Lesvoorbereiding

advertisement
Lesvoorbereiding Onderbouw (groep 1/2/3)
Zakelijke gegevens
Naam student: A B
Stageschool:
Iselinge klas: VR2
Mentor/mentrix:
Datum: 16 december 2014
Aantal leerlingen: 24
Tijd: 9.15 – 10.00 uur Groep: 1/2a
Inhoudelijke gegevens:
N.B. bij een speelwerkles (groep ½) of circuitles (groep 3) worden alle inhoudelijke gegevens tot en
met de lesdoelen per activiteit ingevuld. Noteer bij de speelwerkles ook welke activiteit extra
aandacht of begeleiding van de leerkracht krijgt.
Componenten van de les (of deelactiviteit)
Beginsituatie van de leerlingen op verschillende niveaus:
Over de gehele les (extra aanvullingen zijn bij de activiteit zelf terug te vinden):
- De leerlingen kennen de organisatie- en werkvormen. Het werken in groepjes zal voor de
leerlingen nog wat wennen zijn. In de speelwerkles zijn ze wel gewend om samen te werken
maar er is nog niet eerder een circuitles gegeven in de groep. Groep 2 heeft al wel eens
geoefend met een circuitles bij Juf Mieke.
- Het digibord wordt dagelijkse ingezet bij deze groep.
- De leerlingen werken elke speelwerkles met de timetimer. De leerlingen kunnen op deze
manier zelf de tijd in de gaten houden.
- D, D, en T hebben een korte concentratieboog. Je moet hun aandacht richt op deze
leerlingen om vervolgens de vraag te stellen of de opdracht te geven.
- Y, S, F, J, en L hebben moeite met het volgen van een verhaal, de visuele ondersteuning is
voor deze leerlingen belangrijk.
- De leerlingen weten dat zij hun vinger op moeten steken om iets te zeggen als we werken
met de hele groep.
1. Kerstfeest met Kikker
Ontwikkelingsgebied: Taal
Leerlijn: Beginnende geletterdheid
Tussendoel: Verhaalbegrip
Activiteit: De leerlingen luisteren naar het prentenboek dat voor gelezen wordt door de leerkracht.
Het prentenboek gaat over Kikker en zijn vriendjes. Zij gaan kerstfeest vieren. Ze maken een lekker
diner en zij zetten een kerstboom.
Rol van de leerkracht: Leidend
Organisatievorm: De leerlingen zitten op de grond voor het digibord.
Materiaalgebruik: Digibord met het prentenboek ‘Kerstfeest met Kikker’. Tafel met kerstboom en
een gedekte tafel.
Werkwijze loopronde: N.v.t.
Beginsituatie:
- De leerlingen worden vaker voor gelezen door de leerkracht.
Lesdoelen op verschillende niveaus (gebaseerd op het tussendoel):
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
Niveau 1:
Procesdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Productdoelen
De leerlingen kunnen vertellen welke
dieren in het verhaal kerst vieren.
De leerlingen oefenen met het stil
blijven zitten op de plek op de
grond tijdens het luisteren naar een
verhaal.
Vormingsdoelen
Niveau 2:
Procesdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Productdoelen
De leerlingen kunnen vertellen wat
kerst is en wat er bij kerst hoort zoals
kerstballen en een kerstboom. Ook
kunnen zijn verklaren waarom
sommige situaties uit het boek zo
gaan en waarom.
De leerlingen oefenen met het stil
blijven zitten op de plek op de
grond tijdens het luisteren naar een
verhaal.
Vormingsdoelen
2. Kerstmemorie
Ontwikkelingsgebied: Cognitieve ontwikkeling
Leerlijn: Verschillen / vergelijken
Tussendoel: Waarnemen van verschillende afbeeldingen rondom kerst
Activiteit: De leerlingen werken in groepjes van 4 en zij maken een memorie met plaatjes van de
kerst. Om de beurt mogen zij twee kaartjes omdraaien om te kijken of deze bij elkaar horen. Als ze
bij elkaar horen mogen zij nog een keertje. Degene met de meeste memories heeft gewonnen. Het
spel kan herhaald worden tot de tijd voorbij is.
Rol van de leerkracht: Begeleiden
Organisatievorm: 2x4 leerlingen in tafelgroepje
Materiaalgebruik: Memorie met kaartjes van de kerst
Werkwijze loopronde: Tafelgroep 1 tot met tafelgroep 6 met de klok mee.
Beginsituatie:
- De leerlingen kennen de regels van een memorie en zij kunnen het spel spelen zonder
begeleiding.
- De leerlingen werken samen met elkaar en iedereen is om de beurt aan de beurt.
- De leerlingen hebben al vaker in kleine groepjes gewerkt bijvoorbeeld bij een speelwerkles.
Lesdoelen op verschillende niveaus (gebaseerd op het tussendoel):
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
Niveau1:
Procesdoelen
Productdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
De leerlingen oefenen met het bij
elkaar zoeken van 2 plaatjes door te
vergelijken en/of verschillen te
ontdekken.
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
Niveau 2:
Procesdoelen
Kennisdoelen
Productdoelen
De leerlingen kunnen tijdens de
activiteit vertellen waarom de
plaatjes bij elkaar horen. Ze vertellen
daarbij waar ze op gelet hebben
bijvoorbeeld ze zijn allebei groen met
kerstballen in de boom.
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
3. Kerstboom
Ontwikkelingsgebied: Rekenen
Leerlijn: Waarnemen van kleuren
Tussendoel: Waarnemen van verschillende kleuren door middel van een spel met gekleurde
kerstballen
Activiteit: De leerlingen hebben allemaal een kaart met een kerstboom voor zich. In de boom
hangen ballen in de kleuren: geel, oranje, paars, blauw, rood en groen. De leerlingen gooien met
een kleurendobbelsteen en mogen de kerstballen in de boom gaan hangen. Als zij geel hebben
gegooid hangen zij deze kleur in de kerstboom. Dit doen zij tot de eerst kerstboom helemaal gevuld
is met de kerstballen. Daarna begint het spel opnieuw.
Rol van de leerkracht: Begeleiden
Organisatievorm: 2x4 leerlingen in tafelgroepje
Materiaalgebruik: 4 kaarten met kerstboom, gekleurde kerstballen en kleurendobbelsteen
Werkwijze loopronde: Tafelgroep 1 tot met tafelgroep 6 met de klok mee.
Beginsituatie:
- De leerlingen hebben al eens eerder gewerkt met de verschillende kleuren: geel, oranje,
paars, blauw, rood en groen binnen het thema ‘de bakker’.
- De leerlingen weten wat een kerstboom is en dat er in de kerstboom kerstballen komen om
deze te versieren.
- De leerlingen hebben al vaker in kleine groepjes gewerkt bijvoorbeeld bij een speelwerkles.
Lesdoelen op verschillende niveaus (gebaseerd op het tussendoel):
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
Niveau1:
Kennisdoelen
Procesdoelen
De leerlingen oefenen om de kleuren
oranje, groen en paars om deze te
onthouden en benoemen.
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
Productdoelen
De leerlingen kennen de kleuren geel,
rood en blauw.
De leerlingen kunnen met een
dobbelsteen gooien.
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
Niveau 2:
Procesdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
Productdoelen
De leerlingen kennen de kleuren geel,
rood, blauw, groen, oranje en paars.
De leerlingen kunnen met een
dobbelsteen gooien en de koppeling
maken dat zij een zelfde kleur
kerstbal in de boom mogen hangen.
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
4. Sneeuwpop
Ontwikkelingsgebied: Rekenen
Leerlijn: Visuele discriminatie
Tussendoel: Vergelijken en verschillen herkennen
Activiteit: De leerlingen krijgen kaartjes met sneeuwpoppen voor zich. Bij elke sneeuwpop moeten
zij hetzelfde kaartje zoeken en zij kijken wat er ontbreekt bij de sneeuwpop. Dit kan een sjaal zijn
of de neus van de sneeuwpop. De leerlingen wisselen onderling met de kaartjes om verschillende
sneeuwpoppen compleet te maken.
Rol van de leerkracht: Begeleiden
Organisatievorm: 2x4 leerlingen in tafelgroepje
Materiaalgebruik: Kaartje sneeuwpoppen met onderdelen zoals sjaal, knopen, tak, lijf etc.
Werkwijze loopronde: Tafelgroep 1 tot met tafelgroep 6 met de klok mee
Beginsituatie:
- De leerlingen hebben al vaker gewerkt met opdrachten waarin visuele discriminatie naar
voren kwam. Bijvoorbeeld op het digibord met letters en plaatjes met elkaar vergelijken.
Het compleet maken van de sneeuwpop zal voor hen nieuw zijn.
- De leerlingen hebben al vaker in kleine groepjes gewerkt bijvoorbeeld bij een speelwerkles.
Lesdoelen op verschillende niveaus (gebaseerd op het tussendoel):
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
Niveau 1:
Procesdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
Productdoelen
De leerlingen kunnen vertellen wat er
weg is bij een sneeuwpop door te
vergelijken en de verschillen te
ontdekken.
De leerlingen oefenen met het
vergelijken van plaatjes.
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
Niveau 2:
Procesdoelen
Productdoelen
Kennisdoelen
Vaardigheidsdoelen
Vormingsdoelen
De leerlingen kunnen vertellen wat er
weg is bij de sneeuwpop en zij kunnen
de handeling verrichten om de
sneeuwpop compleet te maken.
De leerlingen oefenen met het in
samenwerken en het werken in een
circuitles.
Doelen
Persoonlijk leerdoel (gericht op competenties):
- Tijdens deze les wil ik mijn begeleidingstijd zo organiseren dat ik bij alle groepjes
ondersteuning kan bieden en de leerlingen vragen kan stellen, passend bij de activiteit, om
te controleren of de leerlingen de lesdoelen hebben bereikt. Dit doe ik door mijn
looprondes effectief te gebruiken en bij elk groepje even een minuut stil te staan om hen te
helpen en te observeren (Organisatorisch competent, competentie 63).
Lesfase
Tijd
Didactische route (wat doen de kinderen?)
leerstof
Inleiding
leerling
Organisatie en
hulpmiddelen
Zien jullie deze mooie
gedekte tafel? Deze is van
Kikker. Hebben jullie thuis
ook wel eens zo’n mooie
gedekte tafel? Waarvoor?
Wanneer?
Organisatie:
De leerlingen zitten op de
grond voor het digibord.
Stilteteken
Klappen – handen vast
leefwereld
1’
X
De leerlingen kijken naar de gedekte tafel van Kikker en beantwoorden de
vraag van de leerkracht.
5’
X
De leerlingen luisteren naar de leerkracht die een prentenboek voorleest.
4’
Interventies van de
leerkracht
X
De leerlingen kijken en luisteren naar de uitleg van de leerkracht over de
verschillende activiteiten. De leerlingen gaan naar de tafel die de
leerkracht hen toewijst.
Ik begin met het voorlezen
van het prentenboek
‘Kerstfeest met Kikker’.
Waar ging het verhaal over?
Wanneer/wat is het kerst?
Wie vierde er kerst in het
verhaal?
Ik leg de activiteiten uit. De
Kerstmemorie, kerstbomen
met kerstballen en de
sneeuwpoppen laten ik aan de
leerlingen zien. Ik deel de
leerlingen in groepjes van 4
leerlingen in en geef aan waar
in elke groep zij mogen gaan
zitten. Ik wijs een
teamkapitein en deze
leerlingen mogen de spullen
wisselen met een ander
groepje, als de tijd om is.
Hulpmiddelen:
Digibord met prentenboek
‘Kerstfeest met Kikker’
Een gedekte tafel met een
kerstboom.
Kern
Afsluiting
9’
X
De leerlingen werken samen aan de activiteiten in groepjes van 4.
1’
X
De teamkapiteins wisselen de materialen.
9’
X
De leerlingen werken samen aan de activiteiten in groepjes van 4.
1’
X
De teamkapiteins wisselen de materialen.
8’
X
De leerlingen werken samen aan de activiteiten in groepjes van 4.
2’
X
De teamkapiteins leggen de materialen onder het digibord op het trapje.
3’
X
De leerlingen vertellen hoe zij hebben gewerkt en wat zij hebben geleerd.
2’
X
De leerlingen maken een kring en gaan zitten op een vaste plaats.
Ik loop rond om de leerlingen
te begeleiden en te
ondersteunen waar dit nodig
is.
De tijd zit er op. De
teamkapiteins gaan de
materialen wisselen. Dit doen
wij met de klok mee.
Het bovenstaan herhaalt zich
als de tijd weer voorbij is.
Wat hebben we vandaag
gedaan? Wat heb je geleerd?
Hoe hebben jullie gewerkt?
Wat vond je leuk aan de les?
Tips/tops?
Voor het eten en drinken gaan
wij een kring maken. Per
tafelgroepje mag je in de
kring komen zitten op je
vaste plek.
Organisatie:
De leerlingen werken in 6
groepjes van 4 leerlingen.
De leerkracht loopt
hulprondes en zij geeft aan
wanneer deze gelopen
wordt.
Stilteteken
Klappen – handen vast
Hulpmiddelen:
Timetimer op het digibord
Kerstmemorie
Kerstbomen met kerstballen
Sneeuwpoppen
Organisatie:
De teamkapiteins leggen de
materialen op het trapje
onder het digibord.
De leerlingen gaan op hun
eigen plekje zitten.
Stilteteken
Klappen – handen vast
Organisatie:
De leerlingen zitten in hun
tafelgroepje. De leerlingen
gaan in de kring zitten.
Stilteteken
Klappen – handen vast
Hulpmiddelen: Stoelen
Hoe evalueer je met de leerlingen (per activiteit) de resultaten? Beschrijf ook of dit individueel, per tafelgroep of klassikaal wordt gedaan
Tijdens de les observeer ik de leerlingen als zij werken in de groepjes en de verschillende activiteiten uitvoeren om te kijken hoe zij werken en hoe het
samenwerken verloopt.
In de afsluiting van de les bespreek ik klassikaal met de leerlingen wat zij hebben gedaan vandaag, wat geleerd, hoe gewerkt en wat zij van de les vonden.
Download