evaluatievorm - Wat is Klas.be?

advertisement
TV
Departement BLS – studiegebied onderwijs
Campus Lier
Berlaarsestraat 31 – 2500 Lier
LESVOORBEREIDING
Bachelor in het onderwijs : technische vakken
Student:Keldermans Sara
Keuzerichting: TV
School: Artesis Hogeschool Antwerpen
Mentor: Mevr. Tina Jans
Datum: 7 mei
Vak: Personenzorg
Jaar: 2
Lesnr. : 2
Klas : 2Ha1
Lesonderwerp: De ogen: Bril of lenzen + praktische toepassing
De neus: inleiding
Beginsituatie
 ASO
 TSO
 BSO
 BUSO
 Andere…….
 A-stroom
 B-stroom
Aantal lln.






ste
1 jaar
2de jaar
3de jaar
4de jaar
5de jaar
6de jaar
Voorkennis en voorervaring
De leerlingen hebben vorige week een les gekregen over de bouw van het oog en
de verschillende functies. We hebben het ook kort gehad over de verzorging van de
ogen.
Belangstelling / motivatie
De leerlingen zijn nauwelijks gemotiveerd. Ze vergeten regelmatig hun boeken en
zijn snel afgeleid tijdens de lessen.
Ik wil de aandacht van de leerlingen bij de les houden door het gebruik van vele
proefjes, opdrachten.
Andere (leerlingengegevens en klas- en situationele omstandigheden die van
invloed zijn op deze les en waar je ook rekening mee houdt).
Enkele leerlingen in deze klas hebben een leerlingenvolgkaart.
Leerplannummer : 2003/011
Leerplandoelen/competenties (+VOOD of VOET)
4.7 Zorgen aan zintuigen
32 Welke zorgen aan ogen regelmatig moeten worden uitgevoerd.
33 Vergelijke wat betreft kwaliteit en prijs
34 Klachten en problemen
VOETEN: Sociale vaardigheden - .11, 1.2, 1.3
Lesdoelen (noteren per lesdoel : kennis (k), vaardigheden (v), attitudes (a) ) (3-5)
Kennis
1. De kunnen de voordelen van contactlenzen tegenover een bril
opsommen.
2. De leerlingen weten hoe ze een bril op de correcte manier moeten
reinigen.
Vaardigheden
De leerlingen reinigen een bril of zonnebril.
Attitudes
De leerlingen vullen de kleine opdrachten in stilte in.
De leerlingen tonen respect
2010 TV
evaluatievorm
Mondelinge en schriftelijke
evaluatie
Lesdoel
nr.
Leerinhoud
Agenda: Het oog – Bril of lenzen
Praktische toepassing
De neus: inleiding
 Bordschema
Onderwijsleeractiviteiten
Agenda noteren op het bord.
Leermiddelen/
klasorganisatie
Bord, krijt, agenda
Motivatiegesprek
Als je zelf ooit slechtziend wordt, wat zou je het
liefste dragen: bril of lenzen?
Bril reinigen
 Reinigen met water en zeep of speciaal
product
 Eau de cologne is geen goed reinigingsmiddel
 Je kan ook gebruik maken van speciale
doekjes voor brillen
2010 TV
 Zorg ervoor dat je een aangepaste bril hebt.
 Kies een bril die je staat want je moet hem
elke dag dragen.
 Het montuur moet bij je gezicht passen.
Dikkere mensen staan beter met een vierkante
bril,…
20’
 Als er echt veel vuil is, hardnekkige vlekken.
 Brillenpoetsdoekjes
5’
10’
Waarom?
Een bril
Waarop moet je letten als je een bril draagt?
 Volg de raad van de opticien.
 Kies zorgvuldig een bril, let erop dat hij je
staat.
 Kies een montuur dat bij je persoonlijkheid
past en hoe ook rekening met de vorm van je
gezicht.
Timing
(min.)
Brillendoekjes
Contactlenzen
Voordelen van lenzen tegenover een bril
 Een ruimer gezichtsveld
 Geen last van een montuur
 Gemakkelijk bij het sporten
 Lenzen slaan niet aan bij koude en vocht
Soorten lenzen
 1 dag lenzen
 2 week lenzen
 1 maand lenzen
 Harde of zachte lenzen : meerdere jaren
Lenzen reinigen
Lenzen reinig je met bijgeleverde producten. De
reinigingsproducten vind je bij de apotheek, bij de
oogarts en in gespecialiseerde zaken. Tegenwoordig
kan je deze producten ook gewoon in de supermarkt
kopen.
Sluit jullie boeken even.
De leerkracht schrijft het woord voordelen op
het bord.
Krijt, bord
Wat zijn de voordelen van contactlenzen?
35’
Er zijn verschillende soorten lenzen, sommige
lenzen moet je elke dag vervangen en andere
kan je jaren gebruiken.
Je haalt je lens uit je oog, je legt deze in een
bewaardoosje met bewaarvloeistof.
Er zijn ook producten voor je ogen te verfrissen
en voor de lenzen te reinigen.
Waarom staat er op het doosje een R en L?
 Elk oog is anders, dus aangepaste lens.
Verschillende folders
Prijs lenzen: 100 euro
Prijs bril: 110 euro
Hoe gaan we een bril nat reinigen?
1. Spoel de bril onder water
2. Zeep hem in (kleine rondjes draaien)
3. Spoelen onder stromend water
4. Drogen
5. Brillen poetsdoekje
2010 TV
Wat is het beste en waarom?
40’
Aandachtspunten?
 goed spoelen op zeepresten te voorkomen
 Oppassen met de glazen
50’
Praktische toepassing
1. Spoel de bril onder water
2. Zeep hem in (kleine rondjes draaien)
3. Spoelen onder stromend water
4. Drogen
5. Brillen poetsdoekje
Elke leerlingen gaan zijn eigen bril reinigen.
Inleidend proefje
Proefpersoon 1 doet een blinddoek om. Proefpersoon
2 neemt twee glazen en schenk deze vol met
verschillende dranken. Bijvoorbeeld één met appelsap,
één met sinaasappelsap. Proefpersoon 1 moet nu
goed zijn neus dicht houden.
Proeven doen we ook met onze neus.
Inleiding van de neus
De leerkracht schrijft het woord neus op het
bord.
Waaraan denk je?
De meeste mensen hebben ooit al een verkoudheid
gehad. De symptomen die het vaakst voorkomen zijn:
 Niezen
 Lopende neus
 Verstopte neus
 Hoesten
 Pijnlijke keel
2010 TV
Sinaasappelsap
Melk
Laat proefpersoon 1 , één van de drie glazen proeven.
Vraag hem of haar nadien wat hij geproefd heeft.
Ruiken, niezen, snuiten,…
70’
Niezen
 Plotselinge, krachtige uitademing om de neus
te reinigen van prikkelende stoffen
Lopende neus
 Vloeistof loopt uit de neus
Verstopte neus
 Geen snot maar membranen van de neus
zwellen op
80’
85’
95’
Hoesten
 Reflexmatige explosieve uitademing die
ontstaan bij prikkeling van de luchtwegen.
Deze reinigt slijm en vreemde voorwerpen.
Keelpijn
 Pijn tijdens het slikken
Thema vragen oplossen
2010 TV
100’
Bronnen (gebruikte handleiding, referentiewerken, websites, … bibliografie)
Bijlagen (laat staan wat van toepassing is)
□
□
□
□
□
□
bordschema, transparant, Powerpointpresentatie, Smartboard
werkbladen met antwoordensleutel
toetsen (met modelantwoorden)
gebruikte didactische materiaal
werkinstructie, technische tekeningen, bestellingen, enz.
andere : ………………………………
Reflectie (manueel invullen direct na de les)
1. In welke mate werden je lesdoelen bereikt?
2. Welke zijn volgens jou de oorzaken van succes of mislukking?
3. Wat zou je in de toekomst anders aanpakken?
2010 TV
Download