Lesvoorbereiding

advertisement
Lesvoorbereiding
Zakelijke gegevens
naam student: Mitchel van den Buijs
stageschool: De Carrousel Zevenaar
Iselinge klas: Vr1C
mentor/mentrix: Femke Peters
Datum: 13 dec. 2012 aantal leerlingen: 16
tijd: 12:30 – 13:30
groep: Leonardo Bovenbouw
Inhoudelijke gegevens
vak of vormingsgebied: Aardrijkskunde en aardkunde
activiteit:
De kinderen krijgen een les over verschillende soorten gesteenten op
aarde. De kinderen krijgen verschillende soorten stenen op hun tafel en
gaan dan onderzoeken wat voor een soort gesteente het is.
Componenten van de les
beginsituatie van de leerlingen:
- De kinderen zitten in groepjes van 4
- De kinderen hebben 3 stenen op hun tafel liggen.
- De kinderen kennen de regels in de klas.
- De kinderen van groep 8 les gehad over vulkanisme, platentektoniek en exogene krachten.
- De kinderen van groep 7 hebben stenen uit een les kist bekeken, maar zijn niet ingegaan op verdiepingsstof
over de stenen.
- Alle kinderen zijn bekend met klei, zand, krijt, steenkool
- De kinderen van groep 8 zijn bekend met graniet, lava en magma.
Doelen
persoonlijk leerdoel (gericht op competenties):
S: Ik wil meer doen met stemintonatie (Volume en spreektempo) en mijn non-verbaal taalgebruik hierop aanpassen.
M: Ik kan dit controleren door om feedback te vragen aan mijn mentor. Zij beoordeeld mijn lessen en ziet dus ook
hoe ik het doe. Ook zou ik mijn les kunnen opnemen, zodat ik het dan later kan terugkijken om te zien hoe ik het
deed.
A: Door mijn stem meer te gebruik tijdens de lessen wordt het voor de kinderen aangenamer om naar mij te luisteren
en houd ik hun aandacht beter vast. Aangezien het grootste deel van je communicatie bestaat uit non-verbale
communicatie lijkt mij dit ook belangrijk om te doen.
R: Ik heb aan het einde van mijn laatste stage als aandachtspunt meegekregen voor de volgende stage om meer
gebruik te maken van stemintonatie. Ik denk dan ook dat dit dan een realistisch doel is om mee aan het werk te
gaan.
T: Ik wil aan het einde van deze stage hier een groei in zien t.o.v. het begin van de stageperiode.
S: Ik wil dat ik een goede tijdsplanning heb en mij hier aan houd.
M: Ik kan dit controleren door te kijken of mijn tijdsplanning tijdens de les overeenkomt met de tijdsplanning op het
lesvoorbereidingsformulier.
A: Door een goede tijdsplanning te maken kan ik van tevoren controleren of de kinderen aan alle onderdelen kunnen
werken in de les. Als ik mij aan deze tijdplanning houd dan hebben de kinderen ook genoeg tijd hiervoor.
R: Ik heb bij lessen vaak nog dat de tijdsplanning niet klopt, omdat ik teveel bij een onderdeel blijf hangen. Hierdoor
is dit voor mij een leerdoel geworden, omdat de kinderen anders niet al hun leerdoelen kunnen behalen.
T: Ik wil dit doel binnen de 2e stageweek bereikt hebben.
Lesdoelen
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
Aan het einde van de les kunnen de kinderen:
- Stenen sorteren per groep (stollings, sediment –of metamorf gesteente). (Product –en kennisdoel)
- Vertellen over het ontstaan van verschillende soorten gesteenten. (Product –en kennisdoel)
- Van een aantal gesteenten aangeven waar ze voorkomen. (Product –en kennisdoel)
lesfase
Tijd
In
min.
Inleiding
5
5 min.
kern
7
43 min.
8
10
12
6
didactische route (wat doen de kinderen?)
leerstof
leefwereld
X
De kinderen vertellen waar ze op school te
maken krijgen met gesteenten.
interventies van de leerkracht
organisatie en hulpmiddelen
De leerkracht geeft aan waar de les over gaat.
De leerkracht stelt vragen aan de kinderen.
- Welke gesteenten zie je op het schoolplein?
- Speel je zelf ook wel eens met stenen of verzamel je ze?
- De kinderen zitten in groepen van 4.
- Op de tafels liggen per tweetal 3
stenen.
- Op de instructietafel liggen 4
juweliersloepjes
-7 handdoeken om onder de stenen te
leggen.
De leerkracht vertelt over de drie hoofdgroepen gesteenten
en laat hier plaatjes van zien op het smartboard.
De leerkracht legt de opdracht uit.
De kinderen zitten in groepen van 4.
De kinderen werken in tweetallen.
Elk tweetal heeft 3 stenen
leerling
X
De kinderen krijgen uitleg over de opdracht
die ze gaan doen.
X
De kinderen gaan de verschillende
gesteenten indelen bij de juiste hoofdgroep.
X
De kinderen gaan door middel van het
werkblad onderzoeken welke 3 stenen op
hun tafel liggen.
X
De kinderen gaan als ze weten welke stenen
ze hebben, met hun laptop de vragen uit de
PowerPoint beantwoorden.
X
De kinderen gaan hun resultaten delen met
het andere tweetal in hun groepje.
De leerkracht loopt rond en stelt vragen aan de kinderen.
- Wat valt je op aan de steen?
- Bij welke hoofdgroep zou de steen kunnen horen?
- Waarom denk je dat hij daarbij hoort?
De leerkracht deelt de werkbladen uit aan de kinderen.
De leerkracht loopt rond en gaat in op de vragen van de
kinderen.
- Wat valt je op aan de steen?
- Waarom zou de steen dan goed bij (....) passen?
De leerkracht laat de dia in de PowerPoint zien, waar de
vragen op staan.
- Waar op de wereld komen de stenen voor?
- Waar worden de stenen voor gebruikt
- Waar zijn ze uit ontstaan?
De leerkracht laat de dia zien waarin staat hoe de kinderen
hun resultaten gaan bespreken.
- Komen de antwoorden overeen met elkaar?
- Kun je elkaar nog aanvullen?
-
Smartboard
PowerPoint
24 stenen
4 juweliersloepjes
De kinderen krijgen per tweetal een
werkblad.
- 3 stenen per tweetal
- Juweliersloepjes
PowerPoint met daarin de punten die
de kinderen gaan onderzoeken.
- Smartboard
- Pen/potlood
- Papier
- 7 Laptops die de kinderen zelf
al hebben
PowerPoint met daarin de punten die
de kinderen gaan onderzoeken.
- Vastgelegde resultaten van de
kinderen.
- Smartboard
afsluiting
12
12 min.
X
De kinderen luisteren naar de verdiepingsstof
De leerkracht legt de verdiepingsstof uit. Hierin wordt het
volgende behandeld:
- Hoe zijn de verschillende soorten gesteenten
(stollings, sediment en metamorf) ontstaan?
- Welk verband hebben deze gesteenten met elkaar?
De leerkracht ondersteund zijn uitleg met de stenen die de
kinderen ook hebben onderzocht.
Hoe evalueer je om na te gaan hoe de kinderen het gedaan hebben?
- Ik kan aan de verslaglegging van de kinderen en het bespreken hiervan in de groep controleren wat ze geleerd hebben.
- In mijn laatste uitleg kan ik ook controleren wat de kinderen zelf al is opgevallen aan de stenen.
PowerPoint met daarin kernwoorden
van de informatie.
- Stenen
- Smartboard
Download