Lesvoorbereiding - Project: bloemen en planten

advertisement
Lesvoorbereiding
Zakelijke gegevens
stageschool: Sterrenschool te Zevenaar
groep: Unit 1
Inhoudelijke gegevens
vak of vormingsgebied: Wereldoriëntatie
activiteit:
De leerlingen gaan kijken welke dieren/planten zij in hun eigen omgeving tegen komen.
In de klas wordt eerst de voorkennis geactiveerd en vervolgens koppelen de leerlingen dit klassikaal terug.
Uiteindelijk gaan de leerlingen naar buiten om te kijken of ze de bloemen / planten misschien in de omgeving
van de school tegen komen.
Componenten van de les
Lesdoelen
proces-/productdoelen; kennis-, vaardigheids-, vormingsdoelen:
- De leerlingen hebben gekeken welke dieren / planten / bloemen zij kennen uit hun eigen omgeving.
(product, kennis)
- De leerlingen hebben de voorkennis omgezet (gebruikt), tijdens de verwerking en de buiten activiteit.
(proces, vorming)
Materialenlijst:



Voor alle groepjes een placemat.
Pennen / Potloden.
Digibord.
Voorbereiding van de les:


Een gebied rondom de school zoeken met veel planten / bloemen waar de leerlingen goed rond
kunnen lopen om onderzoek te doen.
Kopie voor elk groepje van een placemat.
Wat heb je allemaal nodig om deze les te kunnen geven:



Placemat.
Voorkennis van de leerlingen.
Omgeving met veel planten / bloemen.
lesfase
tijd
didactische route (wat doen de kinderen?)
leerstof
inleiding
2min.
1min.
kern
leerling
organisatie en hulpmiddelen
De leerkracht vraagt de aandacht
van de leerlingen. Hij vertelt wat
we deze les gaan doen.
Op elk groepje ligt een
placemat klaar.
De leerkracht vertelt een gedicht
aan de leerlingen over de lente.
Deze kan eventueel ook
geprojecteerd worden op het
digibord.
Gedicht.
Eventueel digibord.
De leerkracht vraagt de
leerlingen na te denken over
welke planten / bloemen zij al
kennen. Deze schrijven/tekenen
ze in de buitenste rand van de
placemat.
Placemat.
leefwereld
X
De leerlingen luisteren naar de leerkracht en kijken richting het digibord.
X
De leerlingen luisteren naar het introducerende gedicht van de leerkracht:
Ik weet dat de lente komt, ik weet het nu heel zeker.
Ik weet dat de lente komt, waarom, waarom, waarom?
Wie heeft je dat verteld, het lammetje, het lammetje.
Wie heeft je dat verteld, het lammetje in het veld!
4min.
X
De leerlingen schrijven/tekenen de bloemen en planten / dieren uit de lente die zij
misschien van thuis kennen of uit hun omgeving.
4min.
X
Vervolgens gaan de leerlingen met elkaar in gesprek over wat zij hebben
geschreven (welke bloemen / planten) kennen zij al.
2min.
interventies van de leerkracht
De leerlingen schrijven/tekenen de dieren die bijvoorbeeld dubbel waren op in het
middelste vak. Er is nu een selectie ontstaan van verschillende bloemen / planten.
De leerkracht loopt door het
lokaal en kijkt/begeleidt bij alle
groepjes.
De leerkracht vraagt de
leerlingen de placemat in het
midden in te vullen.
3min.
12min.
afsluiting
2 min.
X
Er volgt een klassikale afsluiting, waar de antwoorden met elkaar worden gedeeld.
Wat hebben de andere groepjes? Wat is er nieuw?
X
De leerlingen gaan naar buiten en gaan opzoek naar planten/bloemen die
thuishoren bij het seizoen: de lente. Komen zij bloemen/planten tegen die zij
genoemd hebben?
X
De leerlingen komen terug in de klas, de leerlingen bespreken de opdracht na. Wat
is ze opgevallen of zijn ze herkenbare bloemen / planten tegen gekomen?
Hoe evalueer je om na te gaan hoe de kinderen het gedaan hebben?
De opdracht die de leerlingen hebben gedaan wordt klassikaal besproken.
De leerkracht leidt de
terugkoppeling van de opdracht.
Hij daagt de leerlingen uit te
reageren / antwoorden te geven.
De ingevulde placemats.
De leerkracht gaat met de
leerlingen naar buiten.
De leerkracht leidt de afsluiting
en stelt vragen ter evaluatie van
de les.
eventueel de ingevulde
placemats.
Download