Bollen planten

advertisement
Bollen planten
lessenserie over bloembollen
© Uitgave: ANMEC
Bollen planten
docentenhandleiding
Redactie / layout: Mirte Smeenk, Elena Francissen, Paula Wanner, Jolanda van der Heijden
Illustraties verkregen van de webwinkels:
www.bloembollenkopen.nl
www.zadenkopenonline.nl
Deze handleiding is ontwikkeld in opdracht van gemeente Amsterdam Stadsdeel Oost.
Het lesmateriaal mag vrij gekopieerd worden voor gebruik op school en is gratis te downloaden van onze
website www.anmec.nl.
Vermenigvuldiging voor overige doeleinden is uitsluitend toegestaan na toestemming van het ANMEC.
Telefoon
E-mail Website Maart 2013
020 - 622 54 04
[email protected]
www.anmec.nl
Inhoud
Inleiding4
Doelen 4
Suggesties4
Excursie beschrijving5
Achtergrondinformatie6
Voorbereidingsles najaar groep 1/2
Voorbereidingsles najaar groep 3,4 en 5
Excursieles najaar groep 1/2
Excursieles najaar groep 3,4 en 5
Verwerkingsles najaar groep 1/2
Verwerkingsles najaar groep 3,4 en 5
7
8
9
10
11
12
Voorbereidingsles voorjaar groep 1/2
Voorbereidingsles voorjaar groep 3,4 en 5
Excursieles voorjaar groep 1/2 en 3,4 en 5
Verwerkingsles voorjaar groep 1/2 en 3,4 en 5
13
14
15
16
Bijlagen
•
•
•
•
•
•
•
•
•
•
Filmpjes over het planten van bollen
Jaarkalender voorbeeld
Werkblad bol en knol, benoemen onderdelen
Soorten bollen (foto’s)
Bloembollen etiketten met foto bloem
Tekening bollen cyclus
Werkblad Bloem
Werkblad Tulp
Bloemen memory
Leesvoer Bloemen plukken
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
17
18
19
20
21
22
23
24
25
27
3
Inleiding
Dit is de handleiding bij de lessenserie Bollen planten
van het Amsterdams NME Centrum (ANMEC). Deze
lessenserie is onderdeel van het natuur educatief
programma dat het ANMEC aanbiedt aan basisscholen
in Oost, in opdracht van Stadsdeel Oost.
De lessenserie is geschreven voor groep 1 t/m 5 van
het basisonderwijs, en bestaat uit twee begeleide excursies: één in het najaar, waarbij de leerlingen zelf bollen
planten, en één in het voorjaar, als de bloemen te zien
zijn. In deze handleiding vindt u een beschrijving van de
buitenlessen, suggesties voor introductie en verwerking
in de klas, werkbladen en achtergrondinformatie over
bloembollen.
Leerdoelen
De leerdoelen bij deze lessenserie zijn gebaseerd op
kerndoel 41: De leerlingen leren over de bouw van
planten, dieren en mensen en over de vorm en
functie van hun onderdelen.
Tijdens de lesactiviteiten ontdekken de leerlingen wat
bloembollen zijn, hoe en waar ze groeien, wat ze nodig
hebben en welke bloemen eruit komen. Naast kennis
over bloembollen en de vorm en functie van hun
onderdelen, betrekt het programma de leerlingen bij
hun directe leefomgeving: door de bollen te planten in
het park, zijn de leerlingen verantwoordelijk voor een
klein stukje van de openbare ruimte.
Afhankelijk van het niveau van uw leerlingen en de
activiteiten die u kiest in de klas, zijn er meer specifieke
doelen te behalen. Voor sommige activiteiten zijn deze
uitgewerkt.
Lessenserie
Deze handleiding bestaat uit lessuggesties, werkbladen
en achtergrond informatie. De lessen hebben de
volgende opbouw:
• Een voorbereidende les
• Een excursie les, zie het kopje voorbereiding op pagina 5 voor meer informatie
• Een verwerkings les
Door van te voren en na afloop van de excursie les
aandacht te besteden aan het onderwerp bloembollen,
maakt u er een afgerond geheel van. U vindt naast de
uitgewerkte lessen ook een aantal lessuggesties op
deze pagina.
4
Suggesties voor introductie en verwerking
op school
• E
en kringgesprek voeren over bloembollen. Wat
weten de leerlingen al van bloembollen af? Wie heeft
ze wel eens geplant? Welke namen hebben die
bollen? Welke vind je het mooist?
• Een kijkje nemen in de schoolomgeving. Zijn er
bloemen te zien? Komen die uit bloembollen? Zitten
er bollen in de grond in de schooltuin? Kun je die
opgraven en bekijken?
• Een verhaal over bloembollen interactief voorlezen.
Bijvoorbeeld het boek ‘Een prachtig cadeau’ van Marie
Mirabel en Saskia Daniëls. Een uitwerking van deze
les vindt u op pagina 7. Het boek is te leen bij Anmec.
• Etiketten van bloembol verpakkingen bekijken.
Wat staat er op? Wat betekent dat? Waar moet je
allemaal op letten als je bloembollen gaat planten?
Een uitwerking van deze les vindt u op pagina 8.
• Een gedicht schrijven over een bloembol die onder de
grond wacht op het voorjaar om te gaan bloeien.
• Een liedje of versje leren over een bloembol aanleren.
• Een werkblad maken over de onderdelen van een bol
en knol, een uitwerking van deze verwerkingsactiviteit
vindt u op pagina 12.
• Informatie opzoeken op internet over bloembollen en
hier een werkstuk of verslag over schrijven.
• Stripverhaal maken over de groeicyclus van een
bloembol. U kunt hiervoor de tekening van de bollen
cyclus gebruiken op pagina 22.
• Filmpjes bekijken over bloembollen. Op pagina 17
vindt u een lijstje met links naar diverse filmpjes.
• Een bloembol doorsnijden en van binnen bekijken: wat
zie je, hoe heten de verschillende onderdelen? Denk
aan wortels, groeipunt, bolrokken, reservevoedsel.
• Een narcis of tulp knutselen.
• Een bloeiende bloembol uitgraven, bekijken, natekenen, de onderdelen benoemen (bol, wortel, stengel,
blad, bloem, zaadbeginsel)
• Het verhaal, ‘Bloemenplukken’, van Jip en Janneke
kunt u voorlezen bij de kleuters, zie hiervoor pagina
27 in deze handleiding.
• U kunt een memory spel maken, zie hiervoor pagina
25 in deze handleiding. U kunt er voor kiezen om een
bloemen memory te spelen, waarbij de leerlingen een
bloem bij een andere juiste bloem zoeken. Of u kunt
een bloem zoeken bij het juiste woord.
• Verven met bloemen. Gebruik hiervoor de sappen uit
de bloemblaadjes.
• Parfum maken van verschillende bloemblaadjes en de
daar uitvloeiende sappen.
• U kunt de bloemenveiling naspelen of mogelijk een
keer bezoeken. Hier zijn mooie rekenactiviteiten bij te
bedenken.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
• E
en topografie les over de bollenstreek, waar bevindt
zich de bollenstreek en wat maakt die plek nu ideaal
voor de groei van met name tulpen. Hoe komt het dat
dat de bollenteelt zich de laatste jaren verplaatst heeft
naar andere gebieden in Nederland? Zie pagina 6 van
deze handleiding voor meer informatie.
• B
loembollen kweken met de klas.
Let op: Bloembollen die je in het najaar plant, hebben
een koude periode nodig. Plant de bollen in de schooltuin of in potten die u buiten zet. Volg het groeiproces.
Voorbereiding Excursieles
• Introduceer het onderwerp Bloembollen in de klas.
Bijvoorbeeld met een van de hiernaast genoemde
activiteiten.
• Regel voldoende begeleiders (ouders, stagiairs, 8e
groepers). Ga uit van 1 begeleider per 4-5 leerlingen.
Instrueer de begeleiders, vertel wat zij van de activiteit
kunnen verwachten en wat u van hen verwacht.
• Maak eventueel (samen met de leerlingen)
naambordjes, zodat iedereen straks kan zien wie die
mooie bloemen heeft geplant.
• Zorg dat de leerlingen gekleed zijn op het weer
(regenkleding, kleding en schoenen/laarzen die vies
mogen worden). Ook met minder goed weer gaan we
naar buiten.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
5
Achtergrondinformatie
Iets over de bol
Een bol is eigenlijk een complete, in elkaar geschoven
plant. De rokken kun je vergelijken met sterk verdikte
bladeren; er is reservevoedsel in opgeslagen.
De rokken omsluiten het zogenaamde groeipunt in het
midden, waaruit bloembladeren, bloemsteel met bloem
zullen groeien. Tussen de rokken zitten okselknoppen.
Uit de okselknoppen groeien nieuwe bolletjes.
Voorbeelden van bolgewassen zijn de ui, tulp, narcis,
hyacint, sneeuwklokje en bieslook.
Reservevoedsel
In de herfst en winter passen planten en dieren zich aan
op de kou door voedselvoorraden aan te leggen. Een
bol of een zaadje bevat een voedselvoorraad voor een
kiemplantje. Het kiemplantje dat al in het zaadje of als
groeipunt in de bol aanwezig is, krijgt van de moederplant een voorraadje ‘babyvoeding’ mee. Daarmee kan
het aan het eind van de winter, zodra het weer warmer
wordt, meteen gaan groeien. In de lente bloeien veel
bolplanten al voordat bomen en struiken bladeren
hebben, dankzij het reservevoedsel in de bol of knol
die de hele winter onder de grond zat.
De kop eraf
In het voorjaar groeien uit de bloembol eerst bladeren
en wortels. Daarbij verbruikt de plant het reservevoedsel
uit de bloembol. Die verschrompelt daardoor. Met de
wortels en bladeren kan de plant zijn eigen voedsel
maken. Hiermee laat hij een bloemstengel met bloem
groeien. Wanneer de bloem bevrucht wordt, zal de
plant zijn voedsel gaan gebruiken om zaadjes te laten
groeien. Intussen groeien, onder de grond, ook nieuwe
kleine bolletjes aan de oude bol.
Bollentelers willen dat de plant veel en grote bloembollen gaat maken. Daarom knippen ze de bloemen af.
De plant zal, zonder bloem, al zijn voedsel gebruiken om
ondergronds nieuwe bollen te laten groeien. In de
bollenstreek laten telers de bloemen wat langer zitten
vanwege het toerisme.
Hoe de bloembol naar Nederland kwam
Toen de botanicus Carolus Clusius in 1592 directeur
werd van de Hortus Botanicus in Leiden nam hij tulpenbollen mee naar Nederland. Tulpen kwamen toen
helemaal niet voor in Nederland, ze groeiden van
oorsprong in Turkije. De bollen waren hier schaars en
erg duur; een heel bijzonder verzamelobject. Voor een
tulpenbol kon wel meer dan fl. 4000,- (€ 2000,-) worden
betaald. In de 17e eeuw werd de bol gezien als een
geneesmiddel. Voor een bol moest je naar de apotheek
waar de bollen ook in voorraad werden gehouden.
Daaruit is tenslotte de handel in bloembollen ontstaan.
6
De bollenteelt
De eerste bollentelers waren in de streek tussen Haarlem
en Leiden gevestigd. De grond daar, afgegraven duinen
die bestaan uit een mengsel van zand, veen en soms
wat klei, bleken erg geschikt voor de bollenteelt. Zo
ontstond de eerste Bollenstreek. Met de teelt op grotere
schaal gingen de prijzen van de bollen wel omlaag,
maar voor de gewone man bleven ze onbetaalbaar.
Toen de groothandel in de 19e eeuw opkwam veranderde
dit en kwam ook de export van bloembollen naar het
buitenland goed op gang. Inmiddels breidde het teeltgebied zich, in de loop van de tijd, steeds verder uit en
worden tegenwoordig in elke provincie bollen gekweekt.
Nederland is de grootste exporteur van bloembollen in
de wereld. Tulpen vormen 50% van de hele Nederlandse
bollenteelt.
Weetjes
De bloemenstreek
bevindt zich met name
in het noorden van
Nederland. Wij wonen
in Amsterdam, dit is vlak
bij deze bollenstreek.
Hier noem je de grond,
geestgrond, deze grond
bestaat uit duinzand,
veen en klei grond.
Dit is een rijke grond.
Ook het klimaat in de
(afkomstig van Wikipedia)
bollenstreek is ideaal.
De streek kent een voor de bollenteelt uitmuntend
klimaat. Er valt tamelijk veel regen in het (door de nabijheid van de zee) relatief zachte najaar en winter, terwijl
het relatief koele maar zonnige voorjaar en meestal ook
de zomer droog verlopen. Driekwart van het jaar (‘s winters niet) is er daarom landbouwactiviteit in de streek.
Attracties
De beroemde Keukenhof trekt elk jaar zo’n 800.000
bezoekers. In die tijd worden er onder meer bloemenslingers langs de kant van de weg verkocht. Bloemencorso Bollenstreek is het bloemencorso op de derde
zaterdag in april waarvan de praalwagens, met prachtige
kunstwerken, gemaakt van gekopte bloemen, rijden van
Noordwijk aan Zee via Sassenheim, Lisse, Hillegom,
Bennebroek (rustplaats) en Heemstede naar Haarlem.
In augustus is er een bloemencorso van Leiden via
Rijnsburg naar Katwijk aan Zee.
Weetje over de tulp
De tulpenbol komt oorspronkelijk uit Turkije en heeft zijn
naam te danken aan het woord tulband. In Nederland
hebben ze de tulp steeds mooier gemaakt, er zijn wel
honderden soorten. Er zijn heel veel mensen die naar
Nederland komen om de tulpen in de lente te bekijken,
dit doen ze bijvoorbeeld in de Keukenhof in Lisse.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Voorbereidingsles najaar
Afsluiting
Groep 1/2
Extra
Bloembollenverhaal interactief voorlezen
Wanneer najaar
Locatie in de klas
Tijd 30 minuten
Doel
• D
e leerlingen maken kennis met het planten van bollen.
• De leerlingen worden zich bewust van de verschillende seizoenen.
• De leerlingen leren dat wanneer je een bol in de aarde
plant, deze uitgroeit tot een bloem.
• De leerlingen leren dat wanneer je bollen buiten plant,
ze eerst een tijd ‘slapen’ voordat ze uitgroeien tot
bloem.
Vertel dat veel mensen blij worden van bloemen en dat
deze week een natuurjuf bij jullie op bezoek komt. Met
deze natuurjuf gaan jullie zelf bollen planten.
Vraag de leerlingen welke seizoenen we hebben.Vertel
ze dat de bollen nu, in de herfst, in de grond gaan, in de
winter ‘slapen’ en pas als het warmer wordt in de lente
uitgroeien tot bloemen. Kies er eventueel voor om met
de leerlingen een jaarkalender te maken. U kunt eventueel de jaar-kalender op pagina 18 gebruiken. De
leerlingen zouden de kalender in kunnen kleuren op
maanden wanneer de bollen de grond in gaan en
maanden waarin de bloemen te zien zijn.
Materiaal
Zelf voor zorgen
• Boek “Een prachtig cadeau” van Marie Mirabel en
Saskia Daniëls (te leen in de NatuurMEdiatheek van
het ANMEC)
• Eventueel: bol, potje, aarde en kunstbloem om het
verhaal uit te beelden
Inleiding
Je laat de kaft van het boek.
Je stelt de leerlingen vragen als:
• Wat zie je op de kaft?
• Wat zijn de jongen en het meisje aan het doen?
• Wat heeft het meisje in haar handen?
Kern
Lees het verhaal interactief voor. Bespreek de volgende
punten:
• Wat denken jullie dat een bloembol nodig zal hebben
om te kunnen groeien?
• Welke stappen moet je nemen om een bloembol te
planten en tot bloei te brengen?
Beeld het verhaal uit met de bol, het potje, de aarde en
de kunstbloem.
Verwerking
Stel de leerlingen vragen naar aanleiding van het
verhaal. Denk hierbij aan:
• Wie heeft er zelf al eens een bloembol geplant? Vond
je dit lang of niet lang duren?
• Heb je zelf wel eens bloemen aan iemand gegeven?
Weet je nog welke bloemen dit waren?
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
7
Voorbereidingsles najaar
Weetje
In Nederland groeien er in verschillende jaargetijden
verschillende bloemen. Een zonnebloem (uit een
zaadje) groeit in de zomer en een sneeuwklokje (bol)
Groep 3, 4 en 5
aan het eind van de winter. Een bol heeft minder licht
Bollenplantschema’s onderzoeken
Dit komt doordat in de bol reservevoedsel zit.
Wanneer najaar
Locatie in de klas
Tijd 30 minuten
Kern
Doel
• D
e leerlingen kunnen vertellen welke informatie op
een bollenplantschema te vinden is.
• De leerlingen kunnen aflezen, waar en wanneer een
bol het beste geplant moet worden en wanneer deze
tot bloei komt.
Materiaal
Uit de bijlagen van deze handleiding:
• Bollenplantschema’s
• Foto’s van verschillende soorten bollen
• Tekening bollen cyclus
en warmte nodig dan een zaadje om te kunnen groeien.
Geef aan dat het belangrijk is om te bekijken welke
bollen in november/december geplant kunnen worden.
Vertel dat dit op de bollenplantschema´s van de bloemen
staat en dat hierop ook staat waar en hoe de bollen
geplant moeten worden.
• Deel de bollenplantschema’s uit en geef aan dat hierin
de benodigde informatie staat.
• Laat de leerlingen(in groepjes) antwoorden zoeken op de vragen waar en wanneer de bollen geplant moeten worden. Kunnen ze ook vertellen wanneer de bloemen bloeien en hoe hoog de bloemen worden?
• Vraag de leerlingen welke bollen in het najaar geplant
kunnen worden. Zie de etiketten.
• Oefen waar nodig het lezen van het plantschema nogmaals met de bollenplantschema’s van andere bollen.
Verwerking
Laat de leerlingen een jaarkalender maken en hierin
opschrijven wanneer welke bol geplant moet worden
en in welke maand de bol is uitgegroeid tot bloem.
De leerlingen kunnen de jaarkalender op pagina 10
gebruiken.
Afsluiting
De leerlingen laten elkaar hun gemaakte jaarkalender
zien.
Inleiding
Start met een raadsel:
Nu ben ik bruin. Straks ben ik groen en kleurrijk. In de
winter lig ik stil in de grond, wanneer het warmer wordt
kom ik tot groei. Veel toeristen kopen mij om mee naar
huis te nemen (een bloembol).
Laat de leerlingen verschillende plaatjes van bollen
zien. Zie pagina 19 en 20.Stel vragen als:
• Wat voor verschillen zie je? (let op vorm, grootte,
kleur, groeipunt)
• Welke kleur hebben de bollen?
De bollen zijn bruin van kleur. En ze hebben gedroogde
wortels. Waarom hebben de bollen dit? Bespreek met de
leerlingen of zij weten hoe dit kan. (Dit komt doordat de
bollen vorig jaar uit de grond zijn gehaald en te drogen
hebben gelegen).
8
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Excursieles najaar
De leerlingen gaan aan de slag en planten hun eigen
bloembol.
Afsluiting
Groep 1/2
Bollen planten
Wanneer najaar
Locatie bij de plantlocatie rond de school
Tijd 60 minuten
Doel
•
•
•
•
•
Verwerking
eten dat er bollen zijn die in de herfst geplant worden
w
weten hoe diep je bollen in de grond moet stoppen
weten dat een bol, een bolrok en een groeipunt heeft
weten dat er in de bolrokken voedsel zit voor de bol
weten dat je bollen en knollen hebt en wat de verschillen hier tussen zijn
De bollen gaan nu slapen. Ze slapen bijna de hele
winter, ze slapen met Sinterklaas, kerst, en oud en
nieuw. Zodra de sneeuw en het ijs verdwenen zijn en
de temperatuur wat stijgt en het buiten warmer wordt,
zal de bol gaan groeien. Dit is te zien aan een klein
puntje dat boven de grond uit steekt. Dit is het moment
voor u om de voorbereidende les van het voorjaar te
geven. De verwerkingsles najaar kunt u nu doen met de
leerlingen. Ook kunt u lessuggesties gebruiken die
te lezen zijn op pagina 4 in deze handleiding.
Materiaal
•
•
•
•
•
ollen
b
een ui/bol, aardappel/knol
foto van ui, zie pagina 20 in deze handleiding
mesje
12 handscheppen
Inleiding
Vertel de leerlingen dat u ze eerst wilt laten zien hoe
de bol en de knol er van binnen uit ziet. U snijdt de ui
door de midden, dit zelfde doet u met de knol. Stel de
leerlingen de volgende vragen:
• Hoe ziet de bol er van binnen uit?
• Hoe noem je de onderdelen van de bol? Benoem
bolrok en groeipunt.
• Hoe ziet de knol er van binnen uit?
De bollen die wij planten gaan de herfst de grond in.
De bollen slapen in de winter en zodra de tempratuur
omhoog gaat en het weer warmer wordt, gaat de bol
uitlopen. Hij krijgt dan langere wortels onder de grond
en een steel en een knop boven de grond. Uiteindelijk
groeit er uit de bol een bloem. Dit uitlopen doet hij in het
voorjaar. Zodra dit gebeurd eet hij zijn voedsel uit de
rokken op, dit voedsel is zijn reservevoedsel. Zodra de
bol zijn reserve voedsel opeet, slinkt de bol in grote.
Ook wordt de bol minder stevig.
Laat de leerlingen zien hoe de bol geplant wordt. Denk
hierbij aan het groeipunt van de bol, deze wijst omhoog.
Wijs de leerlingen ook op de diepte van het planten.
Nu gaat u met de kinderen naar buiten. Zorg dat u alles
mee neemt!
Kern
Laat de leerlingen ook buiten nog een keer zien hoe de
bol geplant wordt. Wijs de leerlingen wederom op het
groeipunt van de bol. Ook laat u nog een keer zien hoe
diep de bol de grond in moet.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
9
Excursieles najaar
Groep 3, 4, en 5
Bollen planten
Wanneer najaar
Locatie buiten
Tijd 60 minuten
Doel
•
•
•
•
•
eten dat er bollen zijn die in de herfst geplant worden
w
weten hoe diep je bollen in de grond moet stoppen
weten dat een bol, bolrokken heeft en een groeipunt
weten dat er in de bolrokken voedsel zit voor de bol
weten dat je bollen en knollen hebt en dat wat de
verschillen hier tussen zijn
Materiaal
•
•
•
•
•
•
•
ollen
b
soorten bolinstructies
een ui/bol en een aardappel/knol
foto van een ui, zie pagina 20 in deze handleiding
12 handscheppen
mesje
plaat van de groeicyclus van de bol, bloem
Inleiding
In de voorgaande les heeft u met de leerlingen bolleninstructies/etiketten bekeken. Stel de leerlingen
de volgende vragen:
• Weten de leerlingen nog waar je op moet letten bij het
planten van bollen?
• Welke bollen kunnen in het najaar al de grond in? Vandaag gaan ze zelf bollen planten.
• Kunnen de leerlingen op de bloeminstructies zien vanaf welke maand de bloemen van de narcis te
verwachten zijn?
• Weten ze ook hoe lang de bloemen worden?
Laat zien hoe de bol de grond in moet. U wijst de leerlingen op het groeipunt en de wortels. Ook laat u zien hoe
diep de bol de grond in moet.
Snij vervolgens een ui door en laat de binnenkant zien.
Deze lijkt veel op onze bloembol. U snijdt ook de
binnenkant van een knol zien (de aardappel).
Wat zijn de verschillen.
Bij het laten zien van de bol benoemt u zoveel mogelijk
onderdelen, zoals de bolrok, groeipunt en reservevoedsel. Het groeipunt is belangrijk bij het planten, deze wijst
naar boven. Het reservevoedsel uit de bolrokken eet de
bol op als de steel gaat groeien.
10
Daarnaast kunt u de kinderen de volgende informatie
vertellen:
De bollen die wij gaan planten zijn droog. Bollen worden
gepeld. Er moet een koude periode overheen gaan
willen de bollen weer gaan groeien. Onze bollen
hebben een paar jaar gewacht en zijn nu klaar om
ons in de lente mooie bloemen te geven. In de bol vind
je reserve voedsel. De groeicyclus van de bol kunt u
duidelijk laten zien aan de hand van de tekening te
vinden op pagina 22 in deze handleiding.
Kern
Laat de leerlingen buiten nog een keer zien hoe de bol
geplant wordt. Let wederom op groeipunt, wortels en
diepte.
Informatie
De bol plaats je niet te diep en niet te ondiep in de
grond. De bol stop je in de grond omdat hij anders
mogelijk wordt opgegeten. Je stopt de bol 1 schepblad
diep de grond in, zodat deze niet bevriest en niet uitdroogt. De bol mag niet te diep de grond in, want in het
voorjaar wil het groeipunt licht zien om te weten dat hij
kan gaan groeien. De steel en de knop van de bloem
hebben voedsel nodig om te groeien. De wortels van de
bol gaan groeien om het water uit de grond te gebruiken
voor dit groeiproces. Ook het reservevoedsel uit de
bolrokken wordt opgegeten.
In de winter slaapt de bol, het reservevoedsel blijft in de
bol zitten. Denk aan de hongerwinter van 1944. Toen
was er weinig of geen eten. Veel mensen hadden
honger. Omdat er nog wel bollen waren, werden deze
opgegeten. Deze bollen waren nog rijk gevuld met voedsel. De bloembollen werden gebruikt voor de stamppot.
De bol vult zich weer met nieuw voedsel als je de knoppen van de bloemen topt. Dit doe je als de bloemen uit
gebloeid zijn. Van de bloemen kun je bijvoorbeeld mooie
kransen maken.
Verwerking
De leerlingen gaan de bollen planten.
Afsluiting
Alle bollen zijn geplant. De bollen gaan nu slapen. Ze
slapen bijna de hele winter, ze slapen met Sinterklaas,
kerst, en oud en nieuw. U kunt de verwerkingsles met de
leerlingen doen, zie pagina 12 in deze handleiding.
Zodra de sneeuw en het ijs verdwenen zijn en de temperatuur stijgt en het buiten warmer wordt, zal de bol gaan
groeien. Dit is te zien aan een klein puntje dat boven
de grond uit steekt. Dit is het moment voor u om de
voorbereidende les van het voorjaar te geven.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Verwerkingsles najaar
Groep 1/2
Onderdelen bollen en knollen
Wanneer najaar
Locatie in de klas
Tijd 30 minuten
Doel
• De leerlingen weten dat de meeste bollen in de herfst geplant worden
• De leerlingen kunnen vertellen hoe je een bol plant
• De leerlingen kunnen korte woorden op elkaar laten rijmen
• De leerlingen weten dat er reserve voedsel in de bol zit
• De leerlingen weten dat er uit een bol een steel, een blad, een bloem groeit
• De leerlingen weten dat de bol groeit als het warmer is buiten
Materiaal
Geen
Inleiding
Laat de leerlingen vertellen over hoe zij hun bollen
hebben geplant. Wat was de volgorde van het bollen
planten? Wat zat er in de bol? In welk seizoen hebben
we onze bollen geplant?
Kern
Vertel dat er ook een gedicht is dat over bollen gaat.
U leest onderstaand gedicht voor. En ondersteund dit
door de handelingen van het bollen planten nog een
keer voor te doen.
Ter afsluiting van het bollen planten leert u de leerlingen
het onderstaande gedicht aan:
Zaadjes en bolletjes
Zaadjes en bolletjes die stop je in een gat
Zand erover en je maakt het lekker plat
De stengel die groeit lang en groen
En een blad, en een blaadje en een hele mooie bloem
Auteur onbekend
Verwerking
Herhaal het gedicht meerdere keren en laat de leerlingen
zoveel mogelijk de bewegingen van het bollenplanten
nadoen.
Afsluiting
Laat de leerlingen nog een schilderij of tekening maken.
Geef de tekeningen, schilderijen, en eventuele foto’s van
het bollenplanten een mooie plek in het lokaal.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
11
Verwerkingsles najaar
Bloembollenversjes
Zaadjes en bolletjes
Groep 3, 4 en 5
Onderdelen bollen en knollen
Zaadjes en bolletjes die stop je in een gat
Zand erover en je maakt het lekker plat
De stengel die groeit lang en groen
En een blad, en een blaadje en een hele mooie bloem
Auteur onbekend
Wanneer najaar
Locatie in de klas
Tijd
30 minuten
Doel
• De leerlingen kunnen de onderdelen van de bol
(groeipunt, schijf, bolrok en wortels) benoemen en
aanwijzen.
• De leerlingen weten dat in een bol reservevoedsel
zit opgeslagen voor het kiemplantje dat eruit groeit.
• De leerlingen leren dat wanneer je bollen buiten plant,
ze eerst een tijd ‘slapen’ voordat ze gaan uitgroeien
tot bloem.
Bolletjes
In de lente als het weer warm wordt
Groeien mijn wortels lang en kort
Ook krijg ik een groene steel
Mijn bloem wordt paars en roze en geel
Kom me dan maar weer eens bekijken
En mijn mooie bloemblaadjes vergelijken
Auteur M. Smeenk
Materiaal
• Werkblad bol en knol, benoemen onderdelen
• Tekening bollen cyclus
Inleiding en kern
De leerlingen hebben de bollen geplant. Bespreek na
afloop van de excursie hoe de leerlingen het bollenplanten hebben ervaren. Wat zijn ze te weten gekomen?
Kunnen ze vertellen hoe ze een bloembol moeten
planten? Plant eventueel in de eigen schooltuin/border
nog aantal bloembollen, zodat het groeiproces nauwer
kan worden gevolgd.
Verwerking en afsluiting
Geef de leerlingen het werkblad over de onderdelen
van de bol en de knol. Weten ze alle onderdelen nog te
benoemen?
Laat de leerlingen op hun jaarkalender aankruisen
wanneer de bollen zijn geplant en bespreek wanneer ze
tot bloei zullen komen. In het voorjaar kan vervolgens
uitgerekend worden hoelang het daadwerkelijk duurde
voordat de bollen tot bloei zijn gekomen.
Extra
In de hongerwinter aten mensen bloembollen. Er was
nauwelijks voetsel te vinden. Wilt u uitvoerig ingaan op
het eten van bollen tijdens de hongerwinter?
Op www.geschiedenis24.nl (zoek op oorlogsvoedsel)
staat informatie en een filmpje.Ook zijn er recepten
met bloembollen te vinden (zoek op bloembollen recept
honger).
12
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e12
n
Voorbereidingsles voorjaar
Groep 1/2
Proces van bol tot bloem
Wanneer voorjaar
Locatie in de klas
Tijd
50 minuten
Doel
•
•
•
•
kunnen onderscheiden van de verschillende groeifases van de bol/bloem
benoemen onderdelen van de bol, bolrok, groeipunt en wortel
benoemen onderdelen van de bloem, knop, bloem, stengel en stamper
weten dat de meeste bollen in de lente uitkomen
Materiaal
•
•
•
•
bol
glas
fototoestel
werkbladen
Kern
Bespreek met de leerlingen of zij nog weten dat we ze
in het najaar bollen de grond in gestopt hebben. Om
te zien hoe de bol groeit vult u een glas met water, u
laat de bol in het glas hangen. Vertel dat de leerlingen
deze weken bij gaan houden hoe de bol groeit. Laat het
werkblad zien. Ook maakt u elke dag een foto van het
groeiproces.
Belangrijk voor de leerkracht
Bollen hebben altijd een koude periode nodig om te
kunnen groeien tot een bloem. Door bollen te toppen
als ze uitgebloeid zijn, ontwikkeld een bol bijbollen.
De bijbollen die een bol maakt, geven niet direct het
jaar daarna een eigen bloem. Ze hebben een paar
jaar nodig om klaar te zijn om uit te groeien tot een
eigen bloem.
Verwerking
De leerlingen kunnen na deze week een werkblad
maken over de groei van de bol tot bloem. Deze is terug
te vinden op onze website ( Er bestaan ook puzzels die
de groei van zaadje /bol tot bloem in laagjes laat zien,
mogelijk heeft u die in de klas).
Afsluiting
Inleiding
Lees samen met de leerlingen nogmaals het boek ‘Een
prachtig cadeau’, van Marie Mirabel en Saskia Daniels.
Dit boek kunt u lenen in de NatuurMEdiatheek van het
ANMEC, www.anmec.nl. Weten de kinderen nog te
vertellen hoe de bloemen groeien?
Leer de leerlingen onderstaande liedjes aan, eventueel
met bewegingen. Op Youtube.com vindt u filmpjes en
muziek van deze liedjes door te zoeken op de titel van
het liedje.
Vertel de leerlingen dat zij de volgende les bloemen
zullen vergelijken. Ook gaan de leerlingen hun eigen
bloem bekijken en fotograferen.
Er liggen bolletjes in de grond
Auteur: Herman Broekhuizen
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
13
Voorbereidingsles voorjaar
Groep 3, 4 en 5
Proces van bol tot bloem
Afsluiting
Bespreek na deze week de bevindingen van de kinderen.
U kunt de leerlingen mogelijk het lied ‘Tulpen uit Amsterdam’ leren.
U vertelt kort wat er in de volgende les gebeurt. De leerlingen gaan dan hun eigen geplante bol bekijken.
Ze maken een foto van de gegroeide bloem.
Wanneer voorjaar
Locatie in de klas
Tijd
40 minuten
Doel
•
•
•
•
•
•
kunnen onderscheiden van de verschillende groeifase van de bol/bloem
benoemen onderdelen van de bol, bolrok, schijf, groeipunt en wortel
benoemen onderdelen van de bloem, knop, bloem, stengel, stamper, meeldraden, bladsteel, kroonblad
en kelkblad
weten dat de meeste bollen in lente uitkomen
benoemen van de verschillende soorten bloemen
functie van bloem weten
Materiaal
•
•
•
•
zo mogelijk diverse soorten bollen
glas
fototoestel
werkbladen
Inleiding
Laat de leerlingen een bloembol zien, weten ze nog dat
ze in het najaar bollen hebben geplant? Kennen ze de
verschillende onderdelen nog? Weten ze nog dat er in
de bol, reserve voedsel te vinden is?
Kern
De bol is gaan groeien, maar wij hebben niet onder de
grond gekeken hoe. Daarom gaan we dat deze week
bijhouden. Je vult een glas met water en zet de bloembol hierin. Mogelijk dat u van dit proces foto’s bij kunt
houden. Het groeien van de bol, duurt langer dan een
week. Mocht u niet voldoende tijd hebben, laat dan ook
het filmpje van dit proces zien, zie de link op pagina 17
in deze handleiding.
Voor de volledigheid zou het leuk zijn als u de leerlingen
vraagt of zij mogelijk een bloembol willen meenemen
van diverse soorten bloemen. Zo worden de verschillen
tussen bloemen zichtbaar.
Verwerking
Laat de leerlingen bijhouden hoe de bol groeit. Laat de
leerlingen de steel en de wortels meten. Mogelijk kunt
u ook de bol laten meten (deze wordt steeds dunner en
slapper).
www.abcnotation.com/tunes
14
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Excursieles voorjaar
Groep 1/2 en groep 3, 4 en 5
Hoe ziet onze bloem eruit?
Wanneer voorjaar
Locatie bij de plantlocatie rond de school
Tijd
60 minuten
Doel
•
•
•
•
benoemen van de verschillende soorten bloemen
kennis nemen van het feit dat een bloem ook een functie heeft
weten dat je bloemen niet zomaar mag plukken
benoemen van de onderdelen van de bloem, knop, bloem, stengel en stamper(groep 1/2), meeldraden, bladsteel, kelkblad en kroonblad (groep 3,4 en 5).
Wat u vertelt:
Haal 1 bol/bloem uit de grond en laat zien hoe de
wortels gegroeid zijn. Hoe ziet de bol er nu uit? Benoem
de onderdelen van de bloem. Laat de bloem ook ruiken.
U vertelt ook waarom de bloemen er zijn, wat de functie
van de bloem is. De bloembol die uit de grond haalt
krijgt een plek in de klas, deze wordt gebruikt bij de
verwerkingsles.
Vertel er wel bij dat je nooit zomaar bloemen mag
plukken omdat de bloemen een functie hebben, namelijk
bestuiving en voortplanting. Daarnaast vinden veel
mensen bloemen ook heel mooi en is het een teken dat
de lente begonnen is.
Wat doen de leerlingen
Laat de leerlingen op de foto gaan bij hun bloem. En laat
de leerlingen hun bloem meten. Hoeveel cm is de steel
met bloem groot?
Ter afsluiting buiten
Laat de tekening van de groeicyclus zien. Laat de
leerlingen zoveel mogelijk het groeiproces benoemen.
Materiaal
•
•
•
•
Kern
linialen
handschep 1 x
3 soorten bloemen in pot, narcis, tulp en hyacint
Tekening groeicyclus
Zelf voor zorgen
• fototoestel
Inleiding
Verwerking binnen
U loopt met de kinderen terug naar de klas. In de klas
bespreekt u de onderdelen van de bloem nog een keer.
Evenals de groeicyclus. Laat de leerlingen zoveel mogelijk zelf vertellen. Wat weten zij nu over bloembollen?
U maakt met de leerlingen een staafdiagram/tabel.
Hoeveel cm groot is jouw bloem?
Wat u vertelt in de klas:
Laat de leerlingen eerst het liedje over de bollen nog
een keer zingen.
Nu is het lente (of bijna lente).
Laat de narcis, tulp en hyacint zien. Deze bloemen zijn
verschillend. Bij met name de tulp is duidelijk de stamper te zien. U benoemt de verschillende onderdelen.
Wij hebben narcissen geplant.
Als de klas de voorbereidende les gedaan heeft, pak
dan de bol in de glazen pot erbij en laat de leerlingen
vertellen over het groeiproces.
U neemt het volgende mee naar buiten:
• tekening groeiproces
• fototoestel
• linialen
• handschep
De route naar de bloemen
Tijdens de wandeling naar hun bloementuintje, laat u
de leerlingen onderweg vast op de bloemen op de route
letten. De leerlingen kunnen de bloemen die zij zien aan
hun maatje aanwijzen.
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
15
Verwerkingsles voorjaar
Groep 1/2 en groep 3, 4 en 5
Onze bloem
Wanneer voorjaar
Locatie in de klas
Tijd
45 minuten
Doel
• De onderdelen van de bloem en bol kunnen benoemen
• Weten wat de functie van de bloem is (voor de
leerlingen van groep 3 t/m 5)
Materiaal
•
•
•
•
De gemaakte foto’s van de bloem van de leerlingen
Groeicyclus bollen
Werkblad Bloem
Werkblad Tulp
Inleiding
Laat de leerlingen de groeicyclus zien. Kunnen ze
benoemen hoe de bloem groeit?
Laat ook weer de diverse bloemen zien. En laat een
aantal kinderen verschillende onderdelen benoemen.
Kern
Deel vervolgens de leerlingen hun foto uit, de foto van
hun bloem. Laat de leerlingen een streep trekken en de
onderdelen benoemen. Zie ook het werkblad Bloem en
werkblad Tulp, op pagina 23 en 24 in deze handleiding.
Laat de leerlingen ook naast de bloem schrijven hoe
lang deze is geworden.
Afsluiting
Laat een aantal kinderen hun gemaakte ‘werkstuk’ aan
de klas zien. Zing met zijn allen nog een keer het lied
‘Tulpen uit Amsterdam’ of ‘Er liggen bolletjes in de grond
Verwerking
U kunt diverse verwerkingsopdrachten doen. Zie
pagina 4 bij lessuggesties in deze handleiding.
Denk bijvoorbeeld aan het memoryspel, hierdoor leren
de leerlingen de verschillende bloemen en hun bijbehorende naam.
16
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Film mogelijkheden
• A
an het einde van de winter bloeien al de eerste voorjaarsbloemen.
Zij hebben hun eigen voedsel bij zich. Dat zit in de bol.
In zes weken groeit er een bloem uit de bol.
Filmpje over hoe een bol groeit aan de hand van
twee kinderen die om de zoveel dagen metingen doen.
http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20040414_ontwikkelingbol01
• Dit filmpje gaat over de groei van een ui, ook een bol.
http://www.schooltv.nl/beeldbank/clip/20030623_uien01
• B
loemveiling, ook te gebruiken voor reken activiteiten. Denk aan kosten die worden betaald voor bollen op de
veiling. Vervolgens komen deze bollen op de Amsterdamse bloemenmarkt terecht en dan worden ze verkocht aan
toeristen. Door het vervoer en arbeid wat er verricht wordt stijgen de prijzen.
Op de grootste bloemenveiling ter wereld worden dagelijks 21 miljoen bloemen en planten verhandeld. Wie bepaalt de prijs en waarom rijden al die karretjes zo hard door de veilinghal?
http://www.hetklokhuis.nl/klokhuisstreams/category.cfm?item=066C12F3%2D2A58%2DBF62%2DEA
DF76BA4912A794
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
17
Jaarkalender
JANUARI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
FEBRUARI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
MEI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
JUNI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
SEPTEMBER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
18
MAART
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
JULI
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
OKTOBER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
APRIL
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
AU G U S T U S
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
NOVEMBER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
DECEMBER
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Werkblad bol en knol
Benoem de onderdelen van de bol
Benoem de kleuren van de binnenkant en buitenkant van de knol
Hoe voelt de binnenkant van de knol?
anmec
werkblad
Bollen
planten
Soorten bollen
Narcis
Hyacint
Tulpenbol
Ui
20
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Bloemetiketten
Sneeuwklokje
Krokus
Agapanthus
zon/
zon
schaduw
Tulp
zon
zon/
schaduw schaduw
schaduw
zon
Gladiool
Hyacint
zon/
schaduw schaduw
zon/
schaduw schaduw
zon
zon
zon
Iris
Blauwe druifjes
zon/
schaduw schaduw
zon
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Narcis
zon/
schaduw schaduw
schaduw
zon/
schaduw
zon
zon
21
Bollen cyclus
22
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Werkblad bloem
anmec
werkblad
Bollen
planten
Werkblad Tulp
Benoem de onderdelen van de tulp
anmec
werkblad
Bollen
planten
Bloemen memory (voorkant)
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
25
Bloemen memory (achterkant)
26
KROKUS
KROKUS
SNEEUWKLOKJE
SNEEUWKLOKJE
GLADIOOL
GLADIOOL
TULP
TULP
BLAUWE DRUIFJES
BLAUWE DRUIFJES
IRIS
IRIS
HYACINT
HYACINT
AGAPANTHUS
AGAPANTHUS
NARCIS
NARCIS
a n m e c
-
Bollen
p l a n t e n
Leesvoer
a n m e c
-
Bollen
Auteur: Annie M. G. Schmidt
p l a n t e n
27
Download