RONDE 1 De leerlingen gebruiken aanwijzingen uit informatieve

advertisement

handleiding

RONDE 1
OMSCHRIJVING
De leerlingen gebruiken aanwijzingen uit informatieve teksten om
net als de archeoloog Carter te weten te komen van wie het graf is
dat hij zojuist ontdekt heeft.
DOELSTELLINGEN
De leerlingen kunnen een verhalende tekst begrijpen (beschrijvend
lezen) (ETBaO 3.3/ OD 21).
De leerlingen kunnen een informatieve tekst lezen en vergelijken
met een andere informatiebron (evaluerend lezen) (OD 23/ET 10
).
MATERIAAL
raamverhaal blz. 7 - 9, 17 en 18
kopieerbladen blz. 3 - 6, 10 - 15
eventueel extra foto’s of afbeeldingen van piramides, Dal der
Koningen, ...
WERKVORM
klassikaal voorgesprek waarin de koningsvallei en de hoofdpersonages voorgesteld worden
individueel lezen van raamverhaal 1a
klassikale bespreking
opdracht in paren
klassikaal nagesprek
individueel lezen van raamverhaal 1b
LESVERLOOP EN
ORGANISATIE
VOORGESPREK
Maak de overstap van de voorkennis van de leerlingen (introductie) naar het voorstellen van de personages.
De onderwerpen die nog niet door de leerlingen zelf waren aangebracht op hun posters in de introductie, kun je via een klasgesprek
aansnijden. De onderwerpen ‘piramides’ en ‘Dal der Koningen’
zijn belangrijk om goed te begrijpen voor het vervolg van deze
lessenreeks. Als deze nog niet voldoende zijn behandeld bij de voorstelling van de posters door de leerlingen, kun je als volgt toch deze
onderwerpen aansnijden en behandelen:
Laat de leerlingen nogmaals de prent van de piramides zien.
Toon kopieerbladen blz. 1 - 2. Stel de leerlingen vragen als Wat
stond er op jullie posters over deze gebouwen? Wat dachten jullie dat ze waren?
Wat wisten jullie ervan? (laat de leerlingen Egypte aanduiden op een
wereldkaart en situeren tav Afrika en Midden-Oosten) Wat weten
jullie van het volk dat deze gebouwen heeft opgetrokken? Laat ook een
afbeelding zien van het Dal der Koningen en stel vragen als Wisten
jullie waar dit is? Wat hadden jullie op je posters staan over deze vallei? (in
deze vallei werden eeuwen na de aanleg van de piramides koningen
begraven)
Laat de leerlingen kennismaken met de belangrijkste perso-
17

handleiding

nages.
Introduceer Carter, Carnarvon en Lady Evelyn. Van de Dal der
Koningen is de stap naar Howard Carter niet meer zo groot. Aan
het einde van de 19de eeuw en aan het begin van de 20ste eeuw ontdekten
Europese archeologen dat er in het Dal der Koningen nog heel wat overblijfsels
van het oude Egyptische Rijk te vinden waren. Zij gingen aan het werk en
vonden een heel aantal koningsgraven (toon foto’s van archeologen en hun ontdekkingen, kopieerbladen blz. 6).
Vertel de leerlingen dat ze in de komende lessenreeksen een van
deze archeologen zullen volgen, namelijk Howard Carter, en zijn
vrienden; zij zullen samen heel wat ontdekken en spannende dingen meemaken.
Een van die Europese archeologen was Howard Carter (kopieerblad blz. 3). Toon zijn foto en vertel zijn verhaal:
Howard Carter is eigenlijk geen echte archeoloog maar een (archeologisch)
tekenaar uit een heel gewone Engelse familie. Toen hij een jaar of 15 was,
ging hij met een archeoloog mee, uit Engeland naar Egypte. Daar is hij nooit
meer weggegaan. Na een tijdje ging Carter zelf als archeoloog aan het werk.
In het Dal der Koningen heeft Carter al heel wat schatten gevonden, maar hij
is vastberaden om ook een echt koningsgraf vinden. Hoewel de meeste archeologen niet geloven dat er nog veel bijzondere dingen te vinden zijn in het Dal
der Koningen, blijft Howard Carter zoeken.
Carter had natuurlijk ook vrienden en helpers, en een belangrijke
Lord als baas, Lord Carnarvon, die natuurlijk niets liever wil dat
Carter heel veel waardevolle spullen vindt. Laat de foto van Lord
Carnarvon zien en vertel ook over hem (kopieerbladen blz. 4):
Omdat Carter zelf niet uit een rijke familie komt, heeft hij iemand nodig die
geld wou geven om zijn zoektocht in het Dal der Koningen te betalen. Dat is
Lord Carnarvon. Carnarvon is een Engelse Lord die om gezondheidsredenen
naar Egypte wordt gestuurd. Hij had ooit een ongeval waarbij zijn auto van
de weg was geraakt en is daar nooit helemaal van hersteld. Hij heeft nog steeds
moeilijkheden met zijn ademhaling en kreeg daarom de raad van zijn dokter
om het vochtige Engelse klimaat in de winter te vermijden en naar warmere oorden te reizen. In Egypte krijgt hij interesse voor de oude Egyptische cultuur en
gaat hij op zoek naar mooie oude voorwerpen om in zijn kasteel te plaatsen.
Vertel over Carnarvons dochter, lady Evelyn en laat haar foto zien
(kopieerblad blz. 5).
Carnarvon heeft een mooie dochter, lady Evelyn, die van haar vader de passie
voor Egypte heeft geërfd. Zo komt het dat zij regelmatig meereist met haar
vader naar Egypte, en dat zij al gauw Carter leert kennen. Zij voelt zich sterk
aangetrokken tot Carter en die liefde is waarschijnlijk wel wederzijds.
Laat de leerlingen kort speculeren: wat zou er met de personages
kunnen gebeuren?
18

handleiding

Motiveer de leerlingen om de tekst te lezen.
De drie personages die juist zijn voorgesteld, Carter, Carnarvon en
Evelyn, maken heel wat mee in hun zoektocht naar een graf uit het
oude Egypte. In het raamverhaal dat jullie straks zullen krijgen, kun
je het eerste deel van hun verhaal lezen.
RAAMVERHAAL 1A
De leerlingen lezen individueel deel 1a van het raamverhaal. Deel
de kopieerbladen blz. 7 - 9 uit, en laat de leerlingen individueel de
tekst lezen.
Bespreek het einde van het verhaal met de leerlingen om hen
te motiveren voor de opdracht.
De grote vraag aan het eind van het verhaal is natuurlijk: wie of
wat heeft Carter gevonden? Maak de leerlingen nieuwsgierig naar het
antwoord hierop.
- Carter moet nog enkele dagen wachten tot Carnarvon arriveert, maar
ondertussen barst hij natuurlijk van nieuwsgierigheid, zijn jullie ook
nieuwsgierig?
- Wat heeft Carter eigenlijk gevonden? (waarschijnlijk een graf)
- Weet hij wie er in het graf ligt? (nee, hij hoopt op een koning maar
weet het niet)
- Is er een manier waarop Carter te weten kan komen wie er in het graf ligt?
(mogelijk geven leerlingen antwoorden als ‘via zijn kaart’, ‘via
de zegels die er op de deur staan’, maar ga in op alle voorstellen
en bespreek de (on)waarschijnlijkheid ervan). Net zoals Carter
zoveel jaren geleden, gaan jullie proberen te achterhalen wie er in het pasgevonden graf ligt. Vertel de leerlingen dat je daarvoor 2 documenten hebt met aanwijzingen: namelijk de kaart die Carter heeft
getekend met de graven van alle farao’s die al gevonden zijn en
een overzicht van de namen van de farao’s met hun zegels - die
worden cartouches genoemd - erbij.
Geef duidelijke instructies.
Vraag de leerlingen om uit te zoeken wie er in het graf ligt. Verdeel
de klas in heterogene groepjes van 4; en vraag in elk groepje 2
leerlingen om de opdracht uit te voeren met behulp van de kaart, 2
andere om erachter te komen via de cartouches. Geef elk groepje
1 keer kopieerbladen blz. 10 - 12, 15 (A), en 1 keer kopieerblad blz.
13, 14 en 15 (B). Laat de leerlingen met dezelfde kopieerbladen in
paren samenwerken.
Geef de leerlingen de volgende instructie:
- Zoek per twee uit hoe jullie Carters probleem - wie ligt er in het koningsgraf? - kunnen oplossen met de informatie die hij heeft. Die informatie ligt
nu voor jullie.
- Schrijf de naam - of de namen - op van de farao’s die er zouden kunnen
liggen.
Als de leerlingen veel voorkennis hebben mbt Toetanchamon,
weten ze misschien al dat hij in dit graf ligt. In dit geval heeft de
19

handleiding

opdracht niet zo veel zin en kun je hem gemakkelijk overslaan.
OPDRACHT
De leerlingen lossen de opdracht in paren op.
Zij proberen te achterhalen wiens graf Carter ontdekt kan hebben.
- De A-leerlingen zoeken de farao’s die nog niet zijn teruggevonden. Paren die dit na een tijdje niet begrepen hebben, kun je
helpen: Schrap alle farao’s van de lijst die al zijn teruggevonden.
Wie blijft er nu nog over?
- De B-leerlingen zoeken de farao’s met een kever en een zon.
B-leerlingen met problemen kun je de volgende tip geven:
Schrijf alle farao’s op die een zon en een kommetje in hun cartouche hebben
staan. Welke farao’s kun je zo schrappen? Wie blijft er nog over? Geef
de A- en B-leerlingen tijd om in groepjes te overleggen en tot
een besluit te komen over de vraag ‘wie ligt er in het graf ’? De
leerlingen zullen zelf wel besluiten dat ze de informatie moeten
samenbrengen en moeten zoeken naar overlap tussen de oplossingen van beide opdrachten (verwijs eventueel naar de wiskundige term hiervoor: ‘deelverzameling’ van beide oplossingen).
Stel vragen als: Welke namen komen in beide oplossingen terug? Welke
farao zou in het graf liggen: één die 2 keer terugkomt of eentje die je maar
op 1 manier vindt?
NABESPREKING
Bespreek oplossing en zoekproces met de leerlingen. Vraag de
verschillende paren wat ze gevonden hebben en hoe ze tot die
bepaalde oplossing gekomen zijn. Ga in op het zoekproces van
de verschillende groepjes: ga ook na of alle groepjes op het idee
gekomen zijn om beide oplossingen samen te leggen.
OPLOSSING 1A
Ahmozes, Amenhotep 3, Toetanchamon, (Eje), [Ramses 7]
OPLOSSING 1B
Ahmozes, Amenhotep 1, Toetmozes 2, Amenhotep 4/Achnaton,
Semenchkare, Toetanchamon, [Ramses 7]
OPLOSSING
De farao’s die bij beide aanwijzingen overblijven, zijn: Ahmozes,
Toetanchamon en Ramses 7. Als de leerlingen goed hebben gelezen, weten ze dat het om een farao uit de 18 de dynastie gaat, en
kan Ramses 7 geen kandidaat zijn.
RAAMVERHAAL 1B
De leerlingen lezen het vervolg op de ontdekking van Carter.
Vertel de leerlingen dat de gebeurtenissen rond de ontdekking van
Carter verdergaan: na enkele dagen arriveert Carnarvon en kan
Carter verder graven en zekerheid krijgen over de persoon die in
dit graf ligt.
Vraag de leerlingen: Zou jullie oplossing kloppen? Is het inderdaad farao
Ahmozes of is het Toetanchamon die in het graf ligt? Het verhaal van
Carter zal duidelijk maken of jullie veronderstelling inderdaad
klopt... Laat de leerlingen het tweede deel van het raamverhaal
(kopieerbladen blz. 17, 18) lezen, waarin ze te weten zullen komen
20

handleiding

of hun oplossing juist was. Bespreek daarna het verhaal.
En, wie heeft Carter gevonden? Klopte jullie redenering?
21
ronde 1
3
werkbladen
ronde 1
4
werkbladen
ronde 1
5
werkbladen
ronde 1
6
werkbladen
ronde 1
"Heb eindelijk fantastische ontdekking gedaan in het Dal."
Het blootleggen van de toegangsdeur
Egypte, 4 november 1922. Howard Carter buigt
zich voor de zoveelste keer over de kaart van het
Dal der Koningen. Hij heeft die zelf getekend
en in de loop van de jaren aangevuld met nieuwe
gegevens. Niemand kent het Dal aan de
Westelijke oever van de Nijl zo goed als hij:
Carter heeft er nu al veertien jaren van zijn leven
doorgebracht.
Het gekwetter van de kanarie die hij onlangs uit Engeland heeft meegebracht brengt
Carter in een goed humeur. Het vogeltje lijkt zich eindelijk thuis te voelen in het huis
aan de rand van het Dal waar Carter zich heeft gevestigd. Carters arbeiders, die tot
dan toe alleen het gekras van de gieren en de raven boven het Dal kenden, zijn ervan
overtuigd dat het gezang van de kanarie geluk brengt. Toen Carter het kooitje ophing aan de ingang van zijn huis, had ploegbaas Ahmed Girigar plechtig gezegd: "De
gouden vogel spreekt de taal van de hemel. Hij zal ons leiden."
Even later gaat Carter op weg naar de nieuwe plaats in het Dal waar zijn arbeiders
al enkele dagen aan het werk zijn. Bij zijn aankomst merkt hij al gauw dat er iets aan
de hand is. Zijn arbeiders zijn niet aan het kletsen of aan het zingen: het is doodstil
op de werf. Carter loopt naar ploegbaas Girigar toe: "Een ongeluk?" De ploegbaas
geeft geen antwoord maar roept de waterdrager bij zich: "Vertel het maar."
De man ziet er opgewonden uit. "Ik was met mijn
stok wat in de aarde aan het wroeten om een
kuiltje te maken voor mijn waterkruik en opeens
stootte ik op iets hards. Ik werd nieuwsgierig en
ben beginnen graven. Er zit daar een grote blok
steen onder het zand. Ik … ik geloof dat hij heel
oud is!"
"En waar zit die steen?"
Carter knielt neer bij de kuil die de man heeft
gemaakt. "Het is een trede … misschien het
begin van een trap."
De 120 arbeiders worden onmiddellijk aan het
werk gezet. Ze scheppen zand en gruis in hun
7
raamverhaal
ronde 1
rieten manden, dragen die op hun rug naar een plek verderop en maken ze daar leeg,
op een steeds hoger wordende afvalberg. Naarmate de treden verder uit de aarde
tevoorschijn komen, wordt Carter steeds zenuwachtiger. Waar zouden die trappen
naar leiden? Naar een geheime bergplaats van grafrovers? Of naar een graf ? In het
Dal zijn in de loop der tijden al heel wat graftombes ontdekt, maar lang niet alle
koningen die daar zouden moeten liggen zijn teruggevonden.
Op het einde van de eerste dag zijn vier meter aflopende treden
blootgelegd. De vorm van de treden en de manier waarop ze zijn
gemaakt doen denken aan die van begraafplaatsen uit de achttiende dynastie. Maar de trap is veel smaller dan bij de andere koningsgraven. Er wordt die dag geen enkele aanwijzing gevonden
over wie in het graf ligt.
Tegen de middag van de volgende dag zijn er twaalf treden vrijgemaakt en wordt
het bovenste deel van een dichtgemetselde deur zichtbaar. Carter loopt de trap af
om de deur te onderzoeken. Ze is verzegeld: drieduizend vijfhonderd jaar geleden
hebben hogepriesters in de nog natte pleisterlaag de zegel gestempeld van de god
Anubis-de-jakhals met de negen gevangenen. Dat is goed nieuws voor Carter: die
zegel werd aangebracht door de hogepriesters op het moment dat een graftombe
werd afgesloten. Carter ziet nog verschillende exemplaren van een andere,
onduidelijke zegel, waarin hij enkel een soort kommetje en een zon herkent. Met
vingers die trillen van opwinding strijkt hij over de zegels. Dan neemt hij hamer en
beitel en hakt een opening in de deur, steekt een lamp door de opening en tuurt naar
binnen. Wat hij te zien krijgt, is een gang die van boven tot onder gevuld is met stenen en gruis…
8
raamverhaal
ronde 1
Heel even maakt Carter aanstalten om de volledige deur in te slaan. Dan bedenkt hij
zich: zonder lord Carnarvon kan en mag hij het graf niet openen.
"Ahmed, laat de arbeiders de trap terug afdekken met zand. En zorg ervoor dat deze
plek dag en nacht wordt bewaakt. Tot lord Carnarvon hier is, komt niemand in de
buurt van de trap…"
Intussen is de avond gevallen. De arbeiders staan nog druk te praten. Ze zijn ervan
overtuigd dat achter de geheimzinnige deur een geweldige schat verborgen zit. Al
heeft de ploegbaas hen op het hart gedrukt dat ze hun mond moeten houden, niemand zal het geheim van de ontdekking lang kunnen bewaren.
Carter moet zichzelf dwingen om niet de hele
nacht bij de trap te blijven rondhangen. Is zijn
beslissing om te wachten wel verstandig
geweest? Hij weet niet eens wat er achter die
gang vol steen en gruis verborgen zit. Het gaat
om een graf uit de achttiende dynastie, zoveel is
zeker. Maar het is nog maar de vraag of er een
koning begraven ligt en of al zijn schatten nog
intact zijn.
De volgende morgen telegrafeert Carter naar
lord Carnarvon in Engeland: "Heb eindelijk
fantastische ontdekking gedaan in Dal; een
schitterende tombe met zegels intact. Heb
tombe weer afgedekt in afwachting van uw
komst; mijn gelukwensen."
Opdracht
Carter hoopt vurig dat hij een koningsgraf gevonden heeft. Maar van welke koning zou dat graf dan kunnen zijn? De aanwijzingen die Carter vandaag heeft gevonden - de trap, zijn kaart en de moeilijk leesbare
stempel op de deur - geven je misschien een idee … Help jij Carter zoeken?
9
raamverhaal
ronde 1
A.
Opdracht 1
Carter heeft maar weinig zekerheid over wat hij heeft gevonden.
Hij weet wel hoe hij iets meer duidelijkheid kan krijgen: de zon en het kommetje in de zegel op de deur van
het graf, komen immers voor in de cartouches (zegels met de naam van een farao) van een aantal farao's.
Bij welke farao's die mogelijk begraven liggen in het Dal der koningen is dat het geval?
LIJST MET FARAO'S VAN HET NIEUWE RIJK
(18DE, 19DE EN 20STE DYNASTIE) MET CARTOUCHE
FARAO
REGEERPERIODE
18de dynastie (1550-1295 v. Chr.):
Ahmozes
1550-1525
Amenhotep I
1525-1504
Thoetmozes I
1504-1492
Thoetmozes II
1492-1479
Hatsjepsoet
1479-1457
Thoetmozes III
1479-1425
Amenhotep II
1427-1397
Thoetmozes IV
1397-1387
Amenhotep III
1387-1349
Amenhotep IV/ Achnaton
1349-1333
10
tekst
CARTOUCHE
ronde 1
Semenchkare
1335-1333
Toetanchamon
1333-1324
Eje
1324-1321
Horemheb
1321-1295
19de dynastie (1295-1188 v. Chr.)
Ramses I
1295-1294
Seti I
1294-1279
Ramses II
1279-1213
Merneptah
1213-1204
Seti II
1204-1201
Amenmesse
1201-1195
Siptah
1195-1190
Tawosret
1190-1188
11
tekst
ronde 1
20ste dynastie (1188-1076 v. Chr.)
Setenachte
1188-1186
Ramses III
1186-1154
Ramses IV
1154-1148
Ramses V
1148-1144
Ramses VI
1144-1136
Ramses VII
1136-1128
Ramses VIII
1128-1125
Ramses IX
1125-1107
Ramses X
1107-1098
Ramses XI
1098-1076
12
tekst
ronde 1
B.
Opdracht 1
Lang vòòr Carter hebben archeologen al faraograven gevonden. Om te weten wie er in het pasgevonden
graf ligt, gaat Carter op zijn kaart van het Dal der Koningen na welke farao's van de 18de, 19de en 20ste
dynastie zijn teruggevonden, want die liggen in elk geval niet achter de deur die Carter ontdekt heeft!
Welke farao's zijn nog niet gevonden en wie zou er dus kunnen begraven zijn?
In het Dal der Koningen (DK) zijn een vijftigtal graven bekend, waarvan slechts een twintigtal koningsgraven.
De andere graven behoren toe aan edellieden of de naaste familie van de farao.
De volgende koningsgraven van de 18de, 19de en 20ste dynastie zijn reeds gevonden.
1
23
2
7
8
4
6
9
35
57
11
14
38
10
16
17
18
20
47
15
43
34
DK1
DK2
DK4
DK6
DK7
DK8
DK9
DK10
DK11
DK14
DK15
DK16
DK17
DK18
DK20
DK23
DK34
DK35
DK38
DK43
DK47
DK57
Ramses VII
Ramses IV
Ramses XI
Ramses IX
Ramses II
Merneptah
Ramses V/VI
Amenmesse
Ramses III
Setenachte/Tawosret
Seti I
13
tekst
Ramses I
Seti II
Ramses X
Hatsjepsoet
Eje
Thoetmozes III
Amenhotep II
Thoetmozes I
Thoetmozes IV
Siptah
Horemheb
ronde 1
LIJST MET FARAO'S VAN HET NIEUWE RIJK
(18DE, 19DE EN 20STE DYNASTIE)
18de dynastie (1550-1295 v. Chr.):
Ahmozes
Amenhotep I
Thoetmozes I
Thoetmozes II
Hatsjepsoet
Thoetmozes III
Amenhotep II
Thoetmozes IV
Amenhotep III
Amenhotep IV/ Achnaton
Semenchkare
Toetanchamon
Eje
Horemheb
1550-1525
1525-1504
1504-1492
1492-1479
1479-1457
1479-1425
1427-1397
1397-1387
1387-1349
1349-1333
1335-1333
1333-1324
1324-1321
1321-1295
19de dynastie 1295-1188 v. Chr.
Ramses I
Seti I
Ramses II
Merneptah
Seti II
Amenmesse
Siptah
Tawosret
1295-1294
1294-1279
1279-1213
1213-1204
1204-1201
1201-1195
1195-1190
1190-1188
20ste dynastie 1188-1076 v. Chr.
Setenachte
Ramses III
Ramses IV
Ramses V
Ramses VI
Ramses VII
Ramses VIII
Ramses IX
Ramses X
Ramses XI
1188-1186
1186-1154
1154-1148
1148-1144
1144-1136
1136-1128
1128-1125
1125-1107
1107-1098
1098-1076
14
tekst
ronde 1
De volgende farao('s) komt/ komen in aanmerking om in het graf te liggen:
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
...................................................................................
15
werkbladen
ronde 1
De aankomst van Carnarvon
Op 23 november 1922, drie en een halve week na de ontdekking van de trap, komt
lord Carnarvon met zijn dochter lady Evelyn uit Engeland aan. Op het perron van
Luxor staat Carter, in een keurig wit pak en met de haren zorgvuldig naar achter
gekamd, hen op te wachten. De felicitaties van lord Carnarvon om de "fantastische
ontdekking", maar vooral de glimlach van lady Evelyn maken de voorbije eenzame
maanden goed. Lady Evelyn is al vaak de opgravingswerken komen bezoeken. Sinds
de vorige keer is ze een volwassen dame geworden. Bij de begroeting houdt Carter
haar hand iets langer vast dan nodig is…
Als een goede werkleider heeft Carter ervoor gezorgd dat het grootste gedeelte van
de trap opnieuw is blootgelegd voor de aankomst van Carnarvon. Op 24 november
worden de graafwerken verder gezet. "Mijn kanarie zong vanmorgen vrolijker dan
ooit tevoren," weet Carter te vertellen. "Dat is een goed voorteken, als je het mij
vraagt." Lord Carnarvon en zijn dochter kijken van onder een tentzeil toe hoe de
mannen zich in het zweet werken.
Bij de zestiende trede komt het hele oppervlak van de dichtgepleisterde toegang vrij.
Iedereen - de werkers, maar ook lord Carnarvon - komt kijken.
"Ik hoop dat Evelyn en ik niet voor niks zo'n lange reis hebben gemaakt, Carter,"
gromt lord Carnarvon, terwijl hij en Evelyn de trap afdalen.
"Kijk! Onder aan de deur zijn de zegels anders", roept Evelyn uit. Carter gaat op
zijn knieën zitten om de onderste zegels te onderzoeken. Plots snakt hij naar adem.
"Howard, … voel je je niet goed?"
17
raamverhaal
ronde 1
De archeoloog kan geen woord uitbrengen. Hij wijst naar de cartouches onderaan
de deur: "Daar…"
Carnarvon neemt hem bij de arm. "Wat lees je daar, Howard?"
"Nebkheperure. Dat is één van de namen van Toetanchamon."
Toetanchamon is een vergeten koning; zijn naam is om één of andere reden uitgewist door zijn opvolgers, maar in het Dal zijn verschillende voorwerpen gevonden
die zijn naam dragen. Zo is Carter hem op het spoor gekomen en heeft hij, tegen
de mening van zijn collega's-archeologen in, volgehouden dat Toetanchamon nog
steeds ergens in het Dal in zijn graf ligt.
"Bravo, meneer Carter!" roept lady Evelyn enthousiast uit. "Mag ik u omhelzen?" Ze
wacht Carters toestemming niet af om haar armen om hem heen te slaan.
18
raamverhaal
Download