voeding

advertisement
VOEDING
Een Internetproject voor de 6de klas
Ontworpen door
Annelore Ottoy: [email protected]
Een handleiding voor de leerkrachten:
Inleiding / Taak / Proces / Evaluatie / Conclusie / Referenties
Inleiding
Naar aanleiding van de vraag van de week in ‘de morgen’: ‘wat is nog veilig
voedsel?’
besloot ik een lessenpakket te ontwikkelen voor het zesde leerjaar over voeding.
Elke dag verorberen we voedsel, horen jullie er wel iets over op de radio of televisie,
zie je klasgenootjes snoepen,... Een belangrijk onderwerp, want... een gevarieerde
voeding is belangrijk om te groeien, sterk en gezond te worden.
Deze les zal ervoor zorgen dat je wegwijs raakt in het grote voedingsaanbod en dat je
je voedingsgewoonten indien nodig aanpast.
Dit project nodigt uit actief deel te nemen aan allerlei activiteiten: een gevarieerde
maaltijd samenstellen, voedingsmiddelen plaatsen in een voedselpiramide,...
Klaar om een stap in de ‘wereld van de voeding’ te zetten?!
Klas
Dit internetproject is ontworpen voor de zesde klas. De les voeding kan men
integreren in het curriculumonderdeel ‘Gezondheidseducatie’.
In dit project worden ook onderdelen van het opleidingsonderdeel ‘Sociale
Vaardigheden’ betrokken.
Leerdoelen
Volgens de eindtermen:
eindtermen voeding:
De leerlingen:
kunnen aan de hand van een model een evenwichtige maaltijd samenstellen
zien in hoe het voedingsgedrag beïnvloed wordt door reclame en sociale omgeving
eindtermen sociale vaardigheden (hier belangrijk):
domein relatiewijzen
De leerlingen kunnen:
in omgang met anderen respect en waardering opbrengen
kritisch zijn en een eigen mening formuleren
hulp vragen en zich laten helpen
bij groepstaken leiding geven en onder leiding van een medeleerling meewerken
ongelijk of onmacht toegeven, kritiek beluisteren en eruit leren
domein gespreksconventies
- De leerlingen kunnen in functionele situaties een aantal verbale en niet-verbale
gespreksconventies naleven.
domein samenwerking
de leerlingen kunnen samenwerken met anderen, zonder onderscheid van sociale
achtergrond, geslacht of etnische origine.
nog meer eindtermen sociale vaardigheden:
1. De ontwikkeling van een voldoende ruim gamma van relatiewegen
De leerlingen kunnen:
- zich als persoon present stellen: uitkomen voor een eigen mening en deze
beargumenteren, respect opeisen voor de eigen lichamelijke en seksuele ontwikkeling.
- respect en waardering voor anderen opbrengen: de eigenheid van medeleerlingen
accepteren en waarderen.
zich dienstvaardig tegenover anderen opstellen: het bijstaan van leerlingen bij
schooltaken en schoolactiviteiten.
om hulp vragen en dankbaarheid tonen in probleemsituaties.
in groepsverband meewerken en een toegewezen opdracht uitvoeren.
bij een opgegeven groepstaak of bij een groepsdiscussie leiding geven.
op gepaste wijze kritiek uiten tegenover een ander tijdens een groepswerk
opkomen voor de eigen rechten en voor de rechten van anderen uit de groep.
zich discreet opstellen in een gezelschap en ten aanzien van vertrouwelijke informatie.
ongelijk of onmacht toegeven in een discussie of in een spelsituatie.
het verschil herkennen tussen verbaal en niet-verbaal gedrag bij zichzelf en bij
anderen in concrete groepssituaties.
2. De beheersing van het communicatieve handelen of het omgaan met elkaar
De leerlingen beheersen elementen van het communicatieve handelen:
_ actief luisteren en weergeven wat een andere inbrengt;
_ toegankelijk zijn en feedback geven over eigen gevoel;
_ verduidelijken waarom zij over een bepaald gedrag gekozen hebben;
_ assertief zijn en opkomen voor de rol die zij op zich nemen in een
groepsopdracht;
_ effectbesef hebben en over hun eigen gedrag reflecteren;
_ anderen de kans geven om te reageren.
De deelname aan vormen van samenwerking en sociale organisatie
3.1 De dialoog
De leerlingen leggen contact met anderen binnen de groep en staan open met
anderen buiten de groep
3.2 De groepsdiscussie
De leerlingen kunnen in een groepsdiscussie hun mening weergeven, handhaven en
bijsturen.
3.3 De taakgroep
De leerlingen kunnen onder begeleiding een taakgroep organiseren en bevorderen de
onderlinge verstandhouding.
3.4 Maatschappelijke en culturele patronen
De leerlingen kunnen uit aangeboden informatie, leef- en omgangsgewoonten binnen
gezinnen of culturen weergeven en hun eigen gedrag daarentegen verwoorden en
bespreekbaar stellen.
Proces
Zoals we reeds vertelden wordt de klas in drie groepjes ingedeeld. Bij wie je in het
groepje zit bepaalt de leerkracht. Elk groepje maakt een taak. De eerste groep zal
werken rond de voedseldriehoek, de tweede groep houdt zich bezig met ‘voeding en
ziektes’ en een derde groep werkt rond ‘maatschappij en voeding’.
De eerste groep werkt dus rond de voedseldriehoek. Om gezond en sterk te worden is
het belangrijk dat je maaltijden voldoen aan de eisen van een evenwichtige voeding.
Jullie opdracht bestaat uit twee delen:
Het eerste deel van de taak bestaat uit het nagaan van wat jullie de laatste maaltijd
gegeten hebben. Jullie nemen pen en papier en schrijven dit op. Indien jullie een
voorgerecht, soep en/of een dessert aten schrijf je dit er ook bij. Elke leerling uit de
groep noteert dit. Nadat jullie dit opgeschreven hebben, verwerken jullie dit in
groep. Wie at volgens jullie de gezondste en evenwichtigste maaltijd? De
voedseldriehoek kan jullie hierbij helpen. De onderste laag geeft die voedingswaren
weer waar je het meest van nodig hebt. De bovenste laag is minder belangrijk. Toch is
het het best dat er in elke maaltijd voedingswaren van de 4 lagen zitten.
De volgende website toont de voedseldriehoek:
http://www.vig.be/doc/voeding (voedingsdriehoek)
Vinden jullie deze figuur niet echt duidelijk (bijvoorbeeld als jullie niet echt zien in
welk deel van de piramide kaas thuishoort) dan kunnen jullie naar de volgende site
gaan voor bijkomende informatie.
http://www.vig.be/doc/voeding (bijkomende informatie)
Elk lid van de groep noteert tot welke lagen van de piramide de voedingsmiddelen die
hij opat horen. Alle resultaten worden bij elkaar gevoegd. Daarna volgt terug een
gesprek: wie at de gezondste en meest gevarieerde maaltijd? Vergeet niet eerlijk te
blijven.
Jullie stellen nu zelf elk afzonderlijk een gezonde en gevarieerde maaltijd op, gebruik
makend van de voedseldriehoek.
http://www.vig.be/doc/voeding (voedingsdriehoek)
http://www.vig.be/doc/voeding (bijkomende informatie)
Leg de maaltijden van iedereen bij elkaar. Bespreek de verschillende maaltijden.
Het tweede deel van de taak bestaat uit het schrijven van een kort verslag of een
samenvatting van wat jullie in de vorige les geleerd hebben. Aan de hand van dit
verslag gaan jullie de volgende les een spreekbeurt geven. De les van vandaag dient
om de spreekbeurt voor te bereiden. Het hierna volgende lijstje geeft enkele tips voor
het schrijven van de samenvatting:
- leg de voedingspiramide uit
- geef enkele zelf samengestelde gevarieerde en gezonde maaltijden
- leg het verband uit tussen de voedselpiramide en de gezonde maaltijden
Is het verslag geschreven dan kan je beginnen met het voorbereiden van de
spreekbeurt. Maak een goede taakverdeling op. Bijvoorbeeld 2 à 3 personen uit de
groep tekenen een voedingspiramide op het bord en geven er een woordje uitleg bij.
De andere 3 personen geven voorbeelden van gezonde maaltijden, waarbij ze de
verschillende voedingsstoffen aanduiden op de voedingspiramide. Oefen eens onder
elkaar. Jullie kunnen het ook thuis een beetje voorbereiden.
De volgende les brengen jullie het resultaat voor de klas.
De tweede groep werkt rond ziektes die kunnen ontstaan door voeding. Om gezond
en fit te blijven moet je namelijk gezond en gevarieerd eten.
In het eerste deel van de taak schrijven jullie in groep enkele ziektes op papier,
waarvan jullie denken dat ze mede kunnen ontstaan zijn door een verkeerde voeding.
Het groepsgesprek van de eerste les kan jullie daar waarschijnlijk bij helpen. Ook de
volgende website kan daarbij nuttig zijn:
http://www.mloz.be/gvo/index.html (klik op zoeken en vul daar ‘voeding’ in, ga dan
naar ‘Waarom kies ik voor gezonde voeding’, kijk vervolgens naar ‘o, at ik maar’)
Schrijf de ziektes als gevolg van minder goede voedingsstoffen op een papiertje.
Kijk op de volgende website om te zien welke voedingsmiddelen weinig van deze
voedingsstoffen bevatten en die je dus dagelijks moet eten:
http://www.argo.be/rogo/voeding.html
Iedereen van de groep mag ook de ‘vettest’ doen. Hoe gezond je wel bent... je zal het
vlug weten...
De vettest:
http://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=test
Bespreek de resultaten van de test in jullie groepje.
Het tweede deel van de taak bestaat er uit, net zoals bij de eerste groep, een verslag te
maken van de resultaten van jullie taak. Aan de hand van dit verslag moeten jullie een
spreekbeurt geven voor de klas. Deze les dient om de spreekbeurt voor te bereiden.
Het lijstje hierna geeft jullie enkele tips voor het voorbereiden van de samenvatting:
leg uit welke ziektes kunnen ontstaan door een ongezonde voeding
bespreek wat je zoal op een dag moet eten om gezond te blijven
bespreek de resultaten van de vettest van de groep
Zodra het verslag geschreven is kan je beginnen met het voorbereiden van de
spreekbeurt. Zorg ervoor dat je een goede taakverdeling hebt. Bijvoorbeeld 2 à 3
personen benoemen de ziektes als gevolg van een ongezonde voeding en hoe je de
ziektes kan voorkomen. De andere 3 personen leggen de bevindingen met de ‘vettest’
uit. Oefen eens onder elkaar. Jullie kunnen deze taak ook thuis nog wat voorbereiden.
Zorg er wel voor dat je de spreekbeurt volgende week voor de klas kan brengen.
De derde groep krijgt een opdracht rond ‘voeding en maatschappij’. Deze taak heeft
als doel jullie bewust te maken van de invloed van de sociale omgeving en reclame op
jullie voedingsgewoontes.
Het eerste deel van de taak bestaat uit het verzamelen van verpakkingen van
voedingsmiddelen.
Dit kan plaatsvinden tijdens de speeltijd. Leg alle verpakkingen bij elkaar en verdeel
ze in 4 groepen: bekende merken, onbekende merken, ‘witte producten’ en
bioproducten. Deze verpakkingen blijven de rest van de week achteraan in de klas. De
mogelijkheid bestaat dus de verzameling uit te breiden met van thuis meegebrachte
verpakkingen en deze te rangschikken.
Dagelijks wordt bericht op radio en televisie over voeding en ook via de kranten
vernemen we één en ander. De websites die jullie kunnen bezoeken zijn hierna
opgesomd.
Kranten:
http://www.demorgen.be
http://www.hetnieuwsblad.be
http://www.hetlaatstenieuws.be
http://www.destandaard.be
radio:
http://www.radio1.be/
Op deze websites kunnen jullie enkele artikels over voeding raadplegen. Bespreek in
groep de verkregen informatie.
Het tweede deel van de taak omvat de bespreking van de 4 groepen verpakkingen.
Hier volgen enkele tips:
- welke verpakkingen vinden jullie aantrekkelijkst
- denken jullie dat een zelfde voedingsmiddel beter smaakt ingeval het om een
bekend merk gaat
- bestaat er een verschil bij de samenstelling van de ingrediënten tussen bekende en
niet bekende merken, bij bioproducten of ‘witte producten’?
Binnen de groep stellen jullie een secretaris aan die het verslag van de vaststellingen
opmaakt, als voorbereiding op de spreekbeurt.
Hier volgen enkele tips voor de spreekbeurt:
- toon de verschillende producten die jullie verzameld hebben aan de klas; leg uit
wat deze producten zo aantrekkelijk maakt.
- deel de medeleerlingen de informatie mee die jullie via de websites hebben
verzameld.
- Zorg ervoor dat iedereen van de groep een rol vervult tijdens de spreekbeurt.
Evaluatie
De leerkracht evalueert het eindresultaat, namelijk de spreekbeurt die de leerlingen
geven aan de hand van de verzamelde gegevens. Maar dit is niet het belangrijkste stuk
waar punten mee te verdienen zijn. Ook kijkt de leerkracht naar het proces, dat wil
zeggen op welke manier de leerlingen werken om tot dit eindresultaat te komen. Hoe
de leerlingen met elkaar omgaan in een groep is daarin heel belangrijk. Iedereen uit
de groep krijgt, om deze samenwerking te stimuleren, dezelfde punten.
De leerkracht evalueert op de volgende 2 criteria:
de manier waarop de leerlingen de taak aanpakken (op 10 punten):
criteria:
- het omgaan met de computer en het internet
- het samenwerken
- het voor zijn eigen mening kunnen uitkomen
- de werkbereidheid / inspanning
- de doelmatigheid van de gesprekken die gevoerd worden
- het samenvoegen van de verschillende meningen en standpunten
...
de spreekbeurt (op 10 punten):
criteria:
- de spontaniteit
- de structuur
- de duidelijkheid van de inhoud
- de uitspraak
De leerlingen kunnen ook zichzelf punten geven op een aantal criteria van de
taakevaluatie. Elke leerling vult dit zelfstandig (zonder overleg met de klasgenoten)
en eerlijk in.
Let wel, dit zijn niet de punten die de leerkracht de groep uiteindelijk toekent. De
leerkracht gebruikt dit enkel als een controle op de punten die hij/ zij gegeven geeft.
Er worden punten gegeven op de volgende criteria:
1.
De samenwerking binnen de groep: /10
2. Het opzoeken van de gegevens nodig voor het uitvoeren van de opdracht: /10
3. Het omgaan met de computer en het internet: /10
4. De spreekbeurt: /10
Conclusie
Deze activiteit beoogt drie belangrijke doelstellingen
Een eerste doelstelling is het samenstellen van een evenwichtige maaltijd aan de hand
van de voedseldriehoek, het begrijpen van wat de gevolgen kunnen zijn van een
ongezonde voeding en weten hoe we dit kunnen vermijden en genezen en het ervaren
van wat de invloed van reclame en media zijn op wat we eten. Kortom de eerste
doelstelling beoogt de gezondheid van de kinderen. De kinderen kunnen bewuster en
gezonder gaan eten.
De tweede doelstelling is het in contact komen met de wereld van de computer en het
internet. Door de actieve manier waarop leerlingen een taak tot een goed einde pogen
te brengen, wordt het gebruik van de computer en het internet gestimuleerd.
Een derde doelstelling beoogt het leren samenwerken. Iedereen spreekt zijn mening
uit in de groep, terwijl de anderen luisteren. Er moet respect en waardering voor
mekaar opgebracht worden. Dit is geen gemakkelijke opdracht, maar je zal zien... uit
de mening van je klasgenootjes kan je heel wat leren.
Succes.
Referenties
*websites:
(voedingsdriehoek)
(bijkomende informatie)
http://www.mloz.be/gvo/index.html
http://www.argo.be/rogo/voeding.html
http://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=test
http://www.demorgen.be
http://www.hetnieuwsblad.be
http://www.hetlaatstenieuws.be
http://www.destandaard.be
http://www.radio1.be/
http://www.vig.be/doc/voeding
http://www.vig.be/doc/voeding
VOEDING
Een Internetproject voor de 6de klas
Ontworpen door
Annelore Ottoy: [email protected]
Een handleiding voor de leerlingen:
Inleiding / Taak / Proces / Evaluatie / Conclusie / Referenties
-
Inleiding
Naar aanleiding van de vraag van de week in ‘de morgen’: ‘wat is nog veilig
voedsel?’ besloot ik een lessenpakket te ontwikkelen voor het zesde leerjaar over
voeding.
Elke dag verorberen we voedsel, horen jullie er wel iets over op de radio of televisie,
zie je klasgenootjes snoepen,... Een belangrijk onderwerp, want... een gevarieerde
voeding is belangrijk om te groeien, sterk en gezond te worden.
Deze les zal ervoor zorgen dat je wegwijs raakt in het grote voedingsaanbod en dat je
je voedingsgewoonten indien nodig aanpast.
Dit project nodigt uit actief deel te nemen aan allerlei activiteiten: een gevarieerde
maaltijd samenstellen, voedingsmiddelen plaatsen in een voedselpiramide,...
Klaar om een stap in de ‘wereld van de voeding’ te zetten?!
Taak
De eerste les rond ‘voeding’ starten jullie met een groepsgesprek Je leerkracht schrijft
enkele vraagjes op het bord. Jullie krijgen 10 minuten de tijd om over de vraagjes te
denken. Jullie mogen indien nodig ook iets noteren.
Vraag 1: Denk je zelf dat je gezond eet?
Vraag 2: Kies jezelf wat je eet?
Vraag 3: Ben je al eens ziek geweest / ben je nog steeds ziek van voeding, ken je
iemand die daarvan al eens ziek is geweest / nog steeds is?
Vraag 4: Heeft de maatschappij ( vb. voedselcrisis: dollekoeienziekte, dioxinecrisis,
... ) en de reclame een invloed op wat jullie eten?
Als jullie over de vragen nagedacht hebben, mogen jullie in een kring gaan zitten.
Iedereen kan vertellen wat hij op die vragen geantwoord heeft. Iedereen komt aan de
beurt en iedereen luistert naar elkaar. Probeer anderen toch de kans te geven te
reageren op wat je zegt. Maar roep niet door elkaar.
Zo zal je na deze groepsdiscussie heel wat bijgeleerd hebben. Over je klasgenootjes:
Eten zij hetzelfde dan jou? Eten zij liever een snoep van een bekend merk?, ...
De leerkracht beantwoordt ook de vraagjes en neemt eveneens deel aan de
groepsdiscussie.
Dit is de inleidingles. In de volgende les krijgen jullie een taak. Aan deze taak wordt
gedurende 2 lessen gewerkt (2 weken na elkaar). Het kan nodig zijn hieraan ook thuis
nog wat voor te bereiden. De klas wordt door de leerkracht in drie groepen verdeeld,
waarin elke groep een andere taak tot een goed einde zal moeten brengen.
Je leerkracht heeft een begeleidende functie. Hij zal niet voortdurend zeggen wat
jullie moeten doen, maar je kan hem wel vragen stellen. Hij zal je dan enkele tips
geven om de taak tot een goed einde te brengen.
Na het maken van de taak zullen jullie een gezonde maaltijd kunnen samenstellen op
basis van de voedselpiramide, weten wat voeding kan veroorzaken en aan de hand
hiervan voedingsmiddelen selecteren die men meer of minder moet eten, ervaren
welke rol de omgeving en de media hebben op wat we eten.
Proces
Zoals we reeds vertelden wordt de klas in drie groepjes ingedeeld. Bij wie je in het
groepje zit bepaalt de leerkracht. Elk groepje maakt een taak. De eerste groep zal
werken rond de voedseldriehoek, de tweede groep houdt zich bezig met ‘voeding en
ziektes’ en een derde groep werkt rond ‘maatschappij en voeding’.
De eerste groep werkt dus rond de voedseldriehoek. Om gezond en sterk te worden is
het belangrijk dat je maaltijden voldoen aan de eisen van een evenwichtige voeding.
Jullie opdracht bestaat uit twee delen:
Het eerste deel van de taak bestaat uit het nagaan van wat jullie de laatste maaltijd
gegeten hebben. Jullie nemen pen en papier en schrijven dit op. Indien jullie een
voorgerecht, soep en/of een dessert aten schrijf je dit er ook bij. Elke leerling uit de
groep noteert dit. Nadat jullie dit opgeschreven hebben, verwerken jullie dit in
groep. Wie at volgens jullie de gezondste en evenwichtigste maaltijd? De
voedseldriehoek kan jullie hierbij helpen. De onderste laag geeft die voedingswaren
weer waar je het meest van nodig hebt. De bovenste laag is minder belangrijk. Toch is
het het best dat er in elke maaltijd voedingswaren van de 4 lagen zitten.
De volgende website toont de voedseldriehoek:
http://www.vig.be/doc/voeding (voedingsdriehoek)
Vinden jullie deze figuur niet echt duidelijk (bijvoorbeeld als jullie niet echt zien in
welk deel van de piramide kaas thuishoort) dan kunnen jullie naar de volgende site
gaan voor bijkomende informatie.
http://www.vig.be/doc/voeding (bijkomende informatie)
Elk lid van de groep noteert tot welke lagen van de piramide de voedingsmiddelen die
hij opat horen. Alle resultaten worden bij elkaar gevoegd. Daarna volgt terug een
gesprek: wie at de gezondste en meest gevarieerde maaltijd? Vergeet niet eerlijk te
blijven.
Jullie stellen nu zelf elk afzonderlijk een gezonde en gevarieerde maaltijd op, gebruik
makend van de voedseldriehoek.
http://www.vig.be/doc/voeding (voedingsdriehoek)
http://www.vig.be/doc/voeding (bijkomende informatie)
Leg de maaltijden van iedereen bij elkaar. Bespreek de verschillende maaltijden.
Het tweede deel van de taak bestaat uit het schrijven van een kort verslag of een
samenvatting van wat jullie in de vorige les geleerd hebben. Aan de hand van dit
verslag gaan jullie de volgende les een spreekbeurt geven. De les van vandaag dient
om de spreekbeurt voor te bereiden. Het hierna volgende lijstje geeft enkele tips voor
het schrijven van de samenvatting:
- leg de voedingspiramide uit
- geef enkele zelf samengestelde gevarieerde en gezonde maaltijden
- leg het verband uit tussen de voedselpiramide en de gezonde maaltijden
Is het verslag geschreven dan kan je beginnen met het voorbereiden van de
spreekbeurt. Maak een goede taakverdeling op. Bijvoorbeeld 2 à 3 personen uit de
groep tekenen een voedingspiramide op het bord en geven er een woordje uitleg bij.
De andere 3 personen geven voorbeelden van gezonde maaltijden, waarbij ze de
verschillende voedingsstoffen aanduiden op de voedingspiramide. Oefen eens onder
elkaar. Jullie kunnen het ook thuis een beetje voorbereiden.
De volgende les brengen jullie het resultaat voor de klas.
De tweede groep werkt rond ziektes die kunnen ontstaan door voeding. Om gezond
en fit te blijven moet je namelijk gezond en gevarieerd eten.
In het eerste deel van de taak schrijven jullie in groep enkele ziektes op papier,
waarvan jullie denken dat ze mede kunnen ontstaan zijn door een verkeerde voeding.
Het groepsgesprek van de eerste les kan jullie daar waarschijnlijk bij helpen. Ook de
volgende website kan daarbij nuttig zijn:
http://www.mloz.be/gvo/index.html (klik op zoeken en vul daar ‘voeding’ in, ga dan
naar ‘Waarom kies ik voor gezonde voeding’, kijk vervolgens naar ‘o, at ik maar’)
Schrijf de ziektes als gevolg van minder goede voedingsstoffen op een papiertje.
Kijk op de volgende website om te zien welke voedingsmiddelen weinig van deze
voedingsstoffen bevatten en die je dus dagelijks moet eten:
http://www.argo.be/rogo/voeding.html
Iedereen van de groep mag ook de ‘vettest’ doen. Hoe gezond je wel bent... je zal het
vlug weten...
De vettest:
http://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=test
Bespreek de resultaten van de test in jullie groepje.
Het tweede deel van de taak bestaat er uit, net zoals bij de eerste groep, een verslag te
maken van de resultaten van jullie taak. Aan de hand van dit verslag moeten jullie een
spreekbeurt geven voor de klas. Deze les dient om de spreekbeurt voor te bereiden.
Het lijstje hierna geeft jullie enkele tips voor het voorbereiden van de samenvatting:
- leg uit welke ziektes kunnen ontstaan door een ongezonde voeding
- bespreek wat je zoal op een dag moet eten om gezond te blijven
- bespreek de resultaten van de vettest van de groep
Zodra het verslag geschreven is kan je beginnen met het voorbereiden van de
spreekbeurt. Zorg ervoor dat je een goede taakverdeling hebt. Bijvoorbeeld 2 à 3
personen benoemen de ziektes als gevolg van een ongezonde voeding en hoe je de
ziektes kan voorkomen. De andere 3 personen leggen de bevindingen met de ‘vettest’
uit. Oefen eens onder elkaar. Jullie kunnen deze taak ook thuis nog wat voorbereiden.
Zorg er wel voor dat je de spreekbeurt volgende week voor de klas kan brengen.
De derde groep krijgt een opdracht rond ‘voeding en maatschappij’. Deze taak heeft
als doel jullie bewust te maken van de invloed van de sociale omgeving en reclame op
jullie voedingsgewoontes.
Het eerste deel van de taak bestaat uit het verzamelen van verpakkingen van
voedingsmiddelen.
Dit kan plaatsvinden tijdens de speeltijd. Leg alle verpakkingen bij elkaar en verdeel
ze in 4 groepen: bekende merken, onbekende merken, ‘witte producten’ en
bioproducten. Deze verpakkingen blijven de rest van de week achteraan in de klas. De
mogelijkheid bestaat dus de verzameling uit te breiden met van thuis meegebrachte
verpakkingen en deze te rangschikken.
Dagelijks wordt bericht op radio en televisie over voeding en ook via de kranten
vernemen we één en ander. De websites die jullie kunnen bezoeken zijn hierna
opgesomd.
Kranten:
http://www.demorgen.be
http://www.hetnieuwsblad.be
http://www.hetlaatstenieuws.be
http://www.destandaard.be
radio:
http://www.radio1.be/
Op deze websites kunnen jullie enkele artikels over voeding raadplegen. Bespreek in
groep de verkregen informatie.
Het tweede deel van de taak omvat de bespreking van de 4 groepen verpakkingen.
Hier volgen enkele tips:
- welke verpakkingen vinden jullie aantrekkelijkst
- denken jullie dat een zelfde voedingsmiddel beter smaakt ingeval het om een
bekend merk gaat
- bestaat er een verschil bij de samenstelling van de ingrediënten tussen bekende en
niet bekende merken, bij bioproducten of ‘witte producten’?
Binnen de groep stellen jullie een secretaris aan die het verslag van de vaststellingen
opmaakt, als voorbereiding op de spreekbeurt.
Hier volgen enkele tips voor de spreekbeurt:
- toon de verschillende producten die jullie verzameld hebben aan de klas; leg uit
wat deze producten zo aantrekkelijk maakt.
- deel de medeleerlingen de informatie mee die jullie via de websites hebben
verzameld.
- Zorg ervoor dat iedereen van de groep een rol vervult tijdens de spreekbeurt.
Evaluatie
De leerkracht evalueert het eindresultaat, namelijk de spreekbeurt die jullie geven aan
de hand van de verzamelde gegevens. Maar dit is niet het belangrijkste stuk waar
punten mee te verdienen zijn. Ook kijkt de leerkracht naar het proces, dat wil zeggen
op welke manier jullie werken om tot dit eindresultaat te komen. Hoe jullie met elkaar
omgaan in een groep is daarin heel belangrijk. Iedereen uit jullie groepje krijgt, om
deze samenwerking te stimuleren, dezelfde punten.
De leerkracht evalueert op de volgende 2 criteria:
de manier waarop jullie de taak aanpakken (op 10 punten):
criteria:
- het omgaan met de computer en het internet
- het samenwerken
- het voor zijn eigen mening durven uitkomen
- de werkbereidheid / inspanning
- de doelmatigheid van de gesprekken die gevoerd worden
- het samenvoegen van de verschillende meningen en standpunten
...
de spreekbeurt die jullie er rond geven (op 10 punten):
criteria:
- de spontaniteit
- de structuur
- de duidelijkheid van de inhoud
- de uitspraak
Jullie kunnen ook jezelf punten geven op een aantal criteria van de taakevaluatie. Elke
leerling vult dit zelfstandig (zonder overleg met de klasgenoten) en eerlijk in.
Let wel, dit zijn niet de punten die de leerkracht aan jullie groepje uiteindelijk toekent.
De leerkracht gebruikt dit enkel als een controle op de punten die hij/ zij gegeven
geeft.
Hoeveel punten zouden jullie jezelf geven op de volgende criteria:
1. De samenwerking binnen de groep: /10
2. Het opzoeken van de gegevens nodig voor het uitvoeren van de opdracht: /10
3. Het omgaan met de computer en het internet: /10
4. De spreekbeurt: /10
Conclusie
Deze activiteit beoogt drie belangrijke doelstellingen
Een eerste doelstelling is het samenstellen van een evenwichtige maaltijd aan de hand
van de voedseldriehoek, het begrijpen van wat de gevolgen kunnen zijn van een
ongezonde voeding, weten hoe we dit kunnen vermijden en genezen en het ervaren
van wat de invloed van reclame en media zijn op wat we eten. Kortom de eerste
doelstelling beoogt de gezondheid van de kinderen. De kinderen kunnen voortaan
bewuster en gezonder gaan eten.
De tweede doelstelling is het in contact komen met de wereld van de computer en het
internet. Door de actieve manier waarop leerlingen een taak tot een goed einde pogen
te brengen, wordt het gebruik van de computer en het internet gestimuleerd.
Een derde doelstelling beoogt het leren samenwerken. Iedereen spreekt zijn mening
uit in de groep, terwijl de anderen luisteren. Er moet respect en waardering voor
mekaar opgebracht worden. Dit is geen gemakkelijke opdracht, maar je zal zien... uit
de mening van je klasgenootjes kan je heel wat leren.
Succes.
Referenties
*websites:
(voedingsdriehoek)
(bijkomende informatie)
http://www.mloz.be/gvo/index.html
http://www.argo.be/rogo/voeding.html
http://www.gezondheid.be/index.cfm?fuseaction=test
http://www.demorgen.be
http://www.hetnieuwsblad.be
http://www.hetlaatstenieuws.be
http://www.destandaard.be
http://www.radio1.be/
http://www.vig.be/doc/voeding
http://www.vig.be/doc/voeding
Download