Stageles 1 ILLO

advertisement
KAHO SINT-LIEVEN
9100 Sint-Niklaas
Plezantstraat 157
Kasteelstraat 6
INITIËLE LERARENOPLEIDING
LAGER ONDERWIJS
Tel. 03 760 08 86
Fax 03 766 06 74
E-mail: [email protected]
Tel. 03 776 48 20
STAGELES 1 ILLO
A. Identificatiegegevens
Student(e):
Stefaan De Canne
Stageschool:
OLV Ten Bos Nieuwkerken
Klas 1 ILLO:
D
Stageklas:
2 lj B
Stageles nr.:
4
Mentor:
Miek Vincqueer
Vaklector:
A.Jacobs
Datum stageles:
15/03/05
Stagelector:
H.Delaruelle
Begin- en einduur:
9.15 tot 10.05
LEERGEBIED:
Wiskunde
LESONDERWERP:
Werken met het honderdveld.
ONDERDEEL:
Getallenkennis
B. Opvolging: algemene beoordelingen
Voorbereiding
nagezien op datum van:
door
mentor:
volstrekt
onvoldoende
onvoldoende
lector:
voldoende
ruim voldoende
goed
zeer goed
goed
zeer goed
goed
zeer goed
Herwerking
afgegeven op datum van:
aan
mentor:
volstrekt
onvoldoende
onvoldoende
lector:
voldoende
ruim voldoende
Lesrealisatie: algemene beoordeling
door
mentor:
volstrekt
onvoldoende
onvoldoende
lector:
voldoende
ruim voldoende
Gelieve een beoordeling per rubriek in te vullen op de volgende pagina’s
Bedenkingen door de student:
Bestand: 317486637
Academiejaar: 2004-2005
p. 1/9
C. Beoordeling lesvoorbereiding
0. Houding:
Tijdig afgeven van voorbereiding, stiptheid, zorg, nauwkeurigheid, spelling
Werkpunten:
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG
1. Lesvoorbereiding gemaakt volgens de richtlijnen
Wordt beoordeeld door de hogeschool
2. Invulling identificatiegegevens en inleidende rubrieken (onderdelen A en E)
Identificatie en situering stageles, leerplansituering, beginsituatie, doelen, onderwijs en -leermiddelen, bronnen, bijlagen
Werkpunten:
VO
O
V
RV
G
ZG
3. Lesfasen en invulling van de rubrieken
Toepassing van algemene didactische richtlijnen: timing, leerinhoud, didactische werkvorm, leeractiviteit, onderwijs en leermiddelen; bordschema; ingevulde werkbladen
Werkpunten:
4. Les gemaakt a.d.h.v. een handleiding of lesmodellen
5. Eigen lesontwerp
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG


Toepassing van vakgebonden richtlijnen
Werkpunten:
6. Verkorte les
7. Uitwerking thema of lessenreeks
Wordt in het eerste jaar niet geëvalueerd
Bestand: 317486637
Laatst gewijzigd: 2017-07-21
p. 2/9
D. Beoordeling lesrealisatie
Didactisch handelen:
Correcte leerinhoud, passende lesstructuur
Werkpunten:
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG
VO
O
V
RV
G
ZG
Gevarieerde werkvormen, onderwijs en -leermiddelen
Werkpunten:
Hanteren didactische principes (aanschouwing, activiteit, tempo)
Werkpunten:
Evaluatie
Werkpunten:
Pedagogische vaardigheden:
Kindgericht interactie, motivatie, klasorganisatie, klashouden, creativiteit
Werkpunten:
Algemene houdingen:
Verantwoordelijkheid, engagement, zelfstandigheid, organisatievermogen, expressiviteit, flexibiliteit, leergierigheid, correcte en
duidelijke taal (mondeling en schriftelijk)
Werkpunten:
VO
O
V
RV
G
ZG
Varia:
Bestand: 317486637
Laatst gewijzigd: 2017-07-21
p. 3/9
E. Inleidende rubrieken
LEERPLANSITUERING:
Wiskunde leerplan:
1.2.1 G1 en G2 : Hoeveelheden vergelijken en ordenen.
1.2.2 G6 : Tellen, terugtellen en doortellen.
1.2.4 G9 : Een natuurlijk getal interpreteren en gebruiken.
1.2.4 G10 : Inzicht verwerven in de tientalligheid en het plaatswaardesysteem van
ons talstelsel.
1.2.4 G11 en G12: De natuurlijke getallen tot 100 lezen en schrijven, ordenen en
gebruik maken van de termen en symbolen E (eenheid),T (tiental), H (honderdtal).
1.2.4 G13 : Natuurlijke getallen (her)structureren en de herstructureringen paraat
kennen van getallen groter dan 10.
BEGINSITUATIE:
De leerlingen hebben reeds kennis gemaakt met de termen Eenheid en Tiental.
Ze zijn ook in contact gekomen met de getallenlijn tot 100 en het honderveld en
kennen in dit systeem al aardig wat over de plaats en onderlinge verhouding van de
getallen.
DOELEN:
1. Getallen kunnen situeren op het honderveld.
2. Begrippen als : net voor, net na , tussen , onder , boven , eenheden en tientallen
begrijpen , kunnen interpreteren en kunnen gebruiken bij het situeren van getallen op
het honderveld.
3. Getallen voorgesteld met de symbolen H, T en E kunnen situeren op het
honderdveld.
4. Stukjes uit het honderdveld waarop een of meerdere getallen zijn aangeduid
kunnen vervolledigen.
5. Bij afgedekte of verborgen delen van het honderdveld het grootste en het kleinste
verborgen getal kunnen noteren en kunnen benoemen.
6.De samenhang van de getallen in de verticale structuur van het honderdveld
kunnen verklaren (telkens tiental bij)
7. De kortste afstand tussen de 2 getallen op het honderdveld kunnen zoeken,
kunnen verwoorden en kunnen aanduiden.
8.Een opgegeven patroon op het honderveld kunnen uitvoeren.

Het klassikale , magnetische honderdveld (magnetische kaartjes in de klas)

Het grote klassikale honderdveld

Blad met kleine honderdveldjes

Werkblad uit Eurobasis p20

Werkblad 1 (door mijzelf gemaakt)
BRONNEN:

Eurobasis : handboek p 895-898 / werkboek p20
BIJLAGEN:
Blad met kleine honderveldjes, werkblad uit Eurobasis, werkblad1
ONDERWIJS- EN
LEERMIDDELEN:
Bestand: 317486637
Laatst gewijzigd: 2017-07-21
p. 4/9
TIJD
F.
DL.
NR.
LEERINHOUD
DIDACTISCHE WERKVORMEN
LEERACTIVITEITEN
ONDERWIJS- en
LEERMIDDELEN
Lesfasen
Fase 1 : Sfeerschepping
Getallen situeren op het honderdveld
5’
1,2
Elke leerling krijgt een
getalkaartje,sommige hiervan mogen
naar voor komen en hun getal op de
juiste plaats kleven.
Lkr geeft elke lln een kaartje met daarop
een cijfer. Hierna duid hij een lln aan. De
lkr houdt het magnetische bord op het
bureau zodat de lln er gemakkelijk aan
kunnen.
Lln luisteren, naar voor komen
,aanduiden
Het klassikale
magnetische
honderdveld,
getallenkaartjes
Lkr: Jij mag naar bord komen met je
kaartje en je getal op de juiste plaats
kleven.
1,2
0.5’
0.5’
0.5’
0.5’
De leerlingen krijgen deze vraag zodat de
lkr kan controleren of ze weten waar welk
getal zich situeert.
Nagaan of de lln dergelijke getallen
kunnen herkennen
Nagaan of de lln dergelijke getallen
kunnen herkennen
Nagaan of de lln dergelijke getallen
kunnen herkennen
Nagaan of de lln dergelijke getallen
kunnen herkennen
Vs: Jouw getal staat net voor, net na,
onder , boven welk getal?
Lln antwoorden
Vs: Wie heeft er een getal met 5
Lln vinger opsteken en tonen van het
tientallen?
kaartje
Vs: Wie heeft een getal met 5 eenheden? Lln vinger opsteken en tonen van het
kaartje
Vs: Wie heeft een getal dat 3T en 2 E
Lln vinger opsteken en tonen van het
groter is dan 10?
kaartje
Vs: wie heeft er allemaal een getal dat
Lln vinger opsteken en tonen van het
kleiner is dan 33?
kaartje
Fase 2: Kern
Patronen
5’
1,6
Aanduiden van een paar leerlingen die
elk 1 operatie uitvoeren.
-) 22 => getal dat 3 tientallen en 2
eenheden verder ligt.
-) 55 => getal dat 2 tientallen en 1
eenheid voor dit getal komt.
-) 80 => getal dat 1 tiental en 7
eenheden verder ligt.
Bestand: 317486637
Lkr wijst met een stok een getal aan op
het klassikale honderdveld. Hierna duidt
hij een lln aan en geeft deze leerling
enkele operaties.
Laatst opgeslagen: 2017-07-21
Lln: luisteren en antwoorden
Stok om te
wijzen, het grote
klassikale
honderdveld
p. 5/9
TIJD
DL.
NR.
LEERINHOUD
DIDACTISCHE WERKVORMEN
LEERACTIVITEITEN
ONDERWIJS- en
LEERMIDDELEN
-) 99 => getal dat 9 tientallen en 8
eenheden voor dit getal komt.
-) 31 => getal dat 5 tientallen en 9
eenheden verder ligt.
-) 14 => getal dat 1 tiental en 2 eenheden
ervoor komt.
-) 93 => getal dat 5 tientallen en 2
eenheden ervoor komt
Oefening met honderdveld 1
1,3
Blad met kleine
honderdveldjes
=> honderdveld 1
Een oefening met honderdveld 1
Lkr geeft een blad met honderveldjes aan Lln luisteren
de lln.
Lkr: we gaan nu de 1ste oef doen.
3’
Volgende getallen worden op het 1ste
honderdveldje aangeduid :
1T 1E / 2T 8E / 4T 2E / 6T 1E / 7T 6E /
9T 7E
OG : duid de volgende getallen aan op
het 1ste honderdveld (lkr zegt en noteert
getallen)
Lkr noteert een getal op het linkerbord,
wacht tot iedereen het aangeduid heeft
en noteert dan het volgende
3’
Klassikale verbetering : de getallen
worden gewoon in Arabische cijfers
gezegd en aangeduid op het grote
honderdveld.
Lkr: We gaan het blaadje nu klassikaal
Lln luisteren en verbeteren
verbeteren. Iedereen duid zijn foutjes aan
met een rode pen en vult de getallen in
op het honderdveld.
Na elke verbetering van een getal wordt
aan de lln gevraagd om van zichzelf te
zeggen of hij /zij het getal juist had of
fout.
Vs: wie had dit getal juist?en wie fout?
Lln vinger opsteken en antwoorden
Lkr vraagt welke fout gemaakt is en
probeert eventueel te helpen
Vs: wat had je dan precies verkeerd?
Lln vinger opsteken en antwoorden
Oefening met honderdveld 2
Bestand: 317486637
Lln luisteren en aanduiden
Grote Klassikale
honderdveld
Blad met kleine
honderdveldjes
Laatst opgeslagen: 2017-07-21
p. 6/9
TIJD
DL.
NR.
LEERINHOUD
DIDACTISCHE WERKVORMEN
LEERACTIVITEITEN
ONDERWIJS- en
LEERMIDDELEN
=> honderdveld 2
1,6
Oefening op het 2de honderdveld
Lkr: We gaan nu een oef doen met het
2de honderdveld.
OG: Kleur op dat honderdveld alle
getallen die 5E hebben.
Vs: wat merken jullie?
Lln luisteren
1’
Alle getallen met 5E aanduiden
1’
De getallen liggen op een lijn
1’
Het is telkens een T meer => dan blijf je
op dezelfde lijn ( er wordt verwezen naar
de getallen die allemaal 3E hebben of 9E
)
Oefening met honderveld 6
Vs: hoe zou dat komen?
Lln antwoorden
Oefening op het 6de honderdveld
Lkr: We gaan nu een oef doen met het
6de honderdveld.
Lln luisteren
Aanduiding van het grootste en het
kleinste getal
Klassikale verbetering en aanduiding op
het grote honderdveld.
OG: duid in het gedeelte dat grijs is , het
kleinste en het grootste getal aan.
Lkr duidt op het magnetische
honderdveld alle getallen aan die
gegeven waren (hij kleeft enkel die
getallen op het bord) en duidt dan de
getallen die gezocht waren aan en
verklaart waarom het deze waren.
Lkr: Gebruik een rode pen om te
verbeteren !
Lln luisteren en aanduiden
Lln luisteren en verbeteren
magnetische
honderdveld,
Lkr: we gaan nu een oefening doen met
het 8ste honderveld.
Lln luisteren
Blad met kleine
honderdveldjes
=> honderdveld 8
2’
1.5’
Lln aanduiden
Lln antwoorden
Grote klassikale
honderdveld
Blad met kleine
honderdveldjes
=> honderdveld 3
Oefening met honderveld 8
2’
2’
1,7
Oefening op het 8ste
honderdveld
De leerlingen zoeken de kortste weg
tussen 2 getallen
OG: Nu mogen jullie op het veld 8 , de
Lln luisteren en zoeken
kortste weg tussen getal 63 en 99 zoeken
en die aanduiden met een streep die gaat
van 63 tot 99 op de kortste weg.
Klassikale verbetering en aanduiding op
het grote honderdveld.
Lkr duidt op het grote honderdveld de
weg die de lln moesten vinden aan en
verklaart waarom het deze weg was
Bestand: 317486637
Laatst opgeslagen: 2017-07-21
Lln luisteren en verbeteren
Klassikale
honderdveld
p. 7/9
TIJD
DL.
NR.
1’
LEERINHOUD
De lln worden gevraagd naar hun fouten.
Die fouten worden daarna uitgelegd aan
de lln.
DIDACTISCHE WERKVORMEN
LEERACTIVITEITEN
ONDERWIJS- en
LEERMIDDELEN
Lkr: Gebruik een rode pen om te
verbeteren!
Vs: Wie had er allemaal een fout
gemaakt?
Lkr verbetert fouten met de kinderen
Lln vinger opsteken en antwoorden
Lkr geeft een werkblaadje
Lln luisteren en invullen
Werkblaadje 1
Lln luisteren en verbeteren
Groot
Klassikale
honderdveld
Fase 3: oefeningen
Werkblaadje 1
4’
1,3,
4,8
Oefeningen van het 1ste werkblaadje
worden gemaakt.
Lkr: Jullie krijgen een goede 4 minuutjes,
straks verbeteren we klassikaal!
4’
Correctie van het werkblad met het
honderdveld + uitleg v/d fouten
Lkr vermeldt de antwoorden en duidt
deze telkens aan op het grote
honderdveld. Bij fouten tracht hij deze
fouten uit te leggen aan de lln.
Lkr: Gebruik weer een rode pen!
Werkblaadje 2
5’
1,2,
3,4,
5,7,
8
Oefeningen van het 2de werkblaadje
worden gemaakt
4’
Correctie van het werkblad met of zonder
het honderdveld + uitleg v/d fouten
1’
Vragen aan de lln of iemand nog
problemen heeft.
Einde les
Bestand: 317486637
Lkr geeft een 2de werkblaadje aan de
leerlingen
Lln luisteren en oplossen
Lkr: Jullie krijgen 5 minuten en daarna
verbeteren we klassikaal.
Lkr duidt de antwoorden van vraag 1 aan Lln luisteren en verbeteren
op het grote klassikale honderdveld, ook
de antwoorden voor vraag 2 (dekt een
gedeelte af). Oefening 3 en 5 verbetert hij
zonder groot honderdveld. Oefening 4
verbetert hij met het magnetische
honderdveld
Lkr: Vergeet de rode pen niet.
Vs: heeft er iemand nog vragen over de
Lln antwoorden
les van vandaag?
Lkr: Dit was het einde van de les.
Lln luisteren
Laatst opgeslagen: 2017-07-21
Werkblaadje uit
Eurobasis p20
groot klassikale
honderdveld,
magnetisch
honderdveld
p. 8/9
G. Bordschema
Manueel in te vullen in bordschrift
Linkerzijbord
Middenbord
Rechterzijbord
bordschema

1 T 1E

2T 8E

4T 2E

6T 1E

7T 6E

9T 7E
Bestand: 317486637
Laatst opgeslagen: 2017-07-21
p. 9/9
Download