Lesvoorbereiding - KU Leuven-blog

advertisement
*Lesvoorbereiding*
Naam van de aspirant-leerkracht: Retsin Anton
School: De Academie voor Beeldende Kunst van de stad Gent
Offerlaan 3 9000 gent Locatie:
Atelier de feniks Acaciastraat 11 - 29
9000 Gent
Doelgroep: lagere graad
Leervak: Beeldende vorming
Datum:15/03/2012
Lesuur: 15:50-17:30
Stagementoren: Guy Timmerman
LESONDERWERP:
Veel groetjes van Pluto.
1. LESDOELSTELLINGEN:
1.1 Beeldende lesdoelen
 Zijn in staat met gekleurde zeep te kunnen schilderen
 Zijn in verschillende postkaarten te maken met behulp van hun experiment
 Kunnen nadien met grafiet een ingreep plegen op de compositie
1.2 Algemene lesdoelen
 Kunnen samenwerken
 Kunnen vragen stellen over te oefening
 Kunnen netheid en orde bewaren tijdens experiment.
2. BEGINSITUATIE
 De leerlingen kennen zeepbellen
 De leerlingen hebben een levendige fantasie
 Kennen het begrip loboratorium
 Zijn goed in teamwork (Jena)
3. MATERIAAL
3.1 Didactisch materiaal
 Afbeeldingen van NEBULAS(verschillende)
 Afbeeldingen van sterrenbeelden.
3.2 Beeldend materiaal
 Een zeepsop met verf
 Noorderlicht op beeld
*(muziek?)
4. OPDRACHTOMSCHRIJVING
De leerlingen zullen hun eigen ruimte nevel maken door gebruik te maken van gekleurd
zeepsop. Zo zullen ze nieuwe sterrenbeelden kunnen uitvinden. En daarmee postkaartjes
temaken over hun ruimtereis.
5. LEERINHOUDEN
Universum:
Waar zweeft de wereld? In het unirsum, en hoe zou je dit weergeven? Het heelal is een heel mysterieus
gegeven dat jong en oud aanspreekt.
Sterrenbeeld:
Mischien bestaan er sterrenbeelden die nog niet zijn vastgelegt, vandaag is het tijd om dit te onderzoeken.
Bestaat het sterrenbeeld van de Branweerman? Wat zegt een sterrenbeeld over jezelf?
Gecontroleerde Chaos:
Wat is de ruimte anders dans gecontroleerde chaos? Met gekleurd Zeepsop weet niemand hoe het zal aflopen,
Het is aan de leerlingen om uit te zoeken hoe men bepaalde elementen toch in de hand heeft.
5. KLASOPSTELLING
De tafels zullen worden opgesteld in twee rijen, een is het moederschip waar de leerlingen hun postkaartjes
versieren, de andere tafel is de satelliet waar de leerlingen met gekleurde zeep zullen schilderen en
experimenteren
6. LESVERLOOP
FASE 1: INLEIDING:
De Leerlingen worden uitgenodigt om in een kring te gaan zitten, het themas van de les wordt onthult aan de
hand van een aantal platen, wat zijn dit?(nebulas) Dan komt te conclusies dat we vandaag op ruimtereis zullen
gaan. Op zoek naar nieuwe sterren en sterrebeelden. De functie en de regels van de klas worden overlopen.
FASE 2: Vang de zeepbel
In deze fase wordt er een korte demonstratie gegeven waarbij een gekleurde zeepbel wordt opgevangen op
een blad papier, wat zien we gebeuren?
FASE 3:Sterren jacht.
De leerlingen gaan op zoek naar een persoonlijk sterrenbeeld, dat bij hun past.
Waar houden ze van, wat willen ze worden? Wat zijn hun krachten.
FASE 4: INDIVIDUELE BEGELEIDING
Terwijl de leerlingen bezig zijn aan het onderzoeken naar hun sterrebeelden, zijn er zeker die vlugger zullen
klaar zijn dan de andere. Deze mogen een tweede ontwerp maken terwijl de kleinsten tot hun beeld komen.
FASE 4: Sterren maken
De leerlingen krijgen rietjes waarmee zee bellen kunnen blazen op hun blad door hun potjes te laten
overborrelen. Door verschillende kleuren te combineren krijgt men contrast. Het groot en hoe hard ze blazen
ligt aan de leerling zelf (opgelet, blazen is de boodschap niet zuigen!!!!) Dit Proces kan meerdermaals herhaald
worden maximum zullen er 5 leerlingen per keer sterren blazen om overzicht te houden, de anderen vormen
een rij.
FASE 6: Afronding
De leerlingen worden gewaarschuwd dat we ze moeten afronden en worden rondom de tafel geroepen,
De verschillende kaarten vormen nu een grote ruimte nevel. Daarna worden de postkaartjes uit de ruimte
zorgvuldig te drogen gelegt.
7. BIBLIOGRAFIE
Volgt
INSPIRATIE BRONNEN
nebulas
Download