Samenvatting van de les - Drentse Cultuur Academie

advertisement
Theater/Bioscoop De
Nieuwe Kolk
Reclame maken, doe
je zo!
Groep 6
Les 2 Cameratechnieken en Logo maken
Les 1 Cameratechnieken en
logo maken
Samenvatting van de les
De leerlingen leren in deze les hoe reclames worden gemaakt. Zij gaan
aan de slag met de verschillende soorten opbouw en experimenteren
met diverse cameratechnieken. Ter voorbereiding op de les op locatie
ontwikkelen de kinderen in groepjes een eigen product, bedrijf en
logo. De uitwerking hiervan gaat mee naar Theater de Nieuwe Kolk.
Doelen
De leerlingen:
- krijgen inzicht in de verschillende soorten reclames en hun
opbouw.
- leren de basisvaardigheden van cameratechnieken en kunnen
deze zelfstandig toepassen.
- leren hoe een logo is opgebouwd en waaraan het moet voldoen.
- ontwikkelen een logo voor een zelfbedacht product en bedrijf.
Achtergrondinformatie
Zie voor meer informatie over de verschillende cameratechnieken en
technieken die niet in deze les worden behandeld:
http://www.defrisseblik.nl/home/50
Er zijn verschillende soorten logo’s:
- Letterlogo’s, waarbij de naam in een speciaal lettertype en
eigen kleur wordt weergegeven. Denk bijvoorbeeld aan de
zeer herkenbare ‘M’ van het McDonalds-beeldmerk.
- Logo’s van tekst met beeld. Hierbij wordt de naam van het
bedrijf of product gecombineerd met een grafisch element,
zonder dat deze elkaar overlappen. Bijvoorbeeld het appeltje
van Apple.
Geïntegreerde logo’s, waarbij tekst en beeld onlosmakelijk met elkaar
verbonden zijn. Bijvoorbeeld het RVS mannetje en vrouwtje met de
paraplu.
Lesvoorbereiding les 2 – Cameratechnieken en logo maken
Theater/Bioscoop De Nieuwe
Kolk
Groep 6
75 minuten
Materiaal
 Camera of materiaal om
een les mee te maken
(vouwblaadjes om een lens
mee te knutselen)

Digibord

School-tv Filmpje

Teken- en schildermateriaal

PowerPointpresentatie les 2
Voorbereiding
Bekijk vooraf het school-tv filmpje
en het beeldmateriaal in de
PowerPointpresentatie. Verdiep je
in de verschillende
cameratechnieken en zet de
benodigde materialen klaar.
45 – 60 minuten
Werkvormen
De les begint met het
gezamenlijk bekijken en
bespreken van een filmpje.
Daarna oefenen de kinderen in
tweetallen met verschillende
cameratechnieken. Vervolgens
bedenken de leerlingen in
kleine groepjes een bedrijf en
product waarvoor ze een logo
maken. Aan het eind van de les
worden de logo’s
gepresenteerd en besproken.
Lifestyletalenten in deze les
Creatief talent + communicatief
talent + sociaal talent
De leerlingen gaan creatief aan de
slag en doen dit niet alleen. Er
wordt dus van de leerlingen
2
gevraagd dat ze samenwerken en
daarbij ook scheppend en creërend
te werk gaan. Het accepteren van
de ideeën van anderen en die
ideeën aanvullen met eigen
ideeën.
Lesinhoud
Introductie
10 minuten
De les start met een terugblik op de vorige les.
Vraag:
- Wat hebben we gedaan?
- Wat zijn ook alweer de kenmerken van een reclame?
http://www.schooltv.nl/video/het- - Waarom is een logo belangrijk?
reclamebureau-hoe-maak-je-eenKijk vervolgens met de leerlingen naar het filmpje en
goede-reclame/#q=reclame
bespreek het.
Vraag:
- Wat zijn de verschillende stappen bij het maken van
een reclame? (brainstormen over de reclame,
leukste idee kiezen, tekeningen/stripverhaal maken,
filmpje maken.)
- Wat vinden jullie leuk in een reclame? (humor)
- Wat is het doel van een reclame? (product verkopen,
naamsbekendheid van het merk.)
Inleiding
10 minuten
Uitleg cameratechniek
De leerlingen werken met vier cameratechnieken:
close-up, midden-shot, totaalshot en het
kikvorsperspectief. Leg deze begrippen aan de
leerlingen uit aan de hand van de vier foto’s, zie
hiernaast. De foto’s zijn te vinden in de PowerPoint bij
les 2.
Kikvorsperspectief
Close-up
Leg uit: Kikvorsperspectief: Het beeld wordt van onderaf
gemaakt, zodat de persoon of het beeld heel groot lijkt.
Denk maar aan het beeld dat een kikker ziet als hij
omhoog kijkt. Het doel van dit perspectief is om iets heel
groot te laten lijken. Gebruik dit shot als je jouw product
groter wilt laten lijken dan het is.
Leg uit: Close-up: Het beeld wordt ingezoomd en we zien
alleen datgene of diegene die in beeld moet komen. De
Lesvoorbereiding les 2 – Cameratechnieken en logo maken
3
omgeving mag niet te zien zijn. Het doel van dit
perspectief is om de aandacht te vestigen op dat wat er
in beeld is; er is niets wat kan afleiden.
Totaalshot
Midden-shot
Leg uit: Totaalshot: Bij dit shot moet alles in beeld zijn.
Zoals op deze foto de skater met skateboard én de
omgeving waar hij aan het skaten is. Natuurlijk kun je
nooit de hele omgeving laten zien, maar wel zoveel
mogelijk. Het doel van een totaalshot is om te laten zien
wat er in de omgeving gebeurt. Dit kan belangrijk zijn
als de omgeving een belangrijke rol speelt in wat je wilt
vertellen. Zo maakt de omgeving van de skateboarder
ons duidelijk hoe moeilijk het is wat hij doet.
Leg uit: Midden-shot: De naam zegt het al, we willen het
midden zien. Dus een deel van een mens en een deel van
de omgeving. Op het voorbeeld is duidelijk iemand
gedeeltelijk te zien en ook wat zij aan het doen is.
Waarop het meisje schiet, is echter niet in beeld
gebracht, dat zou in een totaalshot wel te zien zijn. Het
doel van het midden-shot is om in te zoomen op de
actie. Tegelijkertijd blijft wat er verder gebeurt
mysterieus.
Lesvoorbereiding les 2 – Cameratechnieken en logo maken
4
Kern
45 -60
minuten
Opdracht 1:
De leerlingen fotograferen in tweetallen en maken daarbij
gericht gebruik van een bepaalde cameratechniek. De
leerlingen bepalen zelf welke techniek ze kiezen.
Mocht er geen camera in de klas aanwezig zijn, dan kan de
opdracht alsnog worden uitgevoerd. Laat de leerlingen in een
vouwblaadje een vierkant te knippen, de randen blijven heel.
Dat is de lens, waar de foto in moet passen. De leerlingen
kunnen die lens ergens neerzetten of voorhouden. De andere
leerlingen kunnen door de lens naar de foto van de groep
kijken.
De foto’s van de leerlingen worden door de andere groepen
bekeken en de leerlingen moeten raden voor welk shot is
gekozen.
Extra opdracht:
Laat de leerlingen een foto maken met gezichtsbedrog erin,
zoals de foto’s hiernaast.
Opdracht 2:
Deze opdracht is een voorbereiding op het bezoek aan Theater
De Nieuwe Kolk.
Verdeel de leerlingen in groepjes van vijf. (Graag leerlingen bij
elkaar zetten die goed kunnen samenwerken en elkaar
versterken.) Deze groepjes gaan ook in Theater De Nieuwe Kolk
samenwerken. De leerlingen zullen daar een eigen reclame
maken over een zelfbedacht product en bedrijf. Het eerste idee
en het logo ontwikkelen ze in deze les. Het is belangrijk voor de
leerlingen om dit weten: zonder bedrijf, product en logo
kunnen zij tijdens de les in De Nieuwe Kolk niets beginnen.
Geef de kinderen de volgende opdracht:
Bedenk een product waar je reclame over zal gaan. Dit mag
ook een fantasieproduct zijn, graag zelfs! Een suggestie hierbij
is om twee bestaande producten samen te voegen tot een
nieuw product, bijvoorbeeld de tandenlepel of de hamerkraan.
- Bedenk een naam voor het bedrijf dat het product
verkoopt.
- Bedenk een logo voor het bedrijf. Kijk hierbij goed naar
logo’s van andere bedrijven.
- Teken het logo op een groot papier en verf of kleur die
mooi in.
Het logo gaat gebruikt worden als startbeeld van de reclame.
Zorg dus dat het logo op minimaal A-3 papier wordt gemaakt,
groter mag altijd. Verder moet het logo goed op camera
overkomen, dus graag met stift of verf werken. Kleurpotloden
zie je minder goed.
De leerlingen presenteren hun logo voor de klas en leggen uit
hoe ze ertoe gekomen zijn.
Lesvoorbereiding les 2 – Cameratechnieken en logo maken
5
De andere leerlingen geven tips en tops over wat ze mooi
vinden en wat nog verbeterd kan worden. De verbeteringen
kunnen of meteen worden doorgevoerd, maar kunnen ook op
een ander moment plaatsvinden.
Verzamel de logo’s en leg ze klaar om mee te nemen naar
Theater de Nieuwe Kolk.
Afsluiting
10 minuten
Bespreek de les samen met de kinderen.
Vraag:
- In welke stappen maak je ook alweer een reclame?
- Wat vond je de moeilijkste cameratechniek en waarom?
Wat de leukste of de mooiste?
- Welke cameratechniek ga je sowieso vaker gebruiken, ook
buiten school?
- Wat is er belangrijk als je een logo gaat maken?
Laat de leerlingen de twee opdrachten maken uit het portfolio.
De opdracht met het eigen logo tekenen en de plaatjes met
verschillende camerastanden zoeken. Natuurlijk kunnen de
kinderen dit ook op een ander moment doen, hoeft niet perse
aan het einde van deze les.
Lesvoorbereiding les 2 – Cameratechnieken en logo maken
6
Download