Lessenserie

advertisement
Gemaakt door: Carolien Kooiman, Yvonne Hennessy en Murlyn Finsy
Docent: Hein Dirks, Joop van Helvoort en Willem Burstraan
School: Educatieve Hogeschool van Amsterdam (EHvA)
Vak: Biologie / Vakdidactiek 3
1
Inhoud
blz.
Voorwoord
3
Taakverdeling
3
Keuzeproces
4-6
Leerdoelen
7
Samenvatting Practicum
8 - 10




Inleiding
blz. 8
Practicum 1 Collage
8-9
Practicum 2 Tekenen
9 -10
Practicum 3 Hartmodel-spel
10
Samenvatting Lessenserie
11-12
5 dimensies
13
Lessenserie
14 -22








Les 1
Les 2
Les 3
Les 4
Les 5
Les 6
Les 7
Les 8
14 - 15
16
17
18
19
20
21
22
Workshop: Collage
23 -26
Workshop: Hartmodel-spel
27
Theorie :




Tango
Kennis en Vaardigheden
Verwerkingsopdrachten
Toets
28 - 34
28
28 - 31
32 – 35
36
Nawoord
37
Bijlagen
38 - 40
2
Voorwoord
Beste collega’s
Voor jullie ligt de lessenserie Rood-Passie-Hart. Deze lessenserie bestaat uit 8 lessen. Waarvan de
lesduur 45 minuten is. Als laatste bevat deze lessenserie een toets over de gegeven leerstof.
Het bijzondere aan deze lessenserie is dat de leerlingen zowel biologische kennis opsteken maar ook
creatieve vaardigheden opdoen. Doordat er ook ‘kunst’ in terugkomt. Je zou het dus ook als
vakoverstijgend project kunnen gebruiken.
In deze handleiding staan verder de leerdoelen per paragraaf, de lesplannen per paragraaf, de
antwoorden op de verweringsopdrachten en tenslotte de toets.
De materialen die nodig zijn voor de practicums staan vermeld bovenin het lesplan, bij het kopje
‘benodigdheden’
De plaats van dit project in het curriculum maakt niet zo heel veel uit. Het is handig bij de start van een
nieuw onderwerp, en vervolgens de longen te bespreken. Aangezien dit mooi met elkaar aansluit.
Veel plezier met deze lessenserie!
Taakverdeling
Yvonne Hennessy






Keuzeproces
Leerdoelen
5 dimensies (niet ingeleverd)
Collage (niet ingeleverd)
Nawoord (niet ingeleverd)
Bijlage
Murlyn Finsy







Samenvatting lessenserie
Lessenserie + leerdoelen + materialen
Samenvatting Practicum
Workshop: Collage
Workshop: Hartmodel-spel
Gedeelte keuze proces
Inhoud en Lay-out
Carolien Kooiman




Voorwoord
Theorie: Kennis en Vaardigheden
Theorie: Verwerkingsopdrachten
Toets
3
Keuze Proces
Allereerst hebben wij voor het begin proces zitten brainstormen over het thema Kleur in de klas. Hoe
kan je dit interpreteren naar een les? Hoe koppel je dit thema aan je vak? Wat kunnen de leerlingen
hiervan leren? Enzovoorts. Door een woordweb te maken met de groep, krijg je veel meer structuur in
je gedachte. Alle spontaan bedachte woorden en onderwerpen worden genoteerd en daaruit is het
makkelijker om de eventueel bruikbare woorden te kiezen en verder uit te werken.
1e groepswoordweb
GROEN
BELEVING
TEKENEN
ROOD
RUST
PASSIE
KLEUR
IN DE
KUNST
STEMMING
KLAS
GEEL/ORANGE
VROLIJK
FANTASIE
SCHILDER GAUDI
FELLE KLEUREN
Daarna heeft onze groep de onderwerpen kunnen kiezen waar wij van vonden dat die potentie kunnen
hebben voor ons thema. De woorden Rood, beleving, stemming en kunst vonden wij het interessantst.
Om verder te gaan hebben wij een 2e woordweb gemaakt met als centraal thema: Rood. Ook hier
hebben wij als groep verder over na gedacht en alle in ons opkomende woorden genoteerd.
4
2e groepwoordweb
HARTZIEKTES
PASSIE
BLOEDSOMLOOP
ROOD
HOBBIE/ INTERESSE
HART
ZUURSTOF
DIEREN
BLAUW
Emotie
Aan de hand van deze wordweb zijn wij op de thema: Rood-Hart-Passie gekomen. Deze kleur heeft veel
betekenis in het natuur maar ook in de dagelijks leven van leerlingen en docenten.
Als mensen een sterke emotie voelen dan gaat het hart sneller pompen en het gezicht wordt rood.Hoe
verklaren wij dit?
Door te werken met collages en modellen willen wij de leerlingen helpen om dit te verklaren. Met hun
eigen inzet, collages, tonen zij aan dat bepaalde onderwerpen hun emoties raken, zij laten zien welke
passie laat hun hart sneller kloppen.
Deze koppeling aan hun belevingswereld is een geweldig introductie tot het hart en vanuit dit punt gaan
de leerlingen de leerstof behandelen over het hart. De beta-kennis opdoen.
Daarna met behulp van modellen kunnen de leerlingen laten zien hoe het hart werkt.
Het is de bedoeling dat de leerlingen aan het einde van de lessenserie weten hoe het hart werkt, maar
ook op een kunstzinnige manier het hart en zijn functies en uitwerkingen op ons kunnen laten zien.
5
Rood-Hart-Passie Brainstorming


Facultatief :- Motivatie collage kussende mensen, bloed, rood vlak,blauw vlak, teksten over
verliefdheid. Liefdesliederen.
 Passie van docent presenteren (fietsen, dansen, verzamelen, fotograferen etc.)
 Voorproject: woordspin laten maken door kinderen, de collage eerst bekijken en
reacties opschrijven
 Flessen bloed op tafel eventueel plassen bloed op tafel
 Toetsen onderdeel hartmodel mooiste in klas.
 Pop met slangen om bloedsomloop te maken
Beta kennis ß
 Hart
 Grote en kleine bloedsomloop
 Aders en slagaders, zuurstofrijk en arm
 Voorlichting

Delta kennis∆ kunst
 Liefde en bloed in de kunsten
 Abstract vormen met kleuren rood en blauw


Relatie science en kunst (rood emoties en kennis)
Doelstellingen
 De leerlingen weten hoe het hart en de bloedsomloop werkt
 De leerlingen kunnen een model bouwen van het hart en bloedsomloop in de
vorm van een spelletje.
 De leerlingen gaan beter op hun gezondheid letten en weten de oorzaken en
gevolgen van het dicht slibben van de aders.
6
Leerdoelen
 Weten de leerlingen: de relatie tussen de kleur rood als signaal kleur bij mensen, de invloed van
de kleur rood op onze emotionele staat, de connectie tussen rood en onze hart en hoe het hart
werkt.
 Kunnen de leerlingen: door midden van een collage laten zien wat ze geleerd hebben, door
kunst/ tekeningen/tekstschrijven link leggen tussen hart en passie
link tussen kennis en kunst. het hart plaatsen in het lichaam, een model van een
functionerend hart maken en de werking van het bloedsomloop van ons hart.
 Gaan de leerlingen, ander werkvormen zoals een collage maken om nieuwe kennis te laten zien,
modellen maken van een hart, praten over passie
Om deze doelen concreter te maken kunt u kijken naar de onderstaande schema en de vragen die de
kinderen kunnen beantwoorden aan de einde van het lessenserie.
Rood en passie}
Rood en hart}
elementen.
het verbindingselement tussen deze
Hart en passie}
De kinderen kunnen aan het einde van deze lessen serie een collage maken en een gedicht /teksten
en/of spreekwoorden in verwerken waarin zichtbaar wordt de verschillende koppeling tussen het hart,
de kleur rood, en hun emoties.
Rood en passie: Wat is de kleur rood? Noem een aantal rode voorwerpen. Welke emoties voel je bij het
zien van de kleur rood?
Hart en passie: Wat is de reactie van een hart bij een sterke emotie? Hoe reageert je lichaam anders bij
het voelen van emoties? Beschrijf de veranderingen. Gaat je hartslag omhoog of omlaag bij emotionele
gebeurtenissen?
7
Rood en hart: Welke kleur heeft een hart ? Waar is het hart in je lichaam? Wat doet je hart? Benoem
alle onderdelen van een hart? Benoem de vaten verbonden aan het hart?
Leg uit aan de hand van een hartmodel-spel hoe bloed stroomt door het hart.
Samenvatting Practicum
Inleiding
Tijdens dit project met het Thema Rood-Hart-Passie zullen een aantal practica worden georganiseerd.
Dit is belangrijk om de leerlingen te motiveren en de leerling te leren omgaan met bepaalde situaties
(deadline/ presentatie/ tentoonstelling), werken in groepen, om de vakkennis op een creatieve manier
om te zetten in een voorwerp en om de vakkennis beter tot zich te nemen.
Ten eerste zullen de leerlingen in groepen werken aan een collage die ze op de tentoonstelling aan het
einde van het project moeten presenteren.
Hierna zullen de leerlingen een tekening maken van het hart. Deze tekening zal “zonder” enige
vakkennis vanuit de docent getekend moeten worden, dus vanuit hun eigen verbeelding . De werking en
functie van het hart zal de les daarop getoetst worden.
Als laatste practicum zullen de leerlingen een model moeten maken van het hart. Het moet een model
worden die zoveel mogelijk op de werkelijkheid lijkt. Deze zal ook op de tentoonstelling worden
gepresenteerd. Tijdens de presentatie moeten ze kunnen aantonen hoe de kamers van het hart en de
aders werken. Dit heeft ook met kunst te maken en de leerlingen zijn vrij om kleuren te gebruiken die zij
mooi vinden, maar als basis de kleur rood gebruiken.
Voor een aantal practica zijn er bepaalde regels samengesteld en materialen nodig om de opdrachten
uit te kunnen voeren. Deze zijn hieronder per practicum als samenvatting opgesomd. Voor een
gedetailleerder overzicht van deze practica is het raadzaam om de workshop: Collage (blz.) en de
workshop: Hartmodel-spel (blz. ) te bekijken.
Practicum 1: Collage
Opdracht:
Maak in groepjes een collage met als thema: Rood.
Deze zal aan het einde van dit project op de tentoonstelling
worden gepresenteerd.
8
Regels:
-
Werken in groepjes van 2 of 3 personen
Het moet een origineel ontwerp zijn
Zelf de plaatjes en producten uit kiezen
Geen beledigende, discriminerende of vunzige afbeeldingen en teksten gebruiken
Het moet over het thema Rood gaan
Maximaal 2 lesuren de tijd
Het moet opgehangen kunnen worden op de tentoonstelling
Materialen:
Voor het maken van 1 collage zijn de volgende materialen nodig:
-
Karton of houten plank (bijv. A3 formaat: 42,0x29,7cm als de achtergrond)
Plinten hout/ kunststof/ piepschuim (lijst)
Foto’s
Plaatjes of teksten uit tijdschriften, brochures, kranten
Kleine producten (knikkers, knuffels, spiegels, glitter etc.)
Lijm/ lijmpistool (voor grotere en zwaardere producten is een lijmpistool handiger)
Schaar
Nietmachine
Stiften, kleurpotloden of verf en kwasten
Computer met printer voor het digitaal ontwerpen van afbeeldingen en/ of teksten
Ophangsysteem (spijker/ ijzerdraad en dergelijke)
Practicum 2: Tekening van het hart
Opdracht:
Maak een tekening hoe jij denkt dat het hart eruit ziet. Probeer de werking van het hart uit te leggen.
Regels:
-
Individueel werken
Niet afkijken bij andere klasgenoten
Inkleuren
9
-
Maximaal 15 min de tijd
Na 15 min inleveren bij de docent
Materialen:
-
A4 papier
Potlood, kleurpotloden
Practicum 3: Hartmodel-spel
Opdracht:
Maak in groepjes een hartmodel in de vorm van een spelletje. Het model heeft 2 kanten met een
middenstuk. Aan de ene kant van het middenstuk komt een afbeelding van het hart met de aders en
aan de andere kant 2 afbeeldingen naast elkaar van een long en van het lichaam. In het middenstuk met
de plaatjes komen gaten vaar door een klein balletje (knikker) kan vallen. Het doel van het spel is om het
balletje langs alle gaten naar de eindbestemming te brengen. Hierbij fungeert het balletje een bloedcel.
De route van het balletje is als volgt:
begin in het hart ->rechter boezem -> rechterkamer ->longslagader, hier valt het balletje naar de andere
kant -> long -> longader, hier valt het balletje naar de andere kant -> linker boezem -> linker kamer ->
Aorta , ook nu valt het balletje weer naar de andere kant -> Lichaam -> holleader, eindpunt! Of juiste
weer het beginpunt van de cyclus. Leerlingen moeten zelf de kloppende route opzoeken en zijn vrij om
het spelletje zo mooi en of moeilijk te maken als zij zelf willen.
Dit model komt te hangen op de tentoonstelling aan het einde van het project (Les 8). Ze moeten
kunnen laten zien hoe het hart en de bloedsomloop werkt. Zie voor een uitgebreide uitleg de workshop:
Hartmodel-spel.
Regels:
-
Werken in dezelfde groepen (van 2 of 3 personen)
Dit heeft met kunst te maken, dus wees creatief
De kleuren hoeven niet de werkelijke kleuren te zijn
De bouw van het hartmodel-spel moet zoveel mogelijk overeen komen met de werkelijkheid
Moet opgehangen kunnen worden op de tentoonstelling
Maximaal 2 lesuren
10
Materialen:
-
Lijm(pistool) / nietmachine
Haken/ ijzeren draden voor de ophanging van het geheel
Rek, kapstok, of opzetstuk als basis voor de tentoonstelling (bijv. uitgeknipt persoon uit karton
met spijkers erin op de plaatsen waar het model aan opgehangen moet worden)
Samenvatting Lessenserie
Inleiding
Voor het project “Kleur in de klas” hebben wij een lessenserie gemaakt over het thema Rood – HartPassie. Hierin zullen wij de kleur rood aan kunst, een emotie en ons vak Biologie koppelen.
De samenvatting van de lessenserie is in een overzichtelijk tabel geplaatst. Hierin zijn onderwerpen
beknopt weergegeven om een totaal beeld te krijgen over alle 8 lessen van het gehele project.
Deze lessenserie bevat een aantal belangrijke elementen, waaronder ook de 5 dimensies (Boek: “Leren
in 5 dimensies” van dhr. Marcano). Dit zijn didactische hulpmiddelen voor het onthouden van de lesstof
door de leerlingen, waar een docent goed gebruik van kan maken.
Dimensie 1 (D1) :
Dimensie 2 (D2) :
Dimensie 3 (D3) :
Dimensie 4 (D4) :
Dimensie 5 (D5) :
Motivatie
(de les starten met iets dat de leerlingen enthousiasmeert)
Kennis
(vakkennis/ -thermen behandelen)
Activiteiten (practicum, ideeën op doen, zich verdiepen in iets)
Betekenisvolle taak (groot onderzoek doen)
Reflectie
(denkgewoonte, eigen terugblik op de gedane ervaring)
Daarna volgt een uitgebreide uitwerking van deze lessen. Hier worden per les de leerdoelen
weergegeven in een kader. Ook worden de onderwerpen met de inhoud duidelijker en in detail
omschreven.
In sommige lessen (les 2, 3, 6 en 7) wordt verwezen naar een workshop. Er is voor gekozen om deze als
een apart hoofdstuk te maken, omdat het meer moet fungeren als een handleiding voor de docent als
voor de leerlingen. Hier zullen meerdere documenten uit gekopieerd moeten worden en het is voor de
docent handig om deze tijdens de les bij de hand te houden.
11
Lessen
Les 1
Les 2
Les 3
Onderwerp
 Start
Leertheorie 5 dimensies
- Motiverende start
( rood licht)
- Klassikaal bespreken
- Brainstorming
- Ll. koppeling maken
tussen Rood-Passie
- Eigen beleving
(D1+D2+D3+D5)

Na bespreking start

Uitleg project

Huiswerk: collage

Collage

Huiswerk: voorbereiding presentatie
 Korte uitleg presentatie
regels
-

Collage
 Knutselen
-
Korte collage
presentaties
Hart
 Afronden
 Ll. Presenteren eigen
product
 Tekenen v/h hart zonder
voorkennis van docent
 Bespreking harttekeningen
-

Les 4
Inhoud
 Presentatie: Passie van de
docent
 Rood-Passie bespreken
 Woordweb Rood
Woordweb Passie


Huiswerk: het hart
Les 5

Hart
Les 6


Toetsing hart (SO)
Hartmodel-spel
 Thema: Rood-Passie-Hart
uitleg met eindproducten
 Uitleg: maken v/e collage
 Plaatjes en attributen
verzamelen Rood-Passie
 Uitleg: maken v/e collage
 Knutselen
 Uitleg hart functie/ bouw
 Hart opdrachten maken
(bouw/functie)
 Huiswerk behandelen
 Korte herhaling v/h hart
 Aders
 Korte uitleg bloedsomloop
 Hart, aders, bloedsomloop
 Uitleg hartmodel-spel
 Knutselen
-
-
Kennis vergaren
Kunstobject maken
(plaatjes/attributen)
Creatieve expressie
Presentatie leren
voorbereiden
(D1+D3)
Kunst object maken
(plaatjes/attributen)
Creatieve expressie
Presenteren
(D2 +D3 +D5)
Motiverende start
van les 4
Bespreken
Reflecteren
Kennis vergaren
(D2+D3+D5)
-
Kennis vergaren
(D2+D3)
-
Toetsing
-
Kunst object maken
(D3)
12
Les 7

Hartmodel-spel
Les 8

Eindpresentatie





Knutselen
Afronden
Presenteren v producten
Collage
Hartmodel-spel
-
Kunst object maken
(D3)
Tentoonstelling
opzetten
Presenteren
(D2 + D3 + D5) D4?
5 dimensies (Yvonne)
13
Lessenserie
Les 1: Start van het project
Leerdoelen
-
Bevindingen geven over de passie/presentatie van de docent
Koppeling maken Rood en Passie (een kleur en een emotie)
Een eigen groep maken
Werken in groepsverband
Taken onderling verdelen in de groep
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuur 0:45 uur
Materialen
-
Gordijnen of iets om het klas lokaal te verduisteren
Rode verlichting
Materialen voor de presentatie van de docent (tango dans):
Hakschoenen, jurk, accessoires, dansvloer, muziek, danspartner
Schoolbord en stift/ krijt
Pen en papier (voor leerlingen)
Lessenserie Project (kopieën voor leerlingen)
Een groep waarmee het gehele project wordt uitgevoerd
Woordweb over Rood
Woordweb over Passie
Concept ontwerp van een collage
Eind product
-
Start:
Deze les zal de start zijn van het project en zal beginnen met een interessante start voor de leerlingen,
waardoor hun enthousiasme, nieuwsgierigheid en motivatie geactiveerd wordt.
Het lokaal wordt (gedeeltelijk of in z’n geheel) verduisterd door de gordijnen te dichten en er wordt
zoveel mogelijk gebruik gemaakt van rode verlichting. Als de docent geen rode lampen heeft, dan is het
ook mogelijk om een rode filter (bijv. crêpepapier) voor de aanwezige lampen te plaatsen. Denk
natuurlijk wel aan de brandveiligheid.
De docent heeft een presentatie voorbereid over zijn/ haar eigen passie. Dit kan zijn; Tango dansen,
gitaarspelen, vogels spotten, scuba diving, reizen, koken, familieleden, sterren bekijken noem het maar
14
op, deze mag ook verzonnen worden. De docent is vrij om een eigen manier van presenteren te
verzinnen. Om een voorbeeld te geven zal de passie “Tango dansen” worden gebruikt. Dit kan
gepresenteerd worden door de muziek te starten en een kleine show te geven of het verzamelen van
foto’s, posters, kleding, schoeisel en deze producten in de klas te verspreiden en de leerlingen te laten
voelen of te laten raden wat het onderwerp kan zijn of een diavoorstelling of een film af te spelen enz.
Nabespreken start:
Hier wordt de presentatie over de passie van de docent klassikaal besproken. De docent kan er nog een
verhaal bij vertellen en vragen beantwoorden van de leerlingen.
Daaruit wordt klassikaal een woordweb gemaakt over het onderwerp: Rood-Passie. De leerlingen
denken mee en roepen woorden die in hun op komen. Uiteindelijk worden er groepen van 2 tot 3
personen gevormd waarin zij een eigen woordweb zullen maken Minimaal 15 woorden). Als de
leerlingen hun woordweb af hebben gemaakt, zullen een paar bedachte woorden klassikaal worden
opgenoemd en eventueel (in het kort) besproken.
Uitleg project:
Nu wordt het voor de leerlingen duidelijk wat het gehele project precies inhoud. De docent deelt de
“lessenserie Project” uit in de klas en vertelt wat de leerlingen in tijdens de volgende 8 lessen kunnen
verwachten en welke eindproducten er gepresenteerd en ingeleverd moeten worden. Hierna wordt ook
het maken van een collage uitgelegd (zie workshop collage maken). De docent kan eventueel een
voorbeeld laten zien van eigen gemaakte collage (hier hebben wij in dit project voor gekozen) of
afbeeldingen tonen van verschillende collages. Het is ook mogelijk om de leerlingen zelf op het internet
of in boeken te laten zoeken naar voorbeelden van collages.
Huiswerk: collage:
Als huiswerk moeten de leerlingen plaatjes, foto’s en andere attributen zoals; versiering, glitter, kleine
beeldjes, sleutelhangers, etc. van huis meenemen voor de volgende les voor het versieren en invullen
van hun eigen collage.
Les 2: Collage
Leerdoelen
-
Kennis vergaren over het maken van een collage
Eigen collageconcept uitwerken tot een kunstobject
Verzamelen van attributen voor eigen product
Creatieve expressie
Presentatie voorbereiden in groepsverband
Presenteren van eigen product
Werken met een deadline
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in dezelfde groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuur 0:45 uur
15
Materialen
-
Workshop Collage (leerlingenhandleiding, kopieën voor leerlingen)
Lijm/ nietmachine/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag/ hamer etc.
Kleurpotloden/ stiften/ verf
Schoolbord en stift/ krijt
Piepschuim/houten platen, plinten/ pvc platen/karton/textiel etc.
Eigen verzamelde attributen, foto’s etc.
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Eind product
-
Minimaal een basisgeraamte met basisbekleding voor de collage
Concept ontwerp van een collage
Collage:
Aan het begin van de les wordt nog even uitgelegd wat de bedoeling is van het maken van een collage
tijdens de komende 2 lessen. Ook wordt de leerlingenhandleiding van de “Workshop collage”
uitgedeeld.
Nu kunnen de leerlingen in groepen van 2 personen starten met het maken van hun eigen collage. De
docent heeft hierbij een toezichthoudende en coachende taak.
Huiswerk voorbereiding presentatie:
In het kort worden de regels van de presentatie uitgelegd die de leerlingen aan het einde van les 3
moeten presenteren (zie workshop collage).
Les 3: Collage
Leerdoelen
-
Eigen collageconcept uitwerken tot een kunstobject
Creatieve expressie
Presentatie voorbereiden in groepsverband
Presenteren van eigen product
Werken met een deadline
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in dezelfde groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuren 0:45 uur
Materialen
-
Workshop Collage (leerlingenhandleiding)
Lijm/ nietmachine/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag/ hamer etc.
Kleurpotloden/ stiften/ verf
Schoolbord en stift/ krijt
Piepschuim/houten platen, plinten/ pvc platen/karton/textiel etc.
16
Eind product
-
Eigen verzamelde attributen, foto’s etc.
Eigen materialen voor de presentatie
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
-
Complete collage
Presentatie collage
Collage:
In les 3 wordt er verder aan de collages gewerkt en wordt dit halverwege de les afgerond.
Korte collage presentaties:
De leerlingen zullen in groepjes zelf bepalen hoe zij de presentatie zullen uitvoeren. Hierin moeten ze de
collage, hun passie en de link met de kleur rood presenteren (zie workshop collage).
Les 4: Hart
Leerdoelen
-
Tekenen
Reflecteren op eigen tekening
Onderdelen van het hart benoemen
Functie van het hart aangeven
Locatie van het hart aangeven
Groepsgrootte
-
1 klas, individueel werken
Beschikbare tijd
-
1 lesuren 0:45 uur
Materialen
-
Papier
Potlood/ pen
Kleurpotloden/ stiften
Schoolbord en stift/ krijt
Theorie: Het hart (kopiëren voor leerlingen)
Torso
Eind product
-
Tekening van het hart
Gemaakte opdrachten
17
Hart:
Als motiverende start van deze les zullen de leerlingen beginnen met het tekenen van het hart met
aders. De leerlingen hebben nog geen voorkennis van de docent gekregen en moeten het hart tekenen
naar hun eigen inbeelding.
Na het tekenen zullen de tekeningen worden ingeleverd en worden een paar klassikaal behandeld. Onze
voorkeur gaat bij het bespreken uit naar het anoniem houden van de “tekenaar”, tenzij de gehele klas
hier tegen stemt. De docent kiest een paar uit en al deze met de klas bespreken en de vragen van de
leerlingen beantwoorden.
Verder in de les zulle de leerlingen de werkelijke afbeelding van het hart te zie krijgen en kunnen
zodoende reflecteren over hun eigen tekening van en kennis over het hart.
Nu wordt vakkennis over het hart behandeld (zie Theorie: Het hart). Hier komt de bouw en onderdelen
van het hart aan de orde. Het zou handig zijn om een torso of een grote afbeelding van het hart hierbij
te gebruiken.
Huiswerk: Het hart:
In “Theorie: Het hart” staan ook een aantal opdrachten die tijdens de les of als huiswerk gemaakt
kunnen worden door de leerlingen.
Les 5: Hart
Leerdoelen
-
Onderdelen van het hart benoemen
Functie en locatie van het hart aangeven
Functie en locaties van de aders aangeven
Functie en stroming van de bloedsomloop aangeven
Groepsgrootte
-
1 klas, individueel werken
Beschikbare tijd
-
1 lesuren 0:45 uur
Materialen
-
Kleurpotloden/ stiften
Schoolbord en stift/ krijt
Theorie: Het hart
Torso/ afbeeldingen van aders en bloedsomloop
Eind product
-
Gemaakte opdrachten
18
Hart:
Allereerst wordt door de docent nagekeken of alle huiswerk is gemaakt. Hier bepaald de docent zelf de
consequenties hiervan. Klassikaal worden de opdrachten behandeld/ nagekeken.
Als het nodig is, kan er een korte herhaling van het hart worden gegeven.
Daarna worden de onderwerpen “aders” en “bloedsomloop” behandeld (zie Theorie: Het hart)
Les 6: Hartmodel-spel
-
Onderdelen van het hart benoemen
Functie en locatie van het hart aangeven
Functie en locaties van de aders aangeven
Functie en stroming van de bloedsomloop aangeven
Vakkennis integreren in het hartmodel-spel
Op een speelse manier de Functies, bouw van het hart, de aders en
de bloedsomloop aangeven
Creatieve expressie
Werken in groepsverband
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in dezelfde groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuur ( 0:45 uur)
Materialen
-
Workshop Hartmodel-spel (leerlingenhandleiding)
Lijm/ nietmachine/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Klem/ knijpers (voor het lijmen)
Schuurpapier
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag/ boor/hamer etc.
Pen/(Kleur)potloden/ stiften/ verf / lak
Schoolbord en stift/ krijt
houten platen, plinten/ pvc platen etc.
Buigzaam aluminiumplaat
Balletjes van lood of hout
Foto’s/plaatjes van het hart, de longen, het lichaam (of zelf tekeken)
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Eindproduct
-
Gemaakte SO
Leerdoelen
-
Toetsing hart:
SO wordt geven over de bouw en functie van het hart en ook bepaalde vragen over het linken naar een
emotie/ passie. (zie toetsing Hart)
19
Hart model:
Aan het begin van de les wordt uitgelegd wat de bedoeling is van het maken van een
hartmodel-spel in de komende 2 lessen. Ook wordt de leerlingenhandleiding van de “Workshop
Hartmodel-spel” uitgedeeld.
Nu kunnen de leerlingen in dezelfde groepen van 2 of 3 personen starten met het maken van
hun hartmodel-spel. De docent heeft hierbij wederom een toezichthoudende en coachende
taak.
Les 7: Hartmodel-spel
-
Vakkennis integreren in het hartmodel-spel
Op een speelse manier de Functies, bouw van het hart, de aders en
de bloedsomloop aangeven
Creatieve expressie
Werken in groepsverband
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in dezelfde groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuur ( 0:45 uur)
Materialen
-
Workshop Hartmodel-spel (leerlingenhandleiding)
Lijm/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Klem/ knijpers (voor het lijmen)
Schuurpapier
Schaar/(decoupeer) zaag/ boor/hamer etc.
Pen/(Kleur)potloden/ stiften/ verf / lak
Schoolbord en stift/ krijt
houten platen, plinten/ pvc platen etc.
Buigzaam aluminiumplaat
Balletjes van lood of hout
Foto’s/plaatjes van het hart, de longen, het lichaam (of zelf tekenen)
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Eindproduct
-
Hartmodel-spel
Leerdoelen
-
Hartmodel-spel:
Vandaag wordt er verder aan het hartmodel gewerkt en het wordt afgerond.
20
Les 8: Eindpresentatie
-
Vakkennis integreren in het hartmodel-spel
Op een speelse manier de Functies, bouw van het hart, de aders en
de bloedsomloop aangeven
Creatieve expressie
Met de handen werken (knutselen)
Werken in groepsverband
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in dezelfde groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
1 lesuur ( 0:45 uur)
Of een alternatieve tijd afhankelijk van de mogelijkheden op school
Bijv. halve dag voor alle brugklassen of na schooltijd 3 uren.
Materialen
-
Collage
Hartmodel-spel
Attributen voor de presentatie
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Eindproduct
-
Tentoonstelling met de collage en het hartmodel-spel
Presentatie van eigen Passie
Leerdoelen
-
Eindpresentatie:
De leerlingen zullen hun producten (collage en hartmodel-spel) als een tentoonstelling presenteren. Ook
zal er een extra element erbij komen en dat is het uitbeelden van hun passies zoals zij dat bij hun korte
presentatie gedeeltelijk al hebben moeten doen.
Een makkelijke manier zou zijn om de tentoonstelling in de klas op te bouwen en om beurten de
producten te presenteren. Het zou een extra motivatie voor de leerlingen zijn om een mooi product te
creëren, als de tentoonstelling wordt gepresenteerd aan de eigen klas en ook aan bijvoorbeeld alle
brugklassen die het zelfde project hebben gedaan. De aula zou hiervoor uitermate geschikt zijn.
21
22
Naam: …………………………………………………………………………………
Klas: ……………..Datum: …………………………………………………….
Docenten Handleiding
Inleiding:
De workshop collage maken is ontstaan voor het project kleur in de klas. In dit project is het de
bedoeling om een kleur met kunst en met het eigen vakgebied Biologie te fuseren tot een geheel. Wij
hebben gekozen voor het thema: Rood-Hart-Passie. Dit project zal uitgevoerd worden door brugklassen
in het Voortgezet Onderwijs op VMBO niveau.
Deze workshop zal gebruikt worden om het kunstaspect in dit project naar voren te brengen. De
leerlingen kunnen creatief te werk gaan. Het is voor een Biologie docent ook mogelijk om dit project
samen met een Handvaardigheid docent tot uitvoering te brengen. Er zitten namelijk veel knutsel en
kunstzinnige elementen in de workshops van dit project.
Kader:
Leerdoelen
-
Eigen collageconcept uitwerken tot een kunstobject
Creatieve expressie
Werken in groepsverband
Presentatie voorbereiden in groepsverband
Presenteren van eigen product
Werken met een deadline
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
2 lesuren (1:30 uur)
Materialen
-
Workshop Collage (leerlingenhandleiding, kopieën voor leerlingen)
Lijm/ nietmachine/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag/ hamer etc.
Kleurpotloden/ stiften/ verf
Karton of houten plank (bijv. formaat: 20x20cm als de achtergrond)
Piepschuim/kunststof/ houten plinten (als lijst)
Plaatjes of teksten uit tijdschriften, brochures, kranten
Kleine producten (knikkers, knuffels, spiegels, glitter enz.)
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Ophangsysteem (spijker/ ijzerdraad en dergelijke)
Eind product
-
Complete collage
Presentatie collage
23
Presenteren:
Om de leerlingen extra te motiveren om iets moois te creëren, wordt er afgesproken dat alle groepjes
aan het einde van de workshop hun collage aan de rest van de klas te presenteren. Aan de presentatie
zitten regels aan verbonden waar de leerlingen zich aan moeten houden en die duidelijk hierin naar
voren moeten komen (zie Regels ).
Leerlingen Handleiding
Opdracht:
Maak in groepjes van 2 een collage met als thema: Rood-Passie. Deze zal aan het einde van de workshop
aan de klas worden gepresenteerd en ook aan het einde van het project (in les 8) als tentoonstelling .
Collage:
Tijdens deze workshop zullen jullie een collage maken. Bij een collage is het de bedoeling om zo creatief
mogelijk met eigen verzaamelde spullen een soort bij elkaar gelapte 3 dimensionale “schilderij” te
maken. Wat voor deze collage belangrijk is, is dat je rekening moet houden met de kleur rood en jullie
passies er duidelijk in voorkomen. Hiervoor kan je als hulpmiddel de woordspin gebruiken die je tijdens
de les hebt gemaakt.
Regels collage maken:

Per groep (van 2 personen) wordt een Collage gemaakt en ingeleverd

Het thema: Rood en het thema: Passie moeten hierin voorkomen van iedereen in de groep
(gebruik hiervoor de woordweb die je tijdens de les hebt gemaakt)

Je mag jouw eigen materiaal en ook de spullen van de school gebruiken (foto’s, teksten etc.)

Geen beledigende, discriminerende of vunzige afbeeldingen en teksten gebruiken

Je mag alleen gereedschap (boor, zaag) van de school gebruiken tijdens de les, anders
toestemming vragen bij jou leraar.

Je mag zelf bepalen wat er op jouw collage komt,wees creatief.

Voor het maken van je collage is ongeveer 1 ½ lesuur beschikbaar.

Aan het einde van de 2e les moet er een presentatie gehouden worden met jou collage, over de
passie van iedereen in jou groep en over de kleur rood

Deze presentatie mag maximaal 5 minuten duren per groep
24

Alle collages moeten aan het einde van de workshop klaar zijn en ingeleverd worden.

Helemaal aan het einde van dit gehele project wordt een tentoonstelling gehouden waarbij je
jou collage en passie nogmaals uitgebreid zal presenteren

Het moet opgehangen kunnen worden op de tentoonstelling, zorg voor een ophangsysteem
Materialen:
Je bent vrij om de materialen te gebruiken die jullie willen en die jullie zelf meehebben genomen. Voor
de veiligheid worden alleen elektrische gereedschappen van de school tijden s de workshop gebruikt.
-
Lijm/ nietmachine/ plakband/ spijkers/ garen etc.
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag/ hamer etc.
Kleurpotloden/ stiften/ verf
Karton of houten plank (bijv. formaat: 20x20cm als de achtergrond)
Piepschuim/kunststof/ houten plinten (als lijst)
Plaatjes of teksten uit tijdschriften, brochures, kranten
Kleine producten (knikkers, knuffels, spiegels, glitter enz.)
Eventueel een fotocamera (vastleggen van de voortgang)
Ophangsysteem (spijker/ ijzerdraad en dergelijke)
Presenteren:
Aan het einde van de 2 les workshop Collage, zal je jou gemaakte collage moeten presenteren aan de
klas voor 3 min. Jullie moeten duidelijk uitleggen wat de collage met passie en rood te maken heeft. (zie
Regels ).
Tentoonstelling:
Om dit gehele project af te sluiten, wordt er in les 8 een tentoonstelling opgezet door jullie klas. Deze
tentoonstelling kan in de klas of in de aula worden opgesteld. Misschien leuk om andere klassen of
mensen van buiten de school hiervoor uit te nodigen.
Nu ga je jou collage mooi ophangen en daaromheen versieren, denk dan aan een tafelkleed, bloemen,
jou passie spullen. Nu moet je voor ca. 10 min uitbeelden wat jou passie is. Dit kan je doen door piano te
gaan spelen, een gedicht op te lezen, te dansen enz. Jou presentatie moet te maken hebben met de
kleur rood en jou passie. Laat zien wat je kunt!
25
Graphicshunt.com
26
Naam: …………………………………………………………………………………
Klas: ……………..Datum: …………………………………………………….
Docenten handleiding
Inleiding:
De workshop Hartmodel-spel is ontstaan voor het project kleur in de klas. In dit project is het de
bedoeling om een kleur met kunst en met het eigen vakgebied Biologie te fuseren tot een geheel. Wij
hebben gekozen voor het thema: Rood-Passie-Hart. Dit project zal uitgevoerd worden door brugklassen
in het Voortgezet Onderwijs.
Model: Tijdens deze workshop zullen de leerlingen een spelletje te maken in de vorm van een
hartmodel-spel. Op een speelse mannier leren de leerlingen, en ook de gene die uiteindelijk het spel
zullen spelen, de route van het bloed in de bloedsomloop. Hierbij is het de bedoeling om zo
geconcentreerd en creatief mogelijk met de geleerde kennis over het hart een speeltje te maken. Het
model moet kloppen zijn met de werkelijkheid en met de vakkennis over het hart en de bloedsomloop.
Op een simpele manier moet dit verwerkt worden in het hartmodel-spel.
Route: De route van het balletje is als volgt:
begin in het hart ->rechter boezem -> rechterkamer ->longslagader, hier valt het balletje naar de andere
kant -> long -> longader, hier valt het balletje naar de andere kant -> linker boezem -> linker kamer ->
Aorta , ook nu valt het balletje weer naar de andere kant -> Lichaam -> holleader, eindpunt! Of juiste
weer het beginpunt van de cyclus. Leerlingen moeten zelf de kloppende route opzoeken en zijn vrij om
het spelletje zo mooi en of moeilijk te maken als zij zelf willen.
Vakkennis: De workshop “Hartmodel-spel” is bedacht om op een speelse wijze de kennis over de bouw
27
en functie van het hart en de bloedsomlopen tot uiting te brengen in een speeltje die zij zelf kunnen
gebruiken en aan andere kinderen (vrienden/ familie) uitlenen. De leerlingen zullen dit model zelf
ontwerpen en in elkaar zetten. Om het speeltje compleet te maken is het noodzakelijk dat de leerlingen
over voldoende vakkennis beschikken. Het speeltje moet wel “kloppend”zijn om deze workshop af te
kunnen sluiten. Door het spelletje te spelen krijgt de speler een beeld over de route die een bloedcel
aflegt en waarom. Het is wel een vereiste dat er in het speeltje genoeg informatie verwerkt is, zodat een
speler zonder vakkennis de informatie over het hart op een makkelijke manier kan begrijpen.
Kunstaspect: De leerlingen zullen op een creatieve manier hun geleerde lesstof tot uiting brengen. Zij
zijn vrij om zelf het uiterlijk en de inhoud van het hartmodel-spel zelf te ontwerpen. Wel zullen zij altijd
rekening moeten houden met de regels . Ook bij deze workshop is het mogelijk en wellicht heel handig
om dit project samen met een Handvaardigheid docent tot uitvoering te brengen. Hoe groter het model,
des te noodzakelijker is deze samenwerking. Er zitten namelijk veel knutsel, timmer en kunstzinnige
elementen in deze workshop.
Kader:
Leerdoelen
-
Route van een bloedcel in de bloedsomloop kennen
Bouw en werking van het hart nabootsen in het hartmodel-spel
Werken in groepsverband
Presentatie voorbereiden in groepsverband
Presenteren van eigen product
Werken met een deadline
Groepsgrootte
-
1 klas, werken in groepjes van 2 personen
Beschikbare tijd
-
2 lesuren (1:30 uur)
Materialen
-
Workshop Hartmodel-spel (leerlingenhandleiding, kopieën voor
leerlingen)
Schoolbord en stift/ krijt
Knikker of loodballetje of houtenballetje
Houten of kunststof plank (voor middenschot en zijwanden)
Doorzichtige plaat (voor de boven en onderkant)
Spijkers
Garen of flexibel ijzerdraad
Lijm/ nietmachine/ plakband/
Schaar/ mes/(decoupeer) zaag
Hamer
Boor (om gaten te boren)
Kleurpotloden/ stiften/ verf
-
28
Eind product
-
Papier
-
Hartmodel-spel (minimaal 1 model per 2 personen, liefst elke
leerling een eigen model)
Tentoonstelling:
Dit model komt te staan/hangen op de tentoonstelling aan het einde van het project (Les 8). De leerling
moet hiermee laten zien hoe het hart en de bloedsomloop werkt. Deze tentoonstelling kan in de klas of
in de aula worden opgesteld.
Leerlingen handleiding
Opdracht:
Maak in groepjes een spelletje in de vorm van een hartmodel. Je moet met dit hartmodel kunnen laten
zien hoe het hart en de bloedsomloop werkt. In dit model moeten de onderdelen van het hart getoond
en benoemd worden en de grote en kleine bloedsomloop moet erin voor komen. Dit Hartmodel-spel zal
aan het einde van dit project op de tentoonstelling worden gepresenteerd (Les 8).
Hartmodel:
Het doel van het Hartmodel-spel is om het balletje (=bloedcel in de bloedsomloop) langs alle valgaten te
rollen naar het eindpunt. Het hartmodel-spel is moet je makkelijk in de hand kunnen houden en
bewegen. Door het te kantelen rol je het balletje via de juiste route naar het eindpunt.
De route van het balletje begint bij de rechter boezem van het hart en eindigt bij de holleader. Alle
stappen daartussen moet je zelf uitzoeken en in de juiste volgorde zetten. Je moet dus zelf de
kloppende route opzoeken die een bloedcel aflegt. Je mag het model en spelletje zo mooi en of moeilijk
maken als je zelf wilt.
De middenplank van het spel wordt gebruikt al ondergrond
voor het rollen van het balletje. Hierop wordt aan een kant
een tekening of plaatje van het hart met de aders op
geplakt of getekend. Dit plaatje is bijna even groot als de
gehele middenplank . Aan de andere kant komen 2
afbeeldingen, de eerste van de longen of zuurstof en de
tweede van het menselijk lichaam ook met de aders
afgebeeld. In de methoden is stap voor stap uitgewerkt
29
hoe de basis van het hartmodel-spel in elkaar moet worden gezet.
Methoden:
Stap 1:
Zaag uit een houtenplank de middenplaat uit. Gebruik het formaat van 20x20 cm (breedte x lengte)
Zorg ervoor dat deze plank mooi recht is en dat alle randen en hoeken geschuurd zijn.
Stap 2:
Het model heeft een middenstuk met 2 kanten.
Aan de ene kant van het middenstuk komt een afbeelding van
het hart met de ader.
Maak een tekening van het hart op een blaadje en plak die op
het middenstuk of gebruik een bestaand plaatje. Het
blootliggende hout mag je zelf mooi maken.
Stap 3:
Schrijf of teken de onderstaande woorden op de juiste plaats
op het plaatje van het hart:
–Rechterkamer, –Linkerkamer, –Rechterboezem, –
Linkerboezem, –Hartklep, –Hartklep,–Aorta, –Longslagader.
Stap 4:
Aan de andere kant van het middenstuk komen 2 afbeeldingen. Een van de longen en een van het
menselijk lichaam en de aders die terug leiden naar het hart.
Stap 5:
Schrijf of beeld de volgende woorden uit op de juiste plaats op de plaatjes van het lichaam en longen
–Long , –Lichaam, –Holleader, –Longader, –Zuurstof
LET OP: Zorg er wel voor dat als het balletje door een gat valt (dus als fout gaat) het balletje terug valt in
het gedeelte waar hij net vandaan komt, zodat je weer opnieuw moet beginnen.
Stap 6:
Teken of zet pijlen in de richting waar het balletje naartoe moet. Zorgt dat deze richting klopt met de
richting van de bloedsomloop.
Stap 7:
In het middenstuk met de plaatjes komen val gaten waardoor een klein balletje (knikker) kan vallen.
Bepaal zelf waar deze komen te zitten. En maak gaten waar het balletje doorheen kan vallen.
Stap 8:
Timmer op de plaatjes de spijkers erin, dit worden de pilaren voor de wanden waarbinnen het balletje
moet blijven. Laat de spijkers voldoende uitsteken, zodat je ijzerdraad of garen eromheen kan spannen.
Deze wand moet even hoog of hoger zijn dan het balletje.
30
Stap 9:
Maak de zijwanden ook van hout.
Zaag 4 planken van 20x10 cm (breedte x hoogte) uit voor de boven, beneden, linker en rechter
En bevestig de 4 zijwanden tegen het middenstuk aan.
Stap 10:
Je bent vrij om deze zijwanden (en de rest van het hart model) te verven of te versieren.
Stap 11:
Ma ak een begin punt en een eindpunt waar het balletje in kan rusten.
En zet het balletje in het spel voordat hij dicht gemaakt wordt.
Stap 12:
Zaag 2 doorzichtige platen van 20x20 cm (breedte x lengte) uit voor de boven en onderkant.
Bevestig deze platen aan de 4 zijwanden zodat het model helemaal dicht is.
LET OP!: Dit is het laatste gedeelte. Zorg er dus voor dat alle voorgaande stappen goed zijn afgerond
voordat je het dicht maakt en er moeilijk bij kan komen.
Theorie: Passie-Rood (D1 motiveren)
Ter inleiding van ons project Passie-Rood doet de lerares een demonstratie
van de tango met uitleg over de dans!
De tango is ontstaan uit verschillende muziekstijlen. Doordat er in Buenos
Aires rond de 19e eeuw verschillende culturen en nationaliteiten vanuit heel
de wereld woonden. Al deze mensen brachten hun eigen muziekstijl mee wat
invloed heeft gehad op ontstaan van de tango! Uiteindelijk is hieruit is dan de
Argentijnse tango geboren.
Een andere benaming voor de Argentijnse tango is ook wel: De geschiedenis
van de liefde in drie minuten.
De dans is ingehouden, heeft tempowisselingen, is emotioneel, is uitdagend, beheerst, teder en heeft
een sterk benenspel. Eigenlijk is het een weerspiegeling van emoties en verlangens. Het samenspel van
31
de dansers maakt het tot een spannend geheel. De muziek die vroeger met name gebruikt werd was de
gitaar en viool, maar tegenwoordig ook de piano, cello, drums, mondharmonica.
Theorie: Het Hart
Het hart bevindt zich iets aan de linkerkant van je borst en neemt nooit rust. Je hart klopte zelfs al
voordat je geboren werd. Je hart is een holle spier en is even groot als een gebalde vuist. De functie van
het hart is je bloed rond te pompen in je lichaam. Als de hartspier samentrekt wordt de holte erin
kleiner en wordt het bloed de slagaders in geperst richting je organen. Als de hartspier verslapt, komt
het hart weer terug in zijn oude vorm en zuigt bloed aan vanuit je lichaam.
Een samentrekking van het hart kun je vergelijken met het knijpen in een tube. Als je er in knijpt wordt
het kleiner en kan het goedje wat erin zit maar een richting uit: naar buiten. Zo is het precies ook met
het hart. Wanneer je hart samentrekt gaat het bloed ook een richting op. In de volgende paragraaf
zullen we precies uitleggen hoe de bloedsomloop in het hart in zijn werk gaat.
Het hart is opgebouwd uit een rechter en een linker helft. Elke helft bestaat uit een boezem en een
kamer. De rechter- en de linkerharthelft zijn van elkaar gescheiden door een tussenschot.
Je kunt verschillen zien tussen de wanden van deze twee harthelften. De wanden van de kamers zijn
namelijk dikker dan de wanden van de boezems. De meest gespierde wand is van de linkerkamer. Dit
komt doordat de linkerkamer het bloed door het lichaam moet pompen. Dit gebeurt via de grote
lichaamsader, ook wel aorta genoemd. Deze lichaamsader zorgt via vertakkingen van slagaders dat je
lichaam van bloed wordt voorzien.
Wanneer je je hand iets links van het midden van je
borst houdt, kun je je hart voelen kloppen. Behalve
voelen kan je het hart ook horen kloppen. Als je met
je oor op de borst van een klasgenootje luistert en
even wacht dan kun je zijn/haar hart horen kloppen.
Dit geluid hoor je omdat er in je hart kleppen zitten.
Deze kleppen gaan open om je bloed erdoor te laten
stromen. Vervolgens sluiten de kleppen weer om te
voorkomen dat je bloed weer terugstroomt. Bij het
sluiten maken de kleppen het geluid wat je
waarneemt als je naar iemands hartslag luistert. Het
kloppen van het hart gebeurt bij volwassene ongeveer
60 tot 80 maal per minuut maar het hart van een kind
32
klopt sneller namelijk ongeveer 120 maal per minuut. Het tempo van de hartslagen wordt automatisch
afgestemd op de behoefte van het lichaam. Bij inspanning neemt het aantal hartslagen toe, het aantal
hartslagen kan dan oplopen tot 160 à 180 keer per minuut.
Bij een pasgeboren baby kan het hart tussen de 80 en 200 slagen per minuut slaan. Hoe ouder het kind
is, des te langzamer het hart gaat slaan. Bij alle leeftijden geldt een hartslag van ca. 220 en hoger als
afwijkend.
Theorie: De bloedsomloop
Zoals je in de vorige paragraaf geleerd hebt is het hart een spierpomp die je bloed rondpompt in je
lichaam. In deze les gaan we de bloedsomloop bespreken.
De 'motor' van de bloedsomloop is namelijk het hart. Het hart zorgt ervoor dat je bloed bij je organen en
spieren terecht komt. We gaan nu eerst bespreken hoe het bloed door het hart getransporteerd wordt.
1. De rechterboezem ontvangt het bloed uit hoofd en armen via de bovenste holle ader en uit de
romp en benen via de onderste holle ader.
2. Als de boezem samentrekt, stroomt het bloed van de boezem naar de rechterkamer.
3. De rechterkamer trekt vervolgens samen. De klep tussen de kamer en de boezem sluit zich,
waardoor het bloed niet meer terug kan stromen.
4. Wanneer er voldoende druk is opgebouwd gaat de longklep open en stroomt het bloed de
longslagader in. In de longen aangekomen, neemt het bloed zuurstof op en geeft het
afvalstoffen af.
5. Vervolgens stroomt het zuurstofrijke bloed naar de linkerboezem van het hart.
6. Met het samentrekken van de linkerboezem stroomt het bloed de linkerkamer in.
7. De klep tussen de boezem en de kamer voorkomt wederom terugstroming van bloed naar de
linkerboezem wanneer de linkerkamer samentrekt.
8. Bij voldoende druk stroomt het zuurstofrijke bloed nu door de lichaamsslagader in. Via deze
slagader komt het overal in het lichaam, waar het gebruikt wordt om arbeid te verrichten. Zoals
lopen, rennen, lezen etc.
Bloedvatenstelsel en aders
Je bloedvatenstelsel bestaat uit het hart en de bloedvaten. Er zijn drie soorten bloedvaten: Slagaders,
aders en haarvaten. Slagaders vervoeren het bloed vanuit het hart naar de organen toe, ze zijn
zuurstofrijk. De wanden van de slagaders zijn dik en wijd, zodat het bloed snel kan stromen
en niet kan ontsnappen. Wanneer slagaders organen of spierweefsels tegenkomen, worden
ze dunner en vertakken ze zich in haarvaten. Deze haarvaten hebben geen wanden, zodat zuurstof
en voedingsstoffen er uitgewisseld kunnen worden. Je lichaamscellen nemen deze nuttige
33
voedingsstoffen van het bloed over en geven hun
afvalproducten en koolzuur aan het bloed af. Nu
stroomt het bloed via de aders weer terug naar je hart, wat
door de lagere
druk langzamer gaat. Hierdoor zijn de wanden van de aders
een stuk minder dik dan de wanden van
de slagaders. Om te voorkomen dat het bloed terug zal
stromen, hebben de aders
kleppen, die zich openen om het bloed door te laten. Het
gewicht van het bloed zorgt ervoor
dat de kleppen weer sluiten als de bloedstroom erdoor is
gegaan.
Overige taken van het bloed
Je bloed moet een heleboel belangrijke taken verrichten. Zoals je geleerd hebt zuurstof en
voedingstoffen naar je spieren en organen brengen, en afvalstoffen afvoeren. Hiernaast vervoert je
bloed vervoert ook hormonen. Je hebt verschillende soorten hormonen. O.a. Het groeihormoon die de
manier waarop je groeit regelt. Het bloed vervoert ook vitaminen, zouten en mineralen deze worden
naar plaatsen in je lichaam gebracht waar zij het nuttigst kunnen zijn. Het water in het plasma wast je
cellen schoon en houdt alles goed gesmeerd. Je bloed bevat chemische stoffen die snijwonden in je huid
afsluiten door de vorming van stolsels (of korstjes). Die zorgen ervoor dat er geen bloed naar buiten
vloeit en verloren gaat. Witte bloedlichaampjes bestrijden infecties van schadelijke bacteriën en
virussen die anders ziekten zouden veroorzaken.
Kleine bloedsomloop
Er zijn twee soorten bloedsomlopen. De kleine bloedsomloop en de grote bloedsomloop. De kleine
bloedsomloop is de weg die het bloed volgt vanaf het hart naar de longen en weer terug naar het hart.
Het bloed wordt via de rechterkamer de longslagader in geperst. In de longen vertakt deze ader zich in
longhaarvaten. Het bloed van de longhaarvaten neemt zuurstof op en geeft afvalstoffen af. Vervolgens
gaat het bloed via de ader weer terug naar het linkerboezem van het hart.
Grote bloedsomloop
De grote bloedsomloop is de weg die het bloed volgt vanaf het hart door je lichaam en terug naar het
hart. De grote bloedsomloop start bij de grote lichaamsader. Deze voert het bloed je lichaam in. Van de
grote lichaamsader splitsen zich slagaders af. Er gaan slagaders naar je linker en rechter arm, je hoofd en
je organen. Ze wisselen voedingsstoffen en afvalstoffen uit via de haarvaten. Vervolgens stroomt het
bloed terug naar je hart, waar het via de kleine bloedsomloop weer een nieuwe voorraad zuurstof haalt
34
om zo opnieuw de reis door je lichaam te maken en het te voorzien van voedingsstoffen en de
afvalstoffen weer mee terug neemt.
Om al dit werk te kunnen doen, heeft het hart zelf bloed nodig. Dat krijgt het via een stelsel van
slagaders die het hart als een krans omgeven. Zij worden daarom kransslagaders genoemd
35
Ongeveer 55% van het bloed bestaat uit een geelachtige waterige vloeistof die we plasma noemen en
waarin verteerde voedingsstoffen, mineralen, zouten en hormonen zitten. Ongeveer 45% van je bloed is
opgebouwd uit vaste stof, de zogenaamde bloedcellen of bloedlichaampjes.
Er zijn drie soorten bloedcellen:



Rode bloedlichaampjes: die hun kleur van de hemoglobine (bloedkleurstof) krijgen
Witte bloedlichaampjes: die je lichaam tegen ziekmakende virussen en bacteriën beschermen
Bloedplaatjes: zijn hele kleine bloedcelletjes die je bloed helpen hij het stollen, zodat wonden
kunnen genezen.
36
1) Noteer wat de functie van het hart is?
____________________________________________________________________________
____________________________________________________________________________
2) Benoem de volgende onderdelen van het hart.
1. ___________________________________
2. ___________________________________
3. ___________________________________
4. ___________________________________
5. ___________________________________
6. ___________________________________
7. ___________________________________
8. ___________________________________
9. ___________________________________
10. _____________________________
11. ___________________________________
12. ________________________________ 13. __________________________________
3) Welk deel van het hart is het sterkst gespierd en leg uit waarom dit zo is?
____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________________
37
4) De kleppen in het hart zorgen ervoor dat? Omcirkel het juiste antwoord.
A Het bloed uit de rechter harthelft niet in de linker harthelft stroomt.
B Het bloed uit de boezems niet in de aders komt
C Het bloed uit de kamers niet in de boezems stroomt.
D Zuurstofrijk bloed niet vermengd wordt met zuurstofarm bloed
5) Bedenk vijf interviewvragen over ‘hartzeer’. Vervolgens ga je je ouders interviewen of je opa of oma.
Het resultaat hiervan neem je uitgewerkt mee naar de volgende les.
1. ______________________________________________________________________________
2. ______________________________________________________________________________
3. ______________________________________________________________________________
4. ______________________________________________________________________________
5. ______________________________________________________________________________
6) Jullie gaan nu naar jullie eigen hartslag luisteren. Werk in groepjes van twee. Pak een stethoscoop en
ga naar het hartslag van je klasgenoot luisteren. Of zet de vingers op de pols totdat je de hartslag van je
klasgenoot voelt, net als bij de afbeelding hiernaast.
A) Schrijf op wat je hoort of voelt
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
B) Kun je verschillende tonen onderscheiden? Ja/Nee.
Zo ja kun je hier een verklaring voor vinden?
_____________________________________________________________________________
_____________________________________________________________________________
38
1) Wat is de functie van het hart
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
2) Benoem de ontbrekende onderdelen van het hart, het zijn er negen!
1)…………………………………………..
4)……………………………………….
7)…………………………………
2)…………………………………………..
5)……………………………………….
8)…………………………………
3)…………………………………………..
6)……………………………………….
9)…………………………………
3) Beschrijf de grote bloedsomloop ? Gebruik daarvoor de volgende begrippen in je uitleg.
Haarvaten- rechterkamer- linkerboezem- longader- longen- zuurstofarm- zuurstofrijkAorta - linkerkamer- longklep- rechterboezem- longslagaders - holleader
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
39
4) Leg uit wat het verschil is tussen de grote en de kleine bloedsomloop?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
5) Wat is de hartslag van een volwassen mens
A) 80-90 maal per minuut
B) 60-80 maal per minuut
C) 50-60 maal per minuut
6) Omcirkel het juiste antwoord
1) Hemoglobine zorgt voor de rode kleur van het bloed. Dit is juist/onjuist
2) Bloed in de aders vervoeren zuurstofrijk bloed naar de organen toe. Dit is juist/onjuist
3) Bij inspanning daalt de hartslag. Dit is juist/onjuist
7) Wat voor taak heeft het bloed NIET?
A) Zuurstof en voedingsstoffen naar je organen brengen
B) Het vervoeren van hormonen
C) Het vervoeren van vitamines
D) impulsen verzenden
8) Hiernaast zie je een plaatje van de doorsnede van een slagader.
a) Benoem de drie lagen van de slagader en hun functie
1= …………………………………………………………………………………………………..
2= …………………………………………………………………………………………………..
3= …………………………………………………………………………………………………..
b) Waarom is de wand van de slagader zo dik?
......................................................................................................
…………………………………………………………………………………………………….
40
9) Kun je een relatie geven tussen kunst en de stof die je hebt geleerd over het hart?
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
10) Er zijn drie typen bloedcellen. Maar hieronder van alle drie één tekening
41
Nawoord (yvonne)
42
Bijlage
De "kunst van het leven" is volgens mij je leven bezield en met passie te leven.
Daarom is het belangrijk te ontdekken waar je passie (je hart!) ligt.
Dus heb ik er voor gekozen mijzelf middels mijn beelden, schilderijen en
gedichten uit te drukken omdat ik mij daar het gelukkigst bij voel.
Ik hoop dat je net zo van mijn werk kunt genieten als ik van het maken ervan.
En misschien inspireert het je om je eigen passie te ontdekken als je die nog niet
gevonden hebt.
"Art is a matter of the heart"
...en daarom nodig ik je uit om met een open hart te kijken naar het werk dat ik
met liefde en vol overgave maak.
Het logo symboliseert voor mij het hartchakra, vanwaaruit ik leef en werk, omdat
leven vanuit het hartchakra essentieel is voor mij als kunstenares en als mens.
Ik word bijzonder geïnspireerd door de werelden waarin elfen, engelen, goden,
planeet krachten en andere energievormen een belangrijke rol spelen.
Deze zijn voor mij onlosmakelijk verbonden met onze aarde en al haar bewoners.
Met hun eigen wetten en symboliek geven zij een "vleugje tover"'aan ons
dagelijkse leven en gunnen ons een blik achter de schermen van onze
"vermeende" enige realiteit.
43
44
Download