Stagehandleiding PPT voor (klinische)

advertisement
Stage
handleiding
instellingen
voor
stage
Stage Master Positieve Psychologie en Technologie
1
Master PPT
Inhoudsopgave
2
1.
Inleiding
3
2.
Achtergrondinformatie
4
2.1
De omvang en plaats van de stage in het curriculum
4
2.2
Regels en richtlijnen voor studenten
4
3.
De praktijkstage
6
3.1
Leerdoelen van de praktijkstage
6
3.2
Criteria voor de praktijkstage
7
4.
Procedures
8
4.1
Voorbereiding van de stage
8
4.2
Tijdens de stage
8
4.3
Afronding van de stage
8
5.
De begeleiding
9
5.1
Wat wordt verwacht van de interne begeleider (UT)
9
5.2
Wat wordt verwacht van de externe begeleider (stage instelling)
9
Bijlagen
Stageovereenkomst/contract
10
Stageplan
14
Stageverslag
17
Beoordelingsformulier Praktijkstage
18
Evaluatieformulier stagiair
20
2
Master PPT
1.
Inleiding
Deze handleiding is bedoeld voor begeleiders van Master psychologiestudenten (Positieve Psychologie
en Technologie) die een klinische stage gaan lopen. Binnen deze stages hebben studenten een interne
begeleider en externe begeleider. Met de interne begeleider wordt de betrokken UT mentor/docent
bedoeld, de externe begeleider is de begeleider vanuit de stagebiedende organisatie. Het doel van deze
handleiding is om duidelijkheid te creëren ten aanzien van wat er wordt verwacht van zowel de interne als
externe begeleiders. Er zullen echter ook beschrijvingen in staan die met name gericht zijn op studenten.
De stage instelling krijgt op deze manier ook zicht op de route die studenten moeten afleggen.
Hopelijk draagt deze handleiding bij aan een voorspoedig verloop van de stage. Mochten zich
desondanks onduidelijkheden, vragen of moeilijkheden voordoen, dan kunt u contact opnemen met
stagementoren Marjolein Blomesath en Linda Cornelissen.
Drs. M. Blomesath-Prenger
Stagementor Master Positieve Psychologie en Technologie (Psychologie)
L. Cornelissen MSc.
Stagementor Master Positieve Psychologie en Technologie (Psychologie)
Universiteit Twente
Faculteit Gedragswetenschappen
Psychologie, Gezondheid en Technologie
Postbus 217
7500 AE ENSCHEDE
E-mail: [email protected]
[email protected]
Tel:
053-4892607
Kamer: Cubicus, B127b
3
Master PPT
2.
Achtergrondinformatie
2.1
De omvang en plaats van de stage in het curriculum
Een stage heeft betrekking op een periode waarbij de stagiair verworven kennis en vaardigheden onder
leiding van diens interne en externe begeleider bij de stagebiedende organisatie in praktijk brengt. De
student kan zich op deze wijze oriënteren op de arbeidsmarkt, werkervaring opdoen en het netwerk
vergroten.
De opleiding psychologie aan de Universiteit Twente kent geen verplichte stage binnen het curriculum.
Studenten hebben de mogelijkheid om in de Master Positieve Psychologie en Technologie stage te lopen,
in plaats van een uitgebreide Masterthese. De totale duur van de stage bedraagt minimaal 560 uur,
waarvan minimaal 520 uur besteed wordt aan diagnostiek & indicatiestelling en behandeling (tenzij anders
overeengekomen met de Universiteit Twente). De Master is als volgt opgebouwd:
Semester 1 2013-2014
Blok 1A
5EC
Verdieping psychopathologie
Blok 1B
5EC
eMental Health
5EC
Counseling en
gespreksvaardigheden
5EC
Cognitieve en
gedragstherapie
5EC
5EC
Toegepaste positieve
psychologie
Semester 2 2013-2014
Blok 2A
Blok 2B
20EC
Stage PPT
Geestelijke
gezondheidsbevordering
2.2
10EC
Masterthese PPT
Regels en richtlijnen voor studenten
Doel
In de klinische stage maakt de student kennis met de praktijk van de (klinische) psychologie. Hij/zij
ontwikkelt kwaliteiten die van belang zijn voor de latere beroepsuitoefening.
Werkzaamheden
Tijdens de stage voert de student allerlei werkzaamheden uit die tot het takenpakket van een psycholoog
behoren. Na een korte introductieperiode waarin hij/zij vooral meekijkt met professionals, gaat de student
over tot het zelfstandig uitvoeren (van onderdelen) van intakegesprekken, diagnostiek en behandeling. Dit
gebeurt onder supervisie van een (GZ-) psycholoog of orthopedagoog-generalist. Daarnaast neemt de
student deel aan terugkomdagen en desgewenst aan intervisiegroepen.
Overeenkomsten
Bij aanvang van de stageperiode wordt een contract getekend waarin verantwoordelijkheden, rechten en
plichten zijn vastgelegd (voorbeeld: zie bijlage 1). Deze overeenkomst wordt getekend door drie partijen:
de stagiair, de interne en de externe begeleider. In hoeverre een aanvullende arbeidsovereenkomst wordt
afgesloten is afhankelijk van de organisatie. In sommige gevallen kunnen studenten een
geheimhoudingsverklaring ondertekenen waarin wordt verklaard dat zij geen informatie over de
organisatie naar buiten zullen brengen. Die geheimhoudingsverklaring kan echter niet zo ver gaan dat een
stageverslag niet ter beschikking komt van de opleiding. Wel kunnen er restricties gelden wat betreft de
4
Master PPT
mate waarin het verslag toegankelijk is voor anderen.
Stagevergoeding
Met betrekking tot de stagevergoeding komen de eventuele extra kosten die voortvloeien uit de stage niet
ten laste van de opleiding. Daarnaast is het uitgangspunt dat zoveel mogelijk voorkomen moet worden dat
eventuele extra kosten ten laste van de stagiair komen. Extra kosten zijn die kosten die gemaakt worden
boven de normale studiekosten die gelden voor de studie en verblijf aan de UT. Bij een aantal
organisaties, vooral die in de gezondheidszorg en in sommige derde wereldlanden, zijn inentingen
verplicht. De kosten daarvoor worden niet door de UT gedragen. Studenten dienen zelf in het contact met
de stagebiedende organisatie afspraken te maken over vergoedingen.
Ziekte en verzuim
In geval van ziekte van de student tijdens de stageperiode wordt dit door de student onmiddellijk aan de
externe begeleider en, bij langdurige ziekte, aan zijn/haar interne begeleider en de stagecoördinator
gemeld. Bij langdurige ziekte of langdurig verzuim kan de externe begeleider met de student en de interne
begeleider overleggen wat de consequenties zijn. Gedacht kan worden aan verlenging van de
stageperiode of het niet of beperkt laten meetellen (in EC’s) van de stage.
5
Master PPT
3.
De praktijk(/klinische) stage
Het doel van de stage is om kennis over de praktijk te verwerven en te oefenen met vaardigheden als
gespreksvoering, diagnostiek, intakes, verslaglegging, therapeutische technieken en werken in teams.
Deze vaardigheden vormen de basis voor het zelfstandig functioneren als psycholoog. Naast het opdoen
van praktijkervaring is het van belang dat de student zich in de praktijkomgeving op een
‘wetenschappelijke wijze’ op kan stellen. Dit houdt in dat de student niet enkel participeert in de
werkzaamheden van een organisatie, maar ook een deel van zijn of haar tijd benut om verdieping te
zoeken middels het gebruik van wetenschappelijke en relevante vakliteratuur.
3.1
Leerdoelen van de praktijkstage
De stagewerkzaamheden verschillen per plek. De volgende leerdoelen moeten kunnen worden behaald:
Diagnostische vaardigheden
De student is in staat om…
Zelfstandig een anamnese af te nemen bij een cliënt en/of zijn systeem
Aan de hand van een vraagstelling zelfstandig diagnostische hypothesen te formuleren die
theoretisch zijn onderbouwd
Zelfstandig een testbatterij samen te stellen en diagnostisch onderzoek uit te voeren en is op de
hoogte van wetenschappelijke onderzoeksmethoden
de onderzoeksresultaten en inzichten vanuit een kritische en analyserende invalshoek te
beoordelen
conclusies te trekken en aanbevelingen te doen die aansluiten op de beantwoording van de
vraagstelling
De onderzoeksresultaten in een schriftelijk rapport aan de hand van de BAPD eisen weer te
geven
De onderzoeksresultaten terug te koppelen aan de cliënt en een voorstel te doen voor verdere
behandeling
Behandel vaardigheden
De student heeft verdiepende kennis van behandelmogelijkheden en (actuele) theorieën.
De student kan binnen de klinische setting deze kennis omzetten in een behandelplan en
toepassen in de behandeling
De student is in staat om een cliënt individueel en/of groepsgewijs te behandelen en te
begeleiden.
Overige beroepsvaardigheden
De student is in staat om…
Een professionele houding aan te nemen en deze waar nodig aan te passen aan de klinische
setting, waarbij de volgende termen centraal staan: pro-actief, reflectief, zelfstandig, enthousiast
en respectvol.
In teamverband onderzoeks- en behandelgegevens mondeling te rapporteren.
6
Master PPT
3.2
-
-
-
-
-
Criteria voor de praktijkstage
De totale duur van de stage bedraagt minimaal 560 uur, waarvan minimaal 520 uur besteed wordt
aan diagnostiek & indicatiestelling en behandeling (tenzij anders overeengekomen met de Universiteit
Twente).
Tijd die de student tijdens de stage besteedt aan voorbereiding en/of dataverzameling ten behoeve
van zijn/haar masterthese geldt niet als stagetijd. Stage en masterthese worden als afzonderlijke
leeropdrachten beschouwd, wat niet wil zeggen dat de student op basis van zijn/haar stageervaringen geen praktijkgerichte onderzoeksvragen mag uitwerken.
Vakantiedagen gelden niet als stagetijd. Bezoek aan de terugkomdagen wel.
In de stageperiode is het toegestaan per 3 maanden één week vakantie te nemen. Uiteindelijk moet
er wel 520 uur gewerkt worden op de stageplaats.
Indien de stage door de interne begeleider en de externe begeleider als onvoldoende wordt
beoordeeld, wordt de student verplicht opnieuw stage te lopen; het is ook mogelijk dat de student
geadviseerd wordt nog een tweede stage te lopen om meer werkervaring op te doen alvorens af te
studeren.
De externe begeleider behoudt het recht een stage vroegtijdig te beëindigen indien het gedrag van
een stagiaire hiertoe aanleiding geeft. Voorwaarde is dat de externe begeleider hierover overleg heeft
gehad met de interne begeleider van de Universiteit Twente en dat feedback naar de stagiaire toe in
een eerdere fase niet tot de gewenste veranderingen heeft geleid.
Deelname aan drie van de vier terugkomdagen is verplicht.
Er wordt een stagecontract opgesteld tussen student en stageplaats (zie bijlage 1)
Bij ziekte langduriger dan 1 werkweek wordt de interne begeleider op de hoogte gebracht en wordt de
stage met een equivalent aan verzuimde dagen verlengd, zodat de student 520 uur gewerkt heeft op
de stageplaats.
7
Master PPT
4.
Procedures
In dit hoofdstuk zijn de stageprocedures opgenomen met betrekking tot de voorbereiding van de stage, de
activiteiten tijdens de stageperiode en de afronding van de stage.
4.1
Voorbereiding van de stage
1. De student geeft aan stage te willen lopen in de Master.
2. Er wordt gecontroleerd of hij/zij voldoet aan alle eisen om te kunnen starten met een stage.
3. De stagementor presenteert een lijst met mogelijke stageplaatsen. Middels een loting wordt bepaald
welke twee (soms drie) studenten op sollicitatiegesprek gaan bij 1 stageplaats. De stage instelling
bepaalt welke student met de stage mag gaan starten. De andere student kan meedoen met de
tweede loting.
4. De stagementor maakt de geselecteerde namen bekend van de studenten aan de stage instelling. De
stage instelling is verantwoordelijk voor het plannen van een sollicitatiegesprek.
5. De student kan zelf ook op zoek gaan naar een stageplaats, mits er rekening gehouden wordt met
reeds benaderde instellingen.
4.2
Tijdens de stage
1. De interne begeleider brengt tweemaal een werkbezoek aan de stage-instelling om met de student en
de externe begeleider de voortgang en ervaringen te bespreken: na ongeveer twee maanden en aan
het einde van de stage. Het is de taak van de student om deze afspraken te maken met zijn/haar
begeleiders.
2. Gedurende een inloopperiode van ongeveer 4 weken stelt de student met de externe begeleider een
stageplan op (zie bijlage 2) dat tijdens het eerste werkbezoek besproken zal worden. Bij het stageplan
hoort een beknopt overzicht van de leerdoelen van de stagiaire en zijn/haar activiteitenplan. Tijdens
het eerste werkbezoek zal o.a. het stageplan besproken worden.
3. De externe begeleider kan, als specifieke kennis wordt vereist in de stage, bepaalde literatuur ter
bestudering geven.
4. Bij meningsverschillen tussen student en externe begeleider kan zowel de student als de externe
begeleider met kennisgeving aan elkaar de interne begeleider inschakelen.
5. In het geval van problemen met betrekking tot de stage, dient de student altijd eerst contact op te
nemen met de externe en/of interne begeleider alvorens eventueel zelf de stage af te breken.
4.3
Aan het eind van de stage
1. Tegen het eind van de stage dient de externe begeleider het eindbeoordelingsformulier (zie bijlage 5)
in te vullen. Tijdens het laatste werkbezoek (eindgesprek) zal dit formulier besproken worden. De
student maakt met de interne en externe begeleider een afspraak voor dit eindgesprek
2. De student schrijft een stageverslag van ±10 pagina's. Het verdient aanbeveling dit verslag in de
laatste periode van de stage te schrijven of anders zeer kort daarna. Dit verslag heeft als doel dat de
student zijn/haar eigen ervaringen systematiseert en overdraagt aan de opleiding en de stageplaats
(zie bijlage 3). Het verslag wordt ingeleverd bij de interne en de externe begeleider.
3. De student bespreekt zijn/haar stageverslag met de externe begeleider. Wanneer de externe
begeleider zich niet kan verenigen met de inhoud van het verslag (voor zover dit betrekking heeft op
de stagebiedende organisatie), treedt de externe begeleider in contact met de interne begeleider en
zal in overleg een passende regeling worden getroffen.
4. Het stageverslag wordt beoordeeld door de interne begeleider. De externe begeleider heeft hierin
geen beoordelende of evaluerende taak.
5. De interne begeleider stuurt het cijferbriefje naar BOZ. BOZ verwerkt het cijfer in Osiris en Decos.
8
Master PPT
5.
De begeleiding
5.1
Begeleiding vanuit de opleiding
1.
De interne begeleider staat altijd open voor overleg met de externe begeleider of stagiaire. Het
initiatief daarvoor zullen laatstgenoemden zelf moeten nemen.
De stagiaire en/of externe begeleider worden verzocht bij problemen tijdig contact op te nemen
met de interne begeleider.
De interne begeleider brengt twee keer een stagebezoek aan de stageplaats: na 2 maanden
(bespreken stageplan, ervaringen en voortgang) en tegen het einde van de stage
(eindbeoordeling en afsluitend gesprek).
2.
3.
5.2. Begeleiding op de stageplaats
1.
2.
3.
4.
5.
De externe begeleider is een (GZ)-psycholoog of orthopedagoog Generalist.
De externe begeleider ontvangt de stageregeling en het stagecontract en houdt zich aan de hierin
geformuleerde richtlijnen.
De veronderstelde supervisietijd is 1 uur per week. De externe begeleider is vrij zelf invulling te
geven aan vorm en inhoud van de supervisie. Voorwaarde is dat de stagiaire hierin ruimte krijgt
vragen te stellen of zaken van allerlei aard te bespreken die met zijn/haar functioneren te maken
hebben.
De externe begeleider geeft de stagiaire de gelegenheid zich in te werken in de organisatie door
middel van het toegankelijk maken van relevant materiaal, informeren over relevante
achtergronden van en ontwikkelingen in de organisatie, op gang brengen van contacten met
collega's, in latere instantie helpt hij/zij de student in het structureren van ervaringen en het geven
van concrete begeleiding: opdrachten, suggesties, feedback, e.d.
De externe begeleider stelt in de inloopperiode met de student een stageplan op waarin
activiteiten en leerdoelen omschreven zijn. Aan het eind van de stage geeft hij/zij een
eindbeoordeling aan de hand van het eindbeoordelingsformulier (zie bijlage 5).
Hartelijk dank voor het begeleiden van de stage.
Als zich gedurende de stageperiode onduidelijkheden, vragen of moeilijkheden voordoen, dan
kunt u contact opnemen met de stagementoren Marjolein Blomesath-Prenger
([email protected]) of Linda Cornelissen ([email protected])
9
Master PPT
Bijlagen
1. Stageovereenkomst/contract
11
2. Stageplan (voorbeeld)
15
3. Stageverslag (richtlijnen)
18
4. Eindbeoordelingsformulier klinische stage
19
10
Master PPT
Bijlage 1: Stageovereenkomst/contract
Stageovereenkomst
(inleveren bij: de externe begeleider en de interne begeleider)
Naam student(e): ________________________________________________________________________________
Woonadres tijdens stage: _________________________________________________________________________
Postcode en woonplaats: __________________________________________________________________________
Telefoon: _____________________________________E-mail: ___________________________________________
Studentnummer: ________________________________________________________________________________
Stageorganisatie: _______________________________________________________________________________
Stageadres: ____________________________________________________________________________________
Postcode en woonplaats: __________________________________________________________________________
Telefoon: _____________________________________E-mail: ___________________________________________
Externe begeleider: ______________________________________________________________________________
- functie: _______________________________________________________________________________________
- telefoon: ____________________________________E-mail: ____________________________________________
Interne begeleider: _______________________________________________________________________________
- telefoon: ____________________________________E-mail: ____________________________________________
11
Master PPT
Tussen de stagebieder en de student(e) Psychologie van de Universiteit Twente is de volgende overeenkomst aangegaan:
Artikel 1.
De stagebieder stelt de stagiair in de gelegenheid in het kader van zijn/haar opleiding een stage te lopen in de periode
van _____________________tot _____________________________, voor wekelijks ________ uur ,
werkdagen__________________________________, werktijden _________________________________________,
bij ________________________________________ afdeling/sector: _______________________________________
Artikel 2.
De stagebieder biedt de stagiair de mogelijkheid om de Basisaantekening Psychodiagnostiek te behalen conform de eisen van
het NIP (tenzij anders overeengekomen met de Universiteit Twente).
Artikel 3.
De stagebieder verstrekt de stagiair de instructies, faciliteiten, werkruimte en andere voorzieningen die nodig zijn voor een goed
verloop van de stage, gedurende de tijd die voor de stage is overeengekomen.
Met de stagiair is overeengekomen:
-
Werkplek:
_______________________________________________________________
-
Stagevergoeding:
_______________________ p/mnd [ ] bruto / [ ] netto
- hierop wordt ingehouden: _______________________________________________________________
-
Recht op vakantiegeld:
[ ] nee / [ ] ja, € ______________________________________
-
Regeling bij ziekte/verzuim: _______________________________________________________________
_______________________________________________________________
-
Reiskostenvergoeding:
€ ___________per_______________________________________________
-
Faciliteiten:
_______________________________________________________________
-
Regeling voor verlof:
_______________________________________________________________
-
Overig:
_______________________________________________________________
(buitengewoon, voor bezoek UT e.d.)
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
_______________________________________________________________
Artikel 4.
De stagebiedende organisatie wijst een externe begeleider (gz-psycholoog of klinisch psycholoog) aan die belast is met de zorg
voor, begeleiding van, toezicht op de stagiair, alsmede het onderhouden van de contacten met de interne begeleider vanuit de
Universiteit Twente.
12
Master PPT
Artikel 5.
De externe begeleider biedt minimaal 1 uur per week werkbegeleiding / supervisie in de instelling aan.
Artikel 6.
De stagebieder houdt rekening met eventuele door of voor de opleiding geplande terugkomdagen en andere in het kader van de
studie verplichte activiteiten voor de stagiair en stelt de stagiair in de gelegenheid hieraan deel te nemen.
Artikel 7.
De stagebieder zal de stagiair werkzaamheden opdragen die passen:
binnen de opzet van de stage en het opleidingsprofiel voor de opleiding Psychologie;
bij het (kennis- en vaardigheids)niveau van de stagiair;
binnen de beschikbare tijd (uitgangspunt tijdbesteding: 560 uur, inclusief verslaglegging en terugkomdagen).
Artikel 8.
De stagiair bespreekt zijn/haar stageverslag met de externe begeleider. Wanneer de stagebieder zich niet kan verenigen met de
inhoud van het verslag, voor zover dit betrekking heeft op de stagebiedende organisatie, treedt de stagebieder in contact met de
interne begeleider en zal in onderling overleg een passende regeling worden getroffen.
Artikel 9.
Voor de invulling van de stage werkzaamheden gelden de volgende uitgangspunten (tenzij anders overeengekomen met de
Universiteit Twente):
- minimaal 520 uur wordt besteed aan diagnostiek & indicatiestelling en behandeling;
ten hoogste 40% van de totale stage bestaat uit het passief volgen van klinische werkzaamheden.
tenminste 40% van de tijd wordt besteed aan het actief uitvoeren van diagnostiek en indicatiestelling (het doen van intakes,
onderzoeken van de klacht, psychodiagnostiek met behulp van tests en interviews, het afnemen van een anamnese);
- tenminste 20% van de tijd wordt besteed aan het actief uitvoeren van behandelingen (o.a. begeleiding, ondersteuning,
bespreken opdrachten).
Artikel 10.
De stagiair houdt zich aan de door de stagebieder of vertegenwoordigers daarvan aangegeven richtlijnen en regels m.b.t.
tijdstippen van aanwezigheid, veiligheidsvoorschriften, kledingvoorschriften, ziekte, verzuim en verlof en andere richtlijnen die
gelden binnen de organisatie.
Artikel 11.
De stagebieder is gerechtigd, na overleg met de interne begeleider of een andere vertegenwoordiger van de opleiding
psychologie, de stage(overeenkomst) te beëindigen indien de stagiair zich niet houdt aan de algemeen geldende en/of specifiek
voor de stagiair geldende regels en richtlijnen.
Artikel 12.
De stagiair behandelt informatie die door hem/haar gedurende of in het kader van de stage ter kennis is gekomen en waarvan
hij/zij redelijkerwijs kan weten dat deze informatie vertrouwelijk is, als vertrouwelijk (conform beroepscode NIP).
De stagiair neemt bij de verslaglegging de afspraken, die over vertrouwelijkheid en geheimhouding van informatie vooraf zijn
overeengekomen, in acht.
Artikel 13.
De stage wordt vervuld onder supervisie van de Universiteit Twente, opleiding Psychologie, op basis van de tussen stagebieder
en de opleiding gemaakte afspraken. De uiteindelijke beoordeling geschiedt door de opleiding, waarbij de mening van de externe
begeleider zal worden gekend.
13
Master PPT
Artikel 14.
Verzuim door ziekte of andere redenen, dient de stagiair zo spoedig mogelijk door te geven aan de externe begeleider of diegene
die binnen de stagebiedende organisatie met de ziektemelding binnen de organisatie is belast. Bij langdurig verzuim (langer dan
een week) dient ook de interne begeleider op de hoogte te worden gesteld.
Artikel 15.
De stagiair kan worden verplicht tot geheel of gedeeltelijke vergoeding van door de stagebieder geleden schade of letsel indien
deze schade of dit letsel te wijten is aan grove schuld of nalatigheid van de stagiair.
De stagiair is verplicht om voor de tijdsduur van de stageperiode een verzekering af te sluiten (tenzij al afgesloten) voor
ziektekosten en wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren. De Universiteit Twente aanvaardt geen aansprakelijkheid anders
dan die welke uit hoofde van de door haar gesloten WA-verzekering wordt aanvaard en tot een maximum dat door de betreffende
verzekeringsmaatschappij wordt uitgekeerd.
Artikel 16.
Deze overeenkomst kan worden gewijzigd na overleg tussen de stagebiedende organisatie, de opleiding Psychologie en de
stagiair en na overeenstemming is bereikt over de wijzigingen.
Artikel 17.
Bijzondere bepalingen:
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
Aldus in drievoud opgemaakt en getekend,
(inleveren bij: de externe begeleider en de interne begeleider)
Namens de stagiair,
Namens de externe begeleider (stagebiedende organisatie),
Naam:..……………………………………
Naam:…………………………………………..
Handtekening:…………………………….
Handtekening:………………………………….
Te………………………., d.d…………….
Te…………………………….., d.d…………….
Namens de interne begeleider (opleiding
Psychologie),
Naam:..……………………………………..
Handtekening:…………………………….
Te………………………., d.d…………….
14
Master PPT
Bijlage 2: Voorbeeld stageplan
NB: Dit is een voorbeeld. Neem dit niet in zijn geheel over maar maak er jouw persoonlijk plan met
leerdoelen van.
Naam Student:
Stageplaats:
Externe begeleider:
Interne begeleider:
Stageperiode:
LEERDOELEN EN ACTIVITEITEN
Organisatorisch
Leerdoel:
Kennismaken en inzicht krijgen in de organisatie.
Activiteitenplan:
- Organogram en organisatie-ontwikkelingen bestuderen
- Kennismaken met de medewerkers
- Meelopen met verschillende disciplines (maatschappelijk werk, verpleging, fysio- en ergotherapie)
- Meelopen op verschillende afdelingen (deeltijd, dagbehandeling, ambulant)
- Kennismaken met ….
Wanneer:
Bovenstaande activiteiten worden in de eerste 4 tot 6 weken van de stage uitgevoerd.
Beroepsrol van de psycholoog
Leerdoel:
Kennismaking met de beroepsrol van de psycholoog binnen de organisatie.
Activiteitenplan:
- Meelopen met de externe begeleider
- Gesprekken met cliënten bijwonen
- Overleg bijwonen
- Neuropsychologisch onderzoek bijwonen
- Intakes bijwonen
- ……
Wanneer:
Bovenstaande activiteiten worden in de eerste twee maanden van de stage uitgevoerd.
15
Master PPT
Leerdoel:
Ontwikkelen van de gespreksvaardigheden en luistervaardigheden behorende bij het beroep van
psycholoog.
Activiteitenplan:
Gespreksvaardigheden en luistervaardigheden oefenen bij:
- Auto- en heteroanamnese
- Intakegesprekken
- Individueel contact met cliënten
- Overleg
Wanneer:
Gedurende de gehele stage
Leerdoel:
Zelfstandig uitvoeren van taken van een psycholoog.
Activiteitenplan:
Diagnostiek
Zelfstandig uitvoeren van psychologisch onderzoek (minimaal tien keer):
- Vraagstelling formuleren
- Eventueel testbatterij samen stellen (kijken wat er aanwezig is)
- Onderzoek uitvoeren
- Verslaglegging verzorgen
- Resultaten interpreteren
- Behandelplan opstellen of advies formuleren
Vaste deelname met eigen inbreng aan multidisciplinair overleg (MDO)
- Presentatie resultaten psychologisch onderzoek
- Voorstellen en/of presenteren van advies
Behandeling / begeleiding van cliënten
- Zelfstandig begeleiden van minimaal twee cliënten
- Het vastleggen van inhoud en verloop van de gesprekken
- Het opstellen van een begeleidingsplan voor deze gesprekken
- Het uitvoeren van gedragstherapeutische interventies
Wanneer?
Van week .. tot en met einde van de stage. Eerste drie maanden in samenwerking met de psycholoog,
later zelfstandig.
16
Master PPT
Leerdoel:
Inzicht krijgen in diverse problematiek van de cliënten.
Activiteitenplan:
- Literatuur raadplegen en overleggen
Wanneer:
Gedurende de hele stage.
Persoonlijke Leerdoelen
Leerdoel:
Inzicht verwerven in persoonlijk functioneren als psycholoog.
Aan welke van jouw kwaliteiten, competenties en/of eigenschappen gerelateerd aan het uitvoeren van het
beroep van psycholoog wil je werken tijdens de stage? Denk hierbij aan hoe je in het dagelijkse leven
omgaat met:
- prioriteiten stellen in je werkzaamheden
- onzekerheden en erover praten
- positieve en negatieve feedback ontvangen
- verantwoordelijkheden
- plannen en organiseren
- assertief zijn/ nee durven zeggen
- initiatief nemen
- perfectionisme
- moeilijke situaties en/of personen
- ……
Master gerelateerde Leerdoelen
Leerdoel:
……
Toelichting: integreer de leerdoelen die je vanuit elk Mastervak meeneemt naar je stage. Probeer per vak
minimaal 1 leerdoel op te stellen. Je mag deze doelen apart beschrijven of verwerken in je stageplan als
geheel.
17
Master PPT
Bijlage 3: Inhoud Stageverslag (voorbeeld op Blackboard)
Het stageverslag (± 10 pagina's) bestaat uit een beschrijving van de werkzaamheden die verricht zijn en
de leerervaringen die zijn opgedaan. Daarnaast wordt er een beschrijving van de stage- instelling
gegeven. Het is belangrijk dat je goed zichtbaar maakt hoe je de theoretische kennis dat je hebt
opgedaan in de Master vakken, hebt toegepast in je stage. Hierbij moet je gebruik maken van
literatuurverwijzingen, veelgebruikte theoretische modellen en eigen ervaringen vanuit de instelling. Wat
de opbouw van het verslag betreft, wordt de volgende opbouw geadviseerd:
Voorwoord
lnleiding
Organisatie
Geschiedenis
Plaats op de sociale (zorg)kaart
Motto, Missie en Visie
Structuur en Werkwijze
Behandelaanbod / methodieken: welke verbinding zie je met de geleerde stof uit
je Master vakken (literatuurverwijzing)
Rol van de Psycholoog binnen de organisatie
Stagewerkzaamheden
Observatie
Intake
Indicatiestelling
Diagnostiek
Behandeling
Overlegvormen
Trainingen
Theoretisch deel: Casus-beschrijving van de stappen in het diagnostisch
proces. Dit kan een BAPD casus zijn, een willekeurige casus uit je stage of de casus dat als voorbeeld op
BB staat.
Welke verbinding zie je tussen je stagewerkzaamheden en de geleerde stof
uit je Master vakken (literatuurverwijzing)? Is het je gelukt een accent te leggen vanuit de Positieve
Psychologie?
Evaluatie en Reflectie stageperiode
Welke leerdoelen had je voor jezelf gesteld op basis van de vakken uit de Master en op basis van nieuwe
inzichten?
In hoeverre heb je de leerdoelen behaald?
Welke leerdoelen blijven een aandachtspunt voor een volgende werkplek?
Welke opgedane kennis uit de Mastervakken heb je kunnen toepassen tijdens je stage
(literatuurverwijzing)? Hoe heb je dat gedaan?
Wat is op hoofdlijnen samenvattend je leerproces geweest gedurende de stage?
18
Master PPT
Bijlage 4. Eindbeoordelingsformulier Klinische Stage
Naam student
Studentnummer
Stageplaats
Stageperiode
Aantal dagen per week
Externe begeleider
Stagementor UT
Beoordeling:
Elk onderdeel dient beoordeeld te worden. Indien een onderdeel op de stage niet is verricht dient er n.v.t.
vermeld te worden.
Cijfer
<6
6
7
8
9
10
Betekenis
Onvoldoende
Voldoende
Ruim voldoende
Goed
Zeer goed
Uitmuntend
1. Algemene en
organisatorische
vaardigheden
Weging:
Onderdeel 1 t/m 4 hebben allen de weging van 25%.
De items per onderdeel wegen even zwaar.
Beoordeling
Toelichting
Kennis van de
organisatie(structuur)
<6
6
7
8
9
10
nvt
Kennis van de doelgroep
<6
6
7
8
9
10
nvt
Kennis sociale kaart
<6
6
7
8
9
10
nvt
Werktempo
<6
6
7
8
9
10
nvt
Structureren en plannen
<6
6
7
8
9
10
nvt
19
Master PPT
Zelfstandigheid
<6
6
7
8
9
10
nvt
Flexibiliteit
<6
6
7
8
9
10
nvt
Creativiteit
<6
6
7
8
9
10
nvt
Totaal onderdeel 1
(gemiddelde 8 items)
2. Diagnostische
vaardigheden
Beoordeling
Toelichting
Zelfstandige afname
anamnese
<6
6
7
8
9
10
nvt
Vraagstelling formuleren met
toetsbare hypothese
<6
6
7
8
9
10
nvt
Kennis van wetenschappelijke
onderzoeksmethoden
<6
6
7
8
9
10
nvt
Zelfstandig diagnostisch
onderzoek uitvoeren
<6
6
7
8
9
10
nvt
Kritisch/analytisch bekijken
van onderzoeksresultaten
<6
6
7
8
9
10
nvt
Rapport schrijven volgens
richtlijnen BAPD
<6
6
7
8
9
10
nvt
Eindgesprek voeren:
bespreken rapport en advies
geven voor vervolg
<6
6
7
8
9
10
nvt
Totaal onderdeel 2
(gemiddelde 7 items)
3. Behandel-/
begeleidingsvaardigheden
Beoordeling
Toelichting
Inzicht in behandelmogelijkheden en actuele theorieën
<6
6
7
8
9
10
nvt
Behandelplan opstellen
<6
6
7
8
9
10
nvt
Gespreksvaardigheden
<6
6
7
8
9
10
nvt
Uitvoering behandeling /
begeleiding/training interventie
<6
6
7
8
9
10
nvt
20
Master PPT
Overzicht bewaren over
behandelverloop en -proces
<6
6
7
8
9
10
nvt
Totaal onderdeel 3
(gemiddelde 5 items)
4. Persoonlijke vaardigheden
en ontwikkeling
Beoordeling
Toelichting
Professionele houding
<6
6
7
8
9
10
nvt
Communicatieve vaardigheden
<6
6
7
8
9
10
nvt
Reflectievermogen en omgang
met feedback
<6
6
7
8
9
10
nvt
Omgang met stress of
moeilijke situaties
<6
6
7
8
9
10
nvt
Samenwerking
<6
6
7
8
9
10
nvt
Behalen leerdoelen gerelateerd aan de Mastervakken
<6
6
7
8
9
10
nvt
Eigen inbreng in supervisie
<6
6
7
8
9
10
nvt
Totaal onderdeel 4
(gemiddelde 7 items)
Totaal Cijfer
Totaal (optellen onderdeel 1 t/m 4)
/ 4 (afgerond op hele punt)
Heeft U een compliment of advies om deze student mee te geven voor de toekomst?
21
Master PPT
Eindbeoordeling
Cijfer
Weging
(in te vullen door intern
begeleider UT)
 Stagebeoordeling
externe begeleider
30 %
 Stageverslag incl.
casus
20 %
 Infopagina naar
aanleiding van de
workshops
20 %
 Eindoordeel interne
begeleider
30 %
Totaal
Uitkomst
weging
gemiddelde
Datum:
Plaats:
Handtekening externe begeleider
Handtekening stagiair(e)
22
Master PPT
Download