Studiehandleiding Neurobiologische aspecten

advertisement
FACULTEIT DER MAATSCHAPPIJ- EN GEDRAGSWETENSCHAPPEN
Onderwijsinstituut voor Pedagogische en Onderwijskundige wetenschappen
Opleiding Pedagogische wetenschappen
Nieuwe Prinsengracht 130
1018 VZ Amsterdam
[email protected]
Studiehandleiding
Neurobiologische aspecten
B2405
2006-2007
1e semester
DOCENTEN
Dr. T.H. van Leeuwen (coördinator)
Onderzoeker/Coördinator Langlopend Onderzoek Dyslexie, UvA/NWO
Prof. Dr. A. Vermeer
Hoogleraar Orthopedagogiek, i.h.b. gehandicaptenzorg, Universiteit Utrecht
Dr. H. Hamburger
Neuroloog/Klinisch Neurofysioloog, Slotervaartziekenhuis, Amsterdam
Amsterdam, oktober 2006
Neurobiologische aspecten B2405
Cursusjaar 2006/2007, 1e semester
Docenten
Dr. T.H. van Leeuwen (coördinator)
Onderzoeker/Coördinator Langlopend Onderzoek Dyslexie, UvA/NWO
Prof. Dr. A. Vermeer
Hoogleraar Orthopedagogiek, i.h.b. gehandicaptenzorg, Universiteit Utrecht
Dr. H. Hamburger
Neuroloog/Klinisch Neurofysioloog, Slotervaartziekenhuis, Amsterdam
Inleiding
Binnen de deelmodule neurobiologische aspecten wordt aandacht besteed aan
elementaire kennis van de bouw en werking van het centraal zenuwstelsel. Die
basiskennis is onmisbaar om neurologische defecten, met hun functionele implicaties,
beter te begrijpen. Vanuit een organische neurologische perspectief worden elementen
van cognitieve ontwikkeling en primaire leerstoornissen, i.h.b. dyslexie, aan de orde
gesteld. Tijdens gastcolleges komen de neurologische praktijk en enkele veel
voorkomende verschijningsvormen van neurologische handicaps aan de orde.
Voorkennis en aansluiting met andere modulen
De module is een verplicht onderdeel van de bachelor opleiding pedagogiek.
Specifieke voorkennis is niet noodzakelijk.
Leerdoelen
Het verwerven van kennis over (ontwikkeling van) structuur en functie van het
centraal zenuwstelsel. Het verwerving van kennis en inzicht van neurologische
defecten en hun betekenis voor de cognitief-emotionele en sociale ontwikkeling van
kinderen.
Inhoud
Thema’s o.a.:
-
basale anatomie, ontwikkeling, rijping en werking van het central zenuwstelsel
ontwikkeling van aandacht, geheugen, zintuigfuncties en taal
dyslexie
1
Onderwijsvormen
Hoorcolleges, gastcolleges, videodemonstraties.
Toetsingsprocedure
De cursus wordt afgesloten met een schriftelijk tentamen bestaande uit een
combinatie van multiple choice vragen en open vragen.
Literatuur
Neurologische aspecten van ontwikkelingsproblemen bij kinderen. A.P. Aldenkamp,
W.O. Reinier en L.M.E. Smit, uitgeverij Garant te Leuven, ISBN 90-441-1155-8
De stof die tijdens de colleges (inclusief de gastcolleges) wordt behandeld, behoort
eveneens tot de tentamenstof.
2
Rooster
Dinsdagavond 19.00 tot 22.00 uur
Plaats: zie www.student.uva.nl/pw (onder roosters)
31 oktober
Inleiding, basis elementen, ontwikkeling en indeling van het centraal zenuwstelsel;
stoornissen in de vroege aanleg centraal zenuwstelsel
Boek pagina 1 t/m 57 en 138 t/m 141.
7 november
Lagere functies van het centraal zenuwstelsel: sensomotoriek en stoornissen in de
input.
Boek o.a. pagina 58 t/m 79 en 97 t/m 100.
14 november
Hogere functies van het centraal zenuwstelsel: cognitie, emotie en stoornissen in de
centrale informatieverwerking.
Boek o.a. pagina 58 t/m 79 en 118 t/m 128.
21 november
Gastcollege Dr. Hamburger: Neurologie en de praktijk van het neurologisch
onderzoek.
Boek o.a. pagina 245 t/m 282.
28 november
Gastcollege Prof. Vermeer: Stoornissen van het CZS
Boek o.a. pagina 101 t/m116.
5 december
Neurobiologische aspecten van Dyslexie
Boek o.a. pagina 118 e.v., 199-211, 254-256.
12 december
Responsiecollege/inloopspreekuur
19 december
Tentamen
3
Download