modules - Seneca

advertisement
Opbouw
nieuwe programma en
mogelijke PTA’s
Werkwijze nieuwe methode
•
Doelen:
– Leerlingen inleiden in de sociale wetenschappen
– Leerlingen onderzoek leren doen
•
Middelen:
– Een didactische lijn en inhoudelijk verhaallijn waarin leerlingen spiraalsgewijs
meer leren over sociale wetenschappen en onderzoek (en eindtermen)
– “uitstapjes” naar keuze van de docent in de vorm van modules
•
Mensen:
– Stichting Seneca bewaakt didactische lijn en zorgt voor productie materiaal
– Netwerk van betrokkenen ontwikkelen modules waarop Seneca feedback geeft
Uitgangspunten
• Volwaardige methode
• Toetsenbank beschikbaar met voorbeeldopgaven, praktische
opdrachten, extra werkbladen, docentenhandleiding
• Behandeling alle eindtermen
• Basismodules zorgen er voor dat leerlingen en docenten prettig
kunnen starten met het nieuwe programma.
• Lesmateriaal op basis van expertise en ervaring met leerlingen
• Onderscheid havo/vwo: voor elk drie basismodules (boeken) en drie
werkboeken.
Opbouw basismodules
Inleiding /
Vorming
Verandering
t/m 20e eeuw
De
samenleving in
de 21e eeuw
PTA havo: variant 1
Uitgaande van 3 lesuren per week in havo4 en in havo5
HAVO4
HAVO5
Inleiding I
Samenleving in de 21e eeuw
Inleiding II
Module
Verandering I
PO / domein F of G
Verandering II
(eindexamen)
PTA havo: variant 2
Uitgaande van 3 lesuren per week in havo4 en in havo5
HAVO4
HAVO5
Inleiding I
Verandering II
Inleiding II
PO
Module (pesten, beinvloeding, etc)
Samenleving in de 21e eeuw
Verandering I
(eindexamen)
PTA vwo: variant 1
Uitgaande van 2 lesuren per week in vwo4 en 3 lesuren in vwo5 en vwo6
VWO4
VWO5
VWO6
Inleiding I
Verandering II
PO / domein F (crisis game)
Inleiding II
21e eeuw I
PO / domein F (crisis game)
Inleiding III
21e eeuw II
Proefexamen
Verandering I
Module Thailand bijv.
(eindexamen)
PTA vwo: variant 2
Uitgaande van 2 lesuren per week in vwo4 en 3 lesuren in vwo5 en vwo6
VWO4
VWO5
VWO6
Inleiding I
Verandering I
21e eeuw I
Inleiding II
Verandering II
21e eeuw II
Inleiding III
Module (Thailand, ZuidAfrika, etc)
PO / domein F (crisis game)
Module (criminologie,
beïnvloeding, etc)
PO / domein F
(eindexamen)
Opbouw i.o. – deel I
•
Start INLEIDING: voornaam en identiteit
–
•
Socialisatie, en verandering daarin
–
•
Onderzoek: experiment
Dimensies Hofstede
–
•
Onderzoek: wetenschap en politiek
Culturen en groepsvorming
–
•
Onderzoek: variabelen
Onderzoek: vergelijken
Afsluiting INLEIDING: ”context” criminaliteit
–
Focus op (groeps)vorming in criminaliteit
–
Onderzoek: causaliteit en finaliteit
Opbouw i.o. – deel II
•
•
Start VERANDERING: jagers en verzamelaars
–
speltheorieën
–
rationalisering
–
sociale ongelijkheid, macht en gezag
Statenvorming en staatsvorming
–
staatsvorming, conflict en samenwerking
–
institutionalisering, sociale en politieke institutie
–
democratisering 18e en 19e eeuw
–
industriële revolutie 19e eeuw, verzorgingsstaat 20e eeuw
–
individualisering en globalisering 20e eeuw en aansluiting met “deel 3”
Opbouw i.o. – deel III
•
Start MAATSCHAPPIJE IN DE 21e EEUW: moderne samenleving
•
havo5
•
–
“context” Maatschappelijke Verschillen (verhouding): sociale ongelijkheid
–
“context” Veiligheid (binding): sociale cohesie
vwo6: internationale betrekkingen
–
Politieke instituties en de uitdagingen van een moderne samenleving
–
Internationale Betrekkingen:
•
Opdracht: analyseer conflict x
•
Opdracht: leef je in een betrokken actor in
•
afsluiting “deel 3”: conflict-top. Opdracht: verdedig de waarden en belangen van je actor
Modules
•
Los te bestellen boekjes met contexten die los staan van de methode, maar
wel bij de methode passen.
•
Ontwikkeld door diverse auteurs.
•
Voorbeelden van modules die worden ontwikkeld:
–
Pesten
–
Beïnvloeding (door media, vrienden, politiek)
–
Inleiding Psychologie
–
Inleiding Criminologie
–
Thailand (sluit goed aan bij vwo eindtermen)
–
…ook interesse om mee te ontwikkelen? Neem contact op met [email protected] of
[email protected]
Download