Bijlage 2 Lesbeschrijvingsformulier ko-fase.

advertisement
Bijlage 2 Lesbeschrijvingsformulier ko-fase.
Opleiding tot leraar Basisonderwijs
Student(e):
Esther van Ee
Stageschool:
CBS de Oude Vaart
Groep: 0
Datum: 12 maart 2012
Mentor: Ineke van der Heiden
WPA-f Les: Beeldende vorming: Het plakken van tanden in een mond ( motorische activiteit: scheur/kniptechniek)
Beginsituatie: De leerlingen hebben al verschillende beeldende vorming activiteiten gekregen. Daarbij lag de nadruk vooral op tekenen/inkleuren  de
pengreep. Knippen en scheuren in de klas hebben we nog niet eerder aangeboden.
Enkele leerlingen hebben op de peuterspeelzaal de scheur en kniptechniek wel al toegepast. Uit observaties bleek dat leerlingen dit erg moeilijk vinden.
Niveau ‘zwak’: Deze leerlingen kunnen nog niet knippen. De leerlingen hebben moeite met scheuren. Ze proberen vaak een stuk papier kapot te
‘trekken’ en gebruiken daarbij veel kracht, tot roodaanlopen van het gezicht aan toe.
Niveau ‘gemiddeld’: Een enkele leerling kan knippen maar op een eigen ontwikkelde manier. Het juist vasthouden van de schaar is erg moeilijk. Deze
leerlingen kunnen scheuren maar de snippers zijn vaak nog groot.
Niveau ‘sterk’: Deze leerlingen kunnen scheuren op verschillende grootte. Daarbij kunnen ze de schaar op de juiste manier vasthouden. Het knippen van
kleine stukjes is nog erg moeilijk.
Doelstellingen Les:
Niveau ‘zwak’:
Tijdens de les kunnen de leerlingen:
-met behulp van de leerkracht hun fijne motoriek stimuleren door scheuren
-met behulp van de leerkracht de vingers bij elkaar houden (voorbereiding scheuren)
- met behulp van de leerkracht met twee handen tegelijk werken (scheuren)
Na de les kunnen de leerlingen:
Aan het einde van de les kunnen de ‘zwakkere’ leerlingen door middel van de vingers bij elkaar houden zelfstandig één strook in stukken scheuren
Niveau ‘gemiddeld’:
Tijdens de les kunnen de leerlingen:
-zelfstandig een aantal stroken in stukken scheuren
-met behulp van de leerkracht de schaar op de juiste manier vasthouden
-met behulp van de leerkracht en de meeknipschaar de kniptechniek ervaren
Na de les kunnen de leerlingen:
Aan het einde van de les kunnen de ‘gemiddelde’ leerlingen zelfstandig de schaar op de juiste manier vasthouden. Daarbij kunnen ze al met behulp van
de leerkracht een aantal stukjes knippen. Tot slot kunnen de ‘gemiddelde’ leerlingen zelfstandig een aantal stroken in stukken scheuren.
Niveau ‘sterk’:
Tijdens de les kunnen de leerlingen:
-zelfstandig een aantal stroken scheuren op verschillende grootte
-zelfstandig de schaar op de juiste manier vasthouden
-zelfstandig de kniptechniek toepassen bij grote oppervlakten
-met behulp van de leerkracht kleine stukjes knippen
Na de les kunnen de leerlingen:
Aan het eind van de les kunnen de ‘sterkere’ leerlingen zelfstandig door middel van de juiste kniptechniek en kniphouding kleine stukjes knippen van een
strook.
Persoonlijke doelstellingen voor de student:
-orde en rust tijdens de werkles creëren
-letten op stemgebruik
-letten op spanningsboog van de leerlingen: wanneer het genoeg is geweest ingrijpen en stoppen
Gebruikte bronnen: internet, stagegids
Wat doen de kinderen?
Inleiding:
Halte
Opnemen, doen, openen,
bewerken
Timing:
5-7
min.
Wat doe ik?
Inleiding:
Extra zorg
De leerlingen zijn verdeeld in homogene
groepen: op deze manier kan ik de leerlingen
per niveau begeleiden
Introductie :
De leerlingen zitten in de
kring
De leerlingen zingen mee
met het lied ‘tanden
poetsen’
De leerlingen maken
bewegingen bij het zingen
van het lied
Om het onderwerp van de beeldende vorming
opdracht te introduceren beginnen we met het
lied dat bekend is bij de leerlingen: ‘Tanden
poetsen’
Gebaseerd op 1,2,3,4 hoedje van papier
Één twee drie vier poetsen met, poetsen met
één twee drie vier poetsen met plezier
Poets een beetje hier, poets een beetje daar
dan ben je straks weer helemaal klaar
** de leerlingen beelden tijdens het zingen ook
het lied uit
- tandenpoetsen
De leerlingen geven antwoord
op de vragen
De leerlingen luisteren naar
de uitleg van de leerkracht
Na het zingen van het lied vraagt de leerkracht
-Waar ging het lied over? *tandenpoetsen
-Wat poetsen wij in het lied? *tanden
De leerkracht geeft aan dat we een opdracht gaan
doen rond het thema tanden waarover de
leerlingen al enkele weken werken
Hoe organiseer ik dat?
Inleiding:
Leer/hulpmiddelen
Door gebruik te maken van een
‘interessante’ en ‘boeiende’ introductie
maak je de beeldende opdracht
betekenisvol
(Bronvermelding: T U L E , SLO kunstzinnige
oriëntatie)
Betekenisvolle onderwerpen voor beeldende
werkstukken uit de directe belevingssfeer
van de kinderen.
Bijvoorbeeld: mensen,lichaam, dieren,
figuren uit verhalen, thuis, de natuur, feest,
seizoenen, kleding, speelgoed, gebouwen,
voertuigen, eten, gebruiksvoorwerpen,
maskers etc.
Kern:
Halte
Opnemen,openen,
ervaren, bewerken, doen
De leerlingen luisteren naar
de uitleg over de opdracht
(scheuren)
De leerlingen kijken naar het
voorbeeld ( scheuren)
20-30
min.
Kern:
Kern:
Extra zorg
De leerlingen een visuele ondersteuning
aanbieden: voorbeeld van de beeldende
vorming activiteit
De leerkracht geeft uitleg over de opdracht
scheuren
Tijdens het uitleggen doet de leerkracht het aan
de leerlingen voor met een strook papier
De leerkracht wijst de leerlingen op een aantal
aandachtspunten tijdens het scheuren:
De leerlingen luisteren naar
de tips
De leerlingen luisteren naar
de uitleg over de opdracht
(knippen)
Leer/hulpmiddelen
-lege mond
-witte strook (voor de tanden)
-schaar
-lijm
Voorbeeld beeldende vormingopdracht
-mond met tanden
-
Kerndoel 54
De leerlingen leren beelden, muziek, taal,
spel en beweging te gebruiken,
om er gevoelens en ervaringen mee uit te
drukken en om er mee te communiceren
Vingers dicht bij elkaar houden
Wanneer het papier gekreukt is maakt dat
niets uit, het scheuren gaat dan zelfs nog
makkelijker
knippen
De leerkracht laat tijdens de klassikale uitleg nog
even de schaar zien en benoemt de onderdelen
Mogelijk probleem: Het lukt de leerling nog
niet zelfstandig te knippen
Mogelijke oplossing: De leerling samen met
de leerkracht laten knippen ( meeknipschaar,
schaar met 4 ogen)
De leerlingen kijken naar
voorbeeld (knippen)
Daarbij legt de leerkracht de nadruk op: snavel
open, snavel dicht ( het knippen)
Tijdens de uitleg laat de leerkracht ook duidelijk
zien hoe de schaar vastgehouden wordt
De leerlingen luisteren naar
de aanwijzingen (knippen)
Opdracht en aanwijzingen:
Met de ene hand de schaar opendoen, met de
andere hand de strook vasthouden vlak bij de plek
waar je wilt knippen.
Verkorte instructie: snavel open, strook
ertussen, schaar dichtbij en ..knip
De leerlingen luisteren naar
de vragen van de leerkracht
De leerlingen geven antwoord
op de vragen
De leerlingen luisteren aan
welke tafel ze moeten gaan
werken
De leerlingen luisteren welke
techniek ze moeten
toepassen
De leerkracht stelt ter controle nog een aantal
vragen
Scheuren: - Wat is belangrijk met je vingers? Wat
kun je het beste met je vingers doen?
Knippen: -Hoe houden we de schaar vast? Duim in
de bovenste of onderste oog? –Waar houdt je de
andere hand?
De leerkracht geeft aan, aan welke tafel de
leerlingen mogen gaan werken
De leerkracht geeft aan welke techniek toegepast
moet worden bij iedere tafel
Mogelijk probleem: De leerling heeft de
opdracht niet goed begrepen
Mogelijke oplossing: De leerkracht stelt
controle vragen. Op deze manier geeft de
leerkracht een leerling de kans het op zijn
manier uit te leggen aan de andere
leerlingen
De leerlingen beginnen de
opdracht
Verwerking / afsluiting
Halte
Opnemen, openen,
reflecteren, integreren,
bewerken
De leerkracht geeft startsignaal tot werken
Max. 10
min.
Verwerking / afsluiting:
Extra zorg
De leerlingen hebben de mogelijkheid hun
werkje te laten zien in de kring en er iets
over te vertellen
De leerlingen leggen het
materiaal op tafel
De leerkracht legt de opdracht stil en vraagt alle
leerlingen terug in de kring
De leerlingen luisteren naar
de leerkracht wat de
bedoeling is
De leerkracht geeft aan dat de leerlingen het
werkje meenemen in de kring
Verwerking / afsluiting:
Leer/hulpmiddelen
Eigen gemaakt werkje
Wanneer het werkje nog niet af is, zorgt de
leerkracht voor een afmaak moment in het
rooster
Evalueren:
De leerlingen komen terug in
de kring zitten
De leerlingen nemen het
werkje mee naar de kring
De leerlingen zitten in de
kring
De leerling X. laat het werkje
zien en beantwoord de
vragen
De leerlingen presenteren en reflecteren
Tijdens het evalueren laten de leerlingen het
werkje zien
De leerkracht stelt een aantal vragen:
- Heb je de tanden gemaakt door middel van
scheuren of knippen?
- Wat vond je moeilijk aan
scheuren/knippen?
- Ging het goed etc.
Download