
Antwoordenblad les 1
Les 1 De limes
Opdracht 1a
1. Katwijk
2. Leiden
3. Woerden
4. Utrecht
5. Maurik
6. Arnhem
7. Elst
8. Nijmegen
Opdracht 1b
Ulpia Noviomagus
Albaniana
Trajectum
Matilo
Lugdunum Batavorum
=
=
=
=
=
Nijmegen
Alphen aan de Rijn
Utrecht
Leiden
Katwijk
Opdracht 1c
Een rivier is gemakkelijk te bewaken. Het is een natuurlijke barrière en je ziet de vijand goed aankomen. De bewakers in een wachttoren hadden nog geen telefoon natuurlijk. Ze gebruikten
rooksignalen en vlaggen om elkaar te waarschuwen en om berichten door te seinen.
Opdracht 2
1. Centurio, eretekens, pluim, wapenstok,
2. Soldaat, legioen, zwaard, schild, lorica segmentata
15
Leerlingenwerkblad
Zet de limes op de kaart
Ga op pad met de Romeinen
Antwoordenblad les 2 ‘werelderfgoed’
Opdracht 1
a Eigen antwoord. Bijvoorbeeld: de Posbank, omdat je daar heuvels hebt.
b Eigen antwoord. Bijvoorbeeld: het is een natuurgebied.
c Eigen antwoord. Bijvoorbeeld: daar ben ik heel voorzichtig mee.
d Eigen antwoord. Bijvoorbeeld: nee, in Nederland is de Posbank heel bijzonder, maar in andere
landen heb je ook zulke gebieden. Het is dus niet uniek.
Opdracht 2a
1.
= Schokland en omgeving
2.
= Stelling van Amsterdam
3.
= Woudagemaal
4.
= Molencomplex Kinderdijk-
8
4
Elshout
5.
= Willemstad Curaçao
6.
= Droogmakerij De Beemster
7.
= Rietveld Schröderhuis
8.
= Waddenzee
9.
= Grachtengordel van Am-
1
6
9
2
7
sterdam
3
Opdracht 2b
Opdracht 2c
Eigen antwoord.
16
17
Download